ÅRHUS (Tipsbladet): Ok, betydningen er selvfølgelig ikke i nærheden af Horsens-Brøndby i 2018, hvor Bo Henriksens hold på utrolig vis snuppede guldet fra Brøndby med en sidsteøjebliks-udligning og sendte det til FC Midtjylland.
Men at FC Midtjylland med ni mand vinder efter at have været domineret totalt og kæmpet med alt, de havde, bare for at få et point.
Wow. Bare wow!
Mikael Anderson kunne have scoret hattrick den første halve time, hvor han dominerede på AGF's venstre side og kørte FC Midtjyllands defensiv rundtosset.
Troels Bager ThøgersenJournalist og kommentator
Jeg troede simpelthen ikke mine egne øjne, da Charles løb fri igennem AGF's forsvar og scorede til 3-2. Publikum havde det, bedømt på grimasserne, præcis på samme måde.
Hvordan kunne det ske?
Det var ikke en god reklame for det fodboldfaglige niveau i Superligaen, dertil var kampen for rodet og banen for dårlig.
Men sikke en fight, sikke et drama og sikke en omgang underholdning, vi fik her i Århus, hvor det ikke kun er kulden, der får mig og mine hænder til at ryste her på de midlertidige pressepladser på Nedre C på det ombygningsramte stadion.
FC Midtjylland startede R-Æ-D-S-E-L-S-F-U-L-D-T.
Hold fast, hvor stod holdet dårligt på banen i en uvant formation med tre midtstoppere og wingbacks, fordi der ikke var nogen at spille med på højre back på grund af skader.
Mikael Anderson kunne have scoret hattrick den første halve time, hvor han dominerede på AGF's venstre side og kørte FC Midtjyllands defensiv rundtosset.
Paulinho og Sverrir Ingi Ingason fik røde kort, de, hårdt dømt eller ej, jo helst ikke skal få.
FC Midtjyllands forsvar var allerede ombygningsramt med førnævnte problemer på højre back og Mads Bech Sørensens afbud – nu bliver det da virkelig reserverne, der skal trække den hjem mod FC København på fredag i et brag af en kamp, FC Midtjylland også meget gerne skal have udbytte af.
Men hvis sidste uges Brøndby-sejr over FC Midtjylland var et kæmpe moralsk boost til Brøndby i guldkampen, må søndagens afsindige drama i Århus da så sandelig også være det for FC Midtjylland, selvom de især den første halve time spillede en ringe kamp.
For AGF: Av for en mavepuster!
Århusianerne spillede faktisk bedst, da FC Midtjylland var 11 mand – selv om man bestemt kom til chancer og naturligvis skabte nok til at få ét eller tre point, blev spillet også mere afbrudt, da FCM naturligt stillede sig længere tilbage i takt med, at dommeren hældte forsvarsspillere ud.
0-0 i Vejle og nu 2-3 mod FC Midtjylland.
Der er bestemt fodbold i det her AGF-mandskab, og den her kamp er på mange måder uden for nummer, så vanvittig var den.
Men AGF skal indlysende til at finde måder at vinde kampe på, og der var forståeligt nok meget skuffede miner på AGF'erne, da de efter kampen talte med journalisterne i Søjlehallen under den nu ombygningsramte tribune.
Foråret er stadig ungt, ja det begynder ikke før fredag, hvor FC Midtjylland og FC København mødes til en potentiel guldkamp i Herning.
Men AGF skal i gang, og så godt, spillet var den første halve time, så meget desto mere ondt må det gøre nu.
Det bliver nogle hårde arbejdsdage på Fredensvang, for det er nu, AGF skal strikke 90 gode minutter sammen.
LIVE
LIVE: Nu er der nyt om Rønnow
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Farzam: En gave for FC København
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Supercomputer spår FCM-nedtur
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
OPTAKT
Real Madrid – Elche
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN