Virkeligheden overhalet af Man City

Mandag morgen havde Manchester City rod i økonomien og en efterlyst ejer. 24 timer og et ejerskifte senere har Manchester City været tæt på at forpurre Berbatovs skifte til Manchester United, har hentet Robinho og ser ud til at være så rige, at selv Roman Abramovich’ Chelsea og Real Madrid må overveje, om de også…



Hvis du mandag morgen var mødt ind på arbejde ved ni-tiden og henkastet havde sagt til de fodboldinteresserede på kontoret, at Manchester City før dagen var omme ville have købt en brasiliansk superstjerne for over 300 millioner kroner, været millimeter fra at vriste Dimitar Berbatov fra United og have nye ejere, der fik Roman Abramovich til at en ligne en hestekræmmer fra Sibirien, ville én af dine kolleger sandsynligvis have holdt dig hen med hans eller hendes bedste tandpasta-smil, mens de andre langsomt var sevet ud af kaffestuen for at ringe efter Den Blå Vogn fra den lokale psykiatriske afdeling.

Men sådan gik det, og Fodboldeuropa vågner i dag op med endnu en stormagt på kortet i det nordvestlige England.

210 millioner pund (1,93 milliarder kroner) kostede det Abu Dhabi United Group for Investment and Development (ADUG) at købe Manchester City fra Thaksin Shinawatra og slette al udstående gæld, en investering der blev fulgt op med løftet om at give 920 millioner kroner til spillerindkøb i denne sæson.

Det lyder som noget, Manchester City og andre overtagede Premier League-klubber har hørt før, men denne gang er der ikke fare for, at pengene bliver indefrosset eller ikke er der.

Det Abu Dhabi’ske investerings-selskab er ifølge folk med forstand på politik i De Forenede Arabiske Emirater en facade for en række hovedrige sheiker i Abu Dhabis kongefamilie, der har milliarder og atter milliarder af oliedollars til rådighed – og ikke mindre vigtigt stort incitament til at bruge dem.

Abu Dhabi er hovedstaden og ét ud af syv emirater med hver sin kongefamilie i de Forende Arabiske Emirater, hvoraf Dubai er et af de andre emirater.

Abu Dhabi og Dubai har i flere årtier kæmpet på golfturneringer, kollosale hoteller, kunstige øer, og andre enorme prestigebyggerier om at være bedst kendt og mest glamorøs i egne og Verdenssamfundets øjne, og i de seneste par år har rivaliseringen resulteret i et kapløb om at købe den mest attraktive Premier League-klub.

Dubais investerings-selskab DIC har været ude efter Arsenal, Liverpool, Newcastle og senest Manchester City, men det blev Abu Dhabi og dets investeringsselskab ADUG – der også har flere penge til rådighed endnu konkurrenterne i Dubai – der slog først til efter at være blevet tilbudt mindre ejerposter i flere andre engelske top 10-klubber.

Dermed har Abu Dhabi overhalet Dubai – og det er mindst lige så vigtigt som udsigten til at tjene gode penge på Manchester City, når indtægterne fra tv og mere professionel marketing eksploderer i de kommende år.

Investeringsselskabet ADUG stiller som krav til Mark Hughes, at han allerede i år slutter i top 4, og i samarbejde med City har ADUG lavet en liste på seks klassespillere – “der vil Berbatov til at blegne i sammenligning” – som City vil gå efter, når transfervinduet genåbner om fire måneder.

“Penge er ikke en bekymring for min bestyrelse,” sagde ADUG’s repræsentant, milliardæren Sulaiman Al Fahim, i forbindelse med mandagens jagt på nye spillere, og en bud på 40 millioner pund på Valencias David Villa viser, at der er oliepenge bag ordene hos de nye City-ejere.

Thaksin Shinawatra fortsætter som ‘æres-bestyrelsesformand’ i City uden nogen form for indflydelse – mon ikke den tidligere premierminister alligevel kan få dagene til at gå med sine udestående retssager i Thailand og de mange milliarder, som han og den thailandske regering ikke kan blive enige om ejerskabet af.

Om City-mandskabet efter de mange transfers er i stand til at true top 4 i denne sæson er endnu et åbent spørgsmål – men mon ikke Rafael Benitez og Arsene Wenger skal begynde at kigge ængsteligt over skulderen eller kan se fornuften i at invitere Dubais DIC indenfor, når Premier Leagues nye finansielle duks kommer mosende nede fra snart fire årtiers glemsel uden for den engelske top.







LIVE

LIVE: Brøndby melder ud – færdig for sæsonen

Rasmus Højlund i massiv modvind

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Her lander kampprogrammet for slutspillet



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

– Der får David at vide, at han er fyret

Deler nyt om fremtiden

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

I svime over Filip Jørgensen

Tottenhams nedtur fortsætter

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Nu svarer David Nielsen

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Jonas Schwartz lander nyt job

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Medie afslører møde med Deco

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Dansk milliardær smider 75.000

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Langer ud efter trænerlegende

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Bo Henriksen lander TV-job

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Hjulmand vinder i Hamborg

Få mål i München uden Kane

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Skal han på landsholdet, Riemer?

Dansk træner storroses

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig