Uholdbart: AGF’s kæmpe opgave skal løses nu

AGF har et klokkeklart problem, når det kommer til at score mål – det problem skal cheftræner David Nielsen har en tydelig løsning på inden sæsonstarten, mener Tipsbadets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



(Kommentaren har været bragt i Tipsbladet 14. januar)

Fodboldtrænere og spillere hader ordet krise, der da rigtigt nok bliver brugt lige lovlig ofte i min del af branchen.

Men ét mål per Superliga-kamp i 2021 lever så sandelig op til det prædikat, når der er tale om de seneste to sæsoners Europa-deltager AGF.

Blæse være med, at AGF har det fjerdehøjeste budget, det er ikke en stabel penge, der får bolden over stregen.

Det plejer Patrick Mortensen og co. til gengæld at være garanter for.

Dyrt indkøbte Mikael Anderson og Dawid Kurminowski har gjort det tidligere i karrieren og gjorde det, for Andersons vedkommende, også i efteråret, men generelt var der alt for stille med 15 mål i 17 kampe og færrest afslutninger inden for ramme af alle hold i ligaen sammen med Vejle.

Det er fuldstændig oplagt, at det ikke er holdbart i en halvsæson til, men hvor peger pilen hen?

Er det på Patrick Mortensen og førnævnte Kurminowski, er det på midtbanespillerne, der ikke omsatte deres chancer til scoringer?

På den afgåede assistenttræner Morten Karlsen?

Intet af ovenstående virker specielt rimeligt på mig.

Det er nærmere afskeden med Superligaens mest dynamiske back-duo Kevin Diks og Casper Højer Nielsen, der har forplantet sig i spillet, hvor resten af offensiven nød stor gavn af de to energiske backers kvaliteter.

Det er i sidste ende cheftræner David Nielsens ansvar at finde løsningen i foråret, og gerne med det samme, så AGF kan indhente de fire point op til Silkeborg og snige sig i Top 6 i de sidste fem runder i grundspillet.

Måske kommer der en ny angriber til, mens Dawid Kurminowski kan ryge afsted igen, efter det i første halvsæson var svært at se, hvad AGF egentlig ville med ham.

Men når man havde lige så få afslutninger som totalt tandløse Vejle, er det for simpelt bare at se på afslutningseffektivitet fra nye og gamle folk i truppen.

AGF rejser på ikke kun, én men to træningslejre i Spanien, og på de to ture og de resterende fem uger indtil åbningskampen mod SønderjyskE skal recepten findes, hvad end den så er.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_14-01-2022_Lands_1udg-page-001





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Zanka ville spille gratis for FC København

Fremhæver Bodø/Glimt

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Jonas Lössl stopper karrieren



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jagter FC Barcelona-stjerne

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s modstander i Conference League



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

FCK-boss roser varm bomber

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

England tromlede Kroatien – Portugal snublede

Raser over Messi-situation: Skandaløst!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’