VB’s kaos-sag livsvigtig for FCK, BIF og ligaen

ANALYSE: Den kaotiske situation i det mulige salg af Vejle Boldklub kan blive den ultimative test af dansk fodbolds nye regler for handler med klubber.



Hvad i alverden er det, der foregår med Vejles potentielle nye ejer Çağdaş Şenyürek?

B.T afslørede onsdag nogle meget mystiske oplysninger om den potentielle køber af Vejle Boldklub.

Han kan, indtil videre, ikke kan redegøre for, hvorfor hverken universitetet i Kiel eller den tidligere arbejdsgiver Deutsche Bank i Hong-Kong, der står anført i Çağdaş Şenyüreks CV, ikke kan genkende, at forretningsmanden har været hos dem.

Det hele ser meget mystisk ud, og jeg kan love jer for, at alarmklokkerne ringer i det ganske Fodbolddanmark, ikke kun i Vejle og omegn.

Hvad, der er op og ned, ved vi endnu ikke.

Men dansk fodbolds øjne er stift rettet mod Divisionsforeningen og de nye regler, klubbernes brancheorganisation og deres medlemmer indførte i 2022.

Reglerne skal reelt forhindre, at der kommer ejere ind, der ikke har midlerne og ikke mindst de rette intentioner om at drive deres nye klub på en sund og fornuftig måde.

Her er Klaus Dieter Müllers ejerskab af Jammerbugt og flere af Fremad Amagers tidligere ejere de bedste eksempler på folk, resten af dansk fodbold i dag siger aldrig skulle have været lukket ind, efter de var involveret i et hav af problematiske sager og i dag har efterladt de to klubber i dybe problemer.

Virker reglerne?
Omdrejningspunktet i Divisionsforeningens regler er, at man kan nægte en ny ejer eller ejerkreds af en klub at skrive kontrakter, hvis en ny klubejer ikke har levet op til reglerne.

Her er der også forbud mod, at stater og organisationer knyttet til stater kan købe klubber, at agenter køber klubber, eller at folk fra bettingbranchen køber kontrollerende andele i en dansk klub.

Eller rettere: Man kan ikke forhindre en handel med en klubs aktier i at finde sted, men truslen om ikke at kunne skrive kontrakter skal afholde nye købere fra at gå ind i danske klubber, da man selvsagt ikke kan drive en professionel fodboldklub ret længe uden at skrive nye aftaler med spillere.

Og det omdrejningspunkt er virkelig noget, der bliver holdt øje med, og som i det store perspektiv er langt vigtigere end Vejle Boldklubs skæbne, selvom VB med klubbens flotte historik og Superliga-status naturligvis i sig selv er en vigtig institution i dansk fodbold.

For disse regler gælder også for ejere, der en dag kunne tænke sig at købe en stor bid af AGF, af Lyngby, Randers, Silkeborg, OB for slet ikke at tale om de to københavnske mastodonter Brøndby IF, hvor det ikke er klippefast, GFH vil befinde sig de næste 10-20 år, og flagskibet FC København.

At stirre ned i afgrunden
Som sagt: Hvad der er op og ned i sagen om Çağdaş Şenyürek, det ved jeg ikke.

Men sagen kan blive en kæmpe test af det nye system, der på papiret skal filtrere handler med danske klubber og nye klubejere, og hvor Çağdaş Şenyürek for mange ikke vil være en ønske-ejer, hvis han har fiflet med 25 års påstået ansættelse i en af verdens største banker og sin uddannelse.

Derfor er denne sag potentielt livsvigtig for FC København, for Brøndby IF, for Lyngby, for Randers FC og for resten af dansk fodbold.

For hele eller delvise salg af disse og andre danske topklubber er ikke usandsynlige hypoteser men noget, der reelt kan komme i spil allerede i år og de kommende år.

Der vil håndteringen af denne Vejle-sag være en strømpil og et vigtigt signal om retningen for dansk topfodbold, og hvem der skal nære forhåbninger om at komme ind i en af Europas mest attraktive ligaer set i forhold til klubbernes priser og muligheder.

Et af de afgørende punkter bliver, om Divisionsforeningen kan håndhæve reglerne for klubovertagelser og nægte en ny ejer og dennes klub at skrive kontrakter. Kommer det til at clashe med gældende lovgivning i Danmark og EU, og vil en ny ejer, og resten af dansk klubfodbold via Divisionsforeningen, være beredt på sager i det civilretslige system eller ved sportsdomstolen CAS?

Jeg har ikke svaret, men når det falder, kan det få vidtrækkende konsekvenser for Superligaen og dens største klubber, når det er deres tur til måske/måske ikke at blive solgt.







LIVE

TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Mere aktivitet på vej i FC København

Chokskifte?

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rekordtransfer?

– Det er meget svært for Nørgaard

Hemmelig samtale med storklub

Stor profil skifter til FC København

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Dyr dansk bomber til Everton?

Kontramelding om transfer

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Dansker i ‘sensationel choktransfer’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Store ord om Roony Bardghji

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

FCM uden syv mand mod Brann

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy