ÅRHUS (Tipsbladet): Ok, betydningen er selvfølgelig ikke i nærheden af Horsens-Brøndby i 2018, hvor Bo Henriksens hold på utrolig vis snuppede guldet fra Brøndby med en sidsteøjebliks-udligning og sendte det til FC Midtjylland.
Men at FC Midtjylland med ni mand vinder efter at have været domineret totalt og kæmpet med alt, de havde, bare for at få et point.
Wow. Bare wow!
Mikael Anderson kunne have scoret hattrick den første halve time, hvor han dominerede på AGF's venstre side og kørte FC Midtjyllands defensiv rundtosset.
Troels Bager ThøgersenJournalist og kommentator
Jeg troede simpelthen ikke mine egne øjne, da Charles løb fri igennem AGF's forsvar og scorede til 3-2. Publikum havde det, bedømt på grimasserne, præcis på samme måde.
Hvordan kunne det ske?
Det var ikke en god reklame for det fodboldfaglige niveau i Superligaen, dertil var kampen for rodet og banen for dårlig.
Men sikke en fight, sikke et drama og sikke en omgang underholdning, vi fik her i Århus, hvor det ikke kun er kulden, der får mig og mine hænder til at ryste her på de midlertidige pressepladser på Nedre C på det ombygningsramte stadion.
FC Midtjylland startede R-Æ-D-S-E-L-S-F-U-L-D-T.
Hold fast, hvor stod holdet dårligt på banen i en uvant formation med tre midtstoppere og wingbacks, fordi der ikke var nogen at spille med på højre back på grund af skader.
Mikael Anderson kunne have scoret hattrick den første halve time, hvor han dominerede på AGF's venstre side og kørte FC Midtjyllands defensiv rundtosset.
Paulinho og Sverrir Ingi Ingason fik røde kort, de, hårdt dømt eller ej, jo helst ikke skal få.
FC Midtjyllands forsvar var allerede ombygningsramt med førnævnte problemer på højre back og Mads Bech Sørensens afbud – nu bliver det da virkelig reserverne, der skal trække den hjem mod FC København på fredag i et brag af en kamp, FC Midtjylland også meget gerne skal have udbytte af.
Men hvis sidste uges Brøndby-sejr over FC Midtjylland var et kæmpe moralsk boost til Brøndby i guldkampen, må søndagens afsindige drama i Århus da så sandelig også være det for FC Midtjylland, selvom de især den første halve time spillede en ringe kamp.
For AGF: Av for en mavepuster!
Århusianerne spillede faktisk bedst, da FC Midtjylland var 11 mand – selv om man bestemt kom til chancer og naturligvis skabte nok til at få ét eller tre point, blev spillet også mere afbrudt, da FCM naturligt stillede sig længere tilbage i takt med, at dommeren hældte forsvarsspillere ud.
0-0 i Vejle og nu 2-3 mod FC Midtjylland.
Der er bestemt fodbold i det her AGF-mandskab, og den her kamp er på mange måder uden for nummer, så vanvittig var den.
Men AGF skal indlysende til at finde måder at vinde kampe på, og der var forståeligt nok meget skuffede miner på AGF'erne, da de efter kampen talte med journalisterne i Søjlehallen under den nu ombygningsramte tribune.
Foråret er stadig ungt, ja det begynder ikke før fredag, hvor FC Midtjylland og FC København mødes til en potentiel guldkamp i Herning.
Men AGF skal i gang, og så godt, spillet var den første halve time, så meget desto mere ondt må det gøre nu.
Det bliver nogle hårde arbejdsdage på Fredensvang, for det er nu, AGF skal strikke 90 gode minutter sammen.
LIVE
LIVE: Skrækmelding for Yussuf Poulsen
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Supercomputer spår FCM-nedtur
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
Tullberg tror på overraskelsen
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER