Hvis du mandag morgen var mødt ind på arbejde ved ni-tiden og henkastet havde sagt til de fodboldinteresserede på kontoret, at Manchester City før dagen var omme ville have købt en brasiliansk superstjerne for over 300 millioner kroner, været millimeter fra at vriste Dimitar Berbatov fra United og have nye ejere, der fik Roman Abramovich til at en ligne en hestekræmmer fra Sibirien, ville én af dine kolleger sandsynligvis have holdt dig hen med hans eller hendes bedste tandpasta-smil, mens de andre langsomt var sevet ud af kaffestuen for at ringe efter Den Blå Vogn fra den lokale psykiatriske afdeling.
Men sådan gik det, og Fodboldeuropa vågner i dag op med endnu en stormagt på kortet i det nordvestlige England.
210 millioner pund (1,93 milliarder kroner) kostede det Abu Dhabi United Group for Investment and Development (ADUG) at købe Manchester City fra Thaksin Shinawatra og slette al udstående gæld, en investering der blev fulgt op med løftet om at give 920 millioner kroner til spillerindkøb i denne sæson.
Det lyder som noget, Manchester City og andre overtagede Premier League-klubber har hørt før, men denne gang er der ikke fare for, at pengene bliver indefrosset eller ikke er der.
Det Abu Dhabi’ske investerings-selskab er ifølge folk med forstand på politik i De Forenede Arabiske Emirater en facade for en række hovedrige sheiker i Abu Dhabis kongefamilie, der har milliarder og atter milliarder af oliedollars til rådighed – og ikke mindre vigtigt stort incitament til at bruge dem.
Abu Dhabi er hovedstaden og ét ud af syv emirater med hver sin kongefamilie i de Forende Arabiske Emirater, hvoraf Dubai er et af de andre emirater.
Abu Dhabi og Dubai har i flere årtier kæmpet på golfturneringer, kollosale hoteller, kunstige øer, og andre enorme prestigebyggerier om at være bedst kendt og mest glamorøs i egne og Verdenssamfundets øjne, og i de seneste par år har rivaliseringen resulteret i et kapløb om at købe den mest attraktive Premier League-klub.
Dubais investerings-selskab DIC har været ude efter Arsenal, Liverpool, Newcastle og senest Manchester City, men det blev Abu Dhabi og dets investeringsselskab ADUG – der også har flere penge til rådighed endnu konkurrenterne i Dubai – der slog først til efter at være blevet tilbudt mindre ejerposter i flere andre engelske top 10-klubber.
Dermed har Abu Dhabi overhalet Dubai – og det er mindst lige så vigtigt som udsigten til at tjene gode penge på Manchester City, når indtægterne fra tv og mere professionel marketing eksploderer i de kommende år.
Investeringsselskabet ADUG stiller som krav til Mark Hughes, at han allerede i år slutter i top 4, og i samarbejde med City har ADUG lavet en liste på seks klassespillere – “der vil Berbatov til at blegne i sammenligning” – som City vil gå efter, når transfervinduet genåbner om fire måneder.
“Penge er ikke en bekymring for min bestyrelse,” sagde ADUG’s repræsentant, milliardæren Sulaiman Al Fahim, i forbindelse med mandagens jagt på nye spillere, og en bud på 40 millioner pund på Valencias David Villa viser, at der er oliepenge bag ordene hos de nye City-ejere.
Thaksin Shinawatra fortsætter som ‘æres-bestyrelsesformand’ i City uden nogen form for indflydelse – mon ikke den tidligere premierminister alligevel kan få dagene til at gå med sine udestående retssager i Thailand og de mange milliarder, som han og den thailandske regering ikke kan blive enige om ejerskabet af.
Om City-mandskabet efter de mange transfers er i stand til at true top 4 i denne sæson er endnu et åbent spørgsmål – men mon ikke Rafael Benitez og Arsene Wenger skal begynde at kigge ængsteligt over skulderen eller kan se fornuften i at invitere Dubais DIC indenfor, når Premier Leagues nye finansielle duks kommer mosende nede fra snart fire årtiers glemsel uden for den engelske top.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen