HERNING (Tipsbladet)
FC Midtjylland-Silkeborg IF 3-3 ( 0-2 )
0-1 Tonni Adamsen (13')
0-2 Oliver Sørensen (27', selvmål)
1-2 Franculino (46')
2-2 Ola Brynhildsen (49')
3-2 Aral Simsir (53')
3-3 Callum McCowatt (82')
Kampens bedste:
FC Midtjylland
Thomas Thomasberg tog konsekvensen af, at FC Midtjylland var nede 0-2, så groggy ud og pinedød skulle op at vinde.
Ud med Charles og Henrik Dalsgaard, der havde haft en svær første halvleg, og ind med Joel Andersson og så Aral Simsir.
Nu skal vi jo passe på med årsagssammenhænge i fodbold og i livet generelt, men vi kan i hvert fald konstatere, at FC Midtjylland kom bragende, som vi har sjældent har set selv det hold gøre i en anden halvleg, når en nederlag skulle vendes, og på syv helt vilde minutter gik FCM fra 0-2 til 3-2, det sidste mål sat ind af førnævnte Aral Simsir.
Var det held? Dygtighed? En syvende sats for at ramme helt de rigtige udskiftninger?
Det er svært at sige lige nu, men Thomas Thomasberg fik i hvert fald gjort et eller andet ved det hold i pausen, og det indbringer ham den sjældne ære at være en træner, der bliver udpeget til kampens bedste her hos Tipsbladet på en dag, hvor meget var nervøst for FC Midtjylland på vejen til et guld, selv den vildeste FCM-fan havde haft svært ved at tro på i pausen nede 0-2.
FCM's cheftræner er altid den, der får mest kredit, men der spillede han en hovedrolle i et usandsynligt FCM-mesterskab, der ud over trofæet nærmest sikrer FCM en tur i Europa og en kæmpe pose millioner kroner.
Silkeborg IF
Amen sikke et svirp, Tonni Adamsen kan få på en fodbold.
'Det var jo ikke en gang en chance' udbrød en sidemand på stadion, og selv om han ikke havde helt ret, var det dælme tæt på.
Silkeborg IF hentede Tonni Adamsen, før Hvidovre for alvor var hot i 1. Division, og selv om måltotalen i denne sæson ikke står mål med sidste års, er der her bare tale om en gennemført god boldspiller, der sagtens kan blive en decideret Superliga-profil i næste sæson, selv om han dårligt nok vækker opsigt uden for Silkeborg og Søhøjlandet her i 2024.
Den slags divisions-juveler forstår de sig på i Silkeborg, mens FCM-forsvaret altså ikke gjorde det i den fase, hvor man kunne have lagt pres på Brøndby ved at score på en af de tidlige og store chancer men i stedet indkasserede ved først givne lejlighed.
Kampens værste:
FC Midtjylland
Til FC Midtjyllands træning i fredags talte spillere og trænere om det særdeles vigtige i at spille sin egen kamp, begynde godt, og da gerne få en tidlig scoring for at lægge pres på Brøndby.
Nuvel, Silkeborgs chancer til de første to scoringer hørte relativt til i småtingsafdelingen – et drøn af Tonni Adamsen og Oliver Sørensens styring af bolden op i hjørnet bag holdkammeraten Jonas Lössl.
Men det er vel indlysende, at det er fuldstændig katastrofalt af FC Midtjylland overhovedet at tillade Silkeborg at komme til de chancer, hvor Silkeborg i nogen grad fanger FC Midtjylland ude af balance.
Det er jo vanvittigt og grænsende til det sløsede, at det kan ske ved 0-0 og 0-1 med masser af tid på uret. Fair nok, hvis man i 89. minut spiller en 1-2-7-formation i forsøget på at få det ene mål, der gør holdet til dansk mester, men det kan bare ikke nytte noget efter sølle 13 minutter.
Silkeborg IF
Det kan ikke nytte noget, at Silkeborg spiller en så flot halvleg, er fortjent foran, og så lukker tre mål ind på syv minutter. Der manglede SIF virkelig noget coolness og, strategi eller ej, at man trådte på bolden og fik afbødet stormen. Det er for ringe, og det skal SIF kunne gøre bedre.
Kampens detalje:
Aral Simsir kattepote ved 3-2 var så vild.
Manden, der ramte stolpen i 89. minut mod FC Nordsjælland i en tilsvarende situation, så FCM måtte nøjes med 3-3 i stedet for for en 4-3-sejr og overhånd til sidste spillerunde, følte bolden ind ved Nicolai Larsens venstre stolpe til at toppe syv minutter, vi sjældent har set magen til i Superligaens historie.
Simsir var kommet ind ved pausen og var straks med til at skabe uro efter den ekstremt hurtige scoring af Franculino, og sådan en afslutning.
Simsir knyttede næven i jubel, da AGF's scoring til 2-1 kom på tavlen i Herning, og det var i sandhed nogle historiske minutter, forwarden spillede en hovedrolle i efter en forårssæson, der har været udfordrende for FCM's tekniske stærke dribler.
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
NYHEDER
– En humørdræber
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
NYHEDER