Vildt Cornelius-kup skal sætte FCM og BIF skakmat

ANALYSE: FC København er tæt på at hente Andreas Cornelius hjem i en storhandel fra Trabzonspor, og det handler ikke mindst om positionen i Superligaen, selvom Champions League står for døren.



Rygterne har svirret gennem længere tid, men det så umuligt ud, selv efter FC København spillede 0-0 i Trabzon onsdag i sidste uge og vippede Andreas Cornelius og Trabzonspor ud af Champions League.

For selvom Cornelius var inde og sige pænt tillykke til de gamle holdkammerater, virkede det urealistisk, at FC København skulle kunne vriste angriberen fri af en tyrkisk topklub, der netop har vundet mesterskabet og i modsætning til rivalerne i Istanbul ikke har en økonomi, der hænger totalt i laser.

Men som B.T tirsdag kunne afsløre, har FC København altså tilsyneladende alligevel været i stand til at skrue en aftale sammen om en transfer til 45 millioner kroner og da ikke mindst de personlige vilkår med den i København yderst populære angriber, der bliver Superligaens dyreste køb nogensinde.

FC København skal allerede i næste uge spille Champions League med en udfordrende kamp mod Dortmund, og selvom Pep Biel fortjener al den ros, han har fået for målfarligheden og arbejdsindsatsen som falsk nier, er den relativt klejne spanier offensiv midtbanespiller, ikke angriber.

Nu får FC København både Champions League-gruppespillet uden at have haft en dyr angribers hjælp til det, og så det, der sportsligt, kulturelt og emotionelt må være den absolutte drømmeangriber, der reelt var uden for rækkevidde, indtil han altså ikke var det længere.

Det styrker FCK's muligheder i Champions League, hvilket naturligvis er et mål i sig selv for pengene, ranglistepointene men frem for alt sporten og ærgerrighedens skyld, for selvom man næppe kan gå videre i Champions League med Cornelius i front men Dortmund og Sevilla på balkortet, er det her alt det, FCK har drømt om efter seks års fravær.

Men strategisk ser jeg den virkelig store gevinst i den Superliga, FC København er kommet dårligt fra land i.

Fire nederlag i de første syv runder er helt indlysende uacceptabelt, når man tabte fire kampe i hele sidste sæson, og at man med lidt mindre uheld måske kun havde tabt de to, kan FCK ikke bruge til pokkers meget i tabellen.

For FC København bør strategien fra nu af være at vinde så mange mesterskaber som overhovedet muligt.

Ja ok, Sherlock, ville de ikke det i forvejen?

Jo, men ved at træde på speederen økonomisk vil FC København styrke chancerne for at vinde det DM i syv eller otte af de kommende ti sæsoner, med mindre FC Midtjylland og Brøndby IF følger trop.

Bevares, man skal købe rigtigt ind og få de nye folk til at spille fodbold efter en samlet, velovervejet og effektiv strategi, men formår man det, ligger FC København i en unik position til at genvinde dominansen fra 00'erne, med mindre at Anders Holch Povlsen og Matthew Benham i Herning/Ikast/London eller en ny ejer i Brøndby matcher det københavnske udspil.

Andreas Cornelius bliver modtaget som en kæmpe helt i Parken og når der skal spilles Champions League, men for mig at se er det her ikke mindst et strategisk træk i Superligaen, hvor en andenplads og tredjeplads simpelthen ikke kan bruges til noget, nu hvor Danmark til næste sommer er gledet ud af Europas Top 15, og alle andre i Superligaen end mesterholdet skal over i trøsteturneringen Conference League.

Det her er et strategisk angreb på især FC Midtjylland, og det skal blive voldsomt interessant at se duellen mellem de to danske storklubber udfolde sig i de kommende timer, dage, måneder og år, og om Brøndby også kan matche det, der er ved at ske i især Parken, og som også lurer hos de meget ambitiøse midtjyder og deres bagland.



Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Riemer svarer på Tøftings kritik

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Lukas Lerager er færdig i FC København

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Alle storroser Dario Osorio

Millionregn over Ståle Solbakken

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

– Det er så ringe, begge dele!

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Steve Coopers højre hånd afviser

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Dansk stjerne: Det er til grin!

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet