ÅRHUS (Tipsbladet): Ok, betydningen er selvfølgelig ikke i nærheden af Horsens-Brøndby i 2018, hvor Bo Henriksens hold på utrolig vis snuppede guldet fra Brøndby med en sidsteøjebliks-udligning og sendte det til FC Midtjylland.
Men at FC Midtjylland med ni mand vinder efter at have været domineret totalt og kæmpet med alt, de havde, bare for at få et point.
Wow. Bare wow!
Mikael Anderson kunne have scoret hattrick den første halve time, hvor han dominerede på AGF's venstre side og kørte FC Midtjyllands defensiv rundtosset.
Troels Bager ThøgersenJournalist og kommentator
Jeg troede simpelthen ikke mine egne øjne, da Charles løb fri igennem AGF's forsvar og scorede til 3-2. Publikum havde det, bedømt på grimasserne, præcis på samme måde.
Hvordan kunne det ske?
Det var ikke en god reklame for det fodboldfaglige niveau i Superligaen, dertil var kampen for rodet og banen for dårlig.
Men sikke en fight, sikke et drama og sikke en omgang underholdning, vi fik her i Århus, hvor det ikke kun er kulden, der får mig og mine hænder til at ryste her på de midlertidige pressepladser på Nedre C på det ombygningsramte stadion.
FC Midtjylland startede R-Æ-D-S-E-L-S-F-U-L-D-T.
Hold fast, hvor stod holdet dårligt på banen i en uvant formation med tre midtstoppere og wingbacks, fordi der ikke var nogen at spille med på højre back på grund af skader.
Mikael Anderson kunne have scoret hattrick den første halve time, hvor han dominerede på AGF's venstre side og kørte FC Midtjyllands defensiv rundtosset.
Paulinho og Sverrir Ingi Ingason fik røde kort, de, hårdt dømt eller ej, jo helst ikke skal få.
FC Midtjyllands forsvar var allerede ombygningsramt med førnævnte problemer på højre back og Mads Bech Sørensens afbud – nu bliver det da virkelig reserverne, der skal trække den hjem mod FC København på fredag i et brag af en kamp, FC Midtjylland også meget gerne skal have udbytte af.
Men hvis sidste uges Brøndby-sejr over FC Midtjylland var et kæmpe moralsk boost til Brøndby i guldkampen, må søndagens afsindige drama i Århus da så sandelig også være det for FC Midtjylland, selvom de især den første halve time spillede en ringe kamp.
For AGF: Av for en mavepuster!
Århusianerne spillede faktisk bedst, da FC Midtjylland var 11 mand – selv om man bestemt kom til chancer og naturligvis skabte nok til at få ét eller tre point, blev spillet også mere afbrudt, da FCM naturligt stillede sig længere tilbage i takt med, at dommeren hældte forsvarsspillere ud.
0-0 i Vejle og nu 2-3 mod FC Midtjylland.
Der er bestemt fodbold i det her AGF-mandskab, og den her kamp er på mange måder uden for nummer, så vanvittig var den.
Men AGF skal indlysende til at finde måder at vinde kampe på, og der var forståeligt nok meget skuffede miner på AGF'erne, da de efter kampen talte med journalisterne i Søjlehallen under den nu ombygningsramte tribune.
Foråret er stadig ungt, ja det begynder ikke før fredag, hvor FC Midtjylland og FC København mødes til en potentiel guldkamp i Herning.
Men AGF skal i gang, og så godt, spillet var den første halve time, så meget desto mere ondt må det gøre nu.
Det bliver nogle hårde arbejdsdage på Fredensvang, for det er nu, AGF skal strikke 90 gode minutter sammen.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
Eksperter raser: Hvad med Messi?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT