Hvis du mandag morgen var mødt ind på arbejde ved ni-tiden og henkastet havde sagt til de fodboldinteresserede på kontoret, at Manchester City før dagen var omme ville have købt en brasiliansk superstjerne for over 300 millioner kroner, været millimeter fra at vriste Dimitar Berbatov fra United og have nye ejere, der fik Roman Abramovich til at en ligne en hestekræmmer fra Sibirien, ville én af dine kolleger sandsynligvis have holdt dig hen med hans eller hendes bedste tandpasta-smil, mens de andre langsomt var sevet ud af kaffestuen for at ringe efter Den Blå Vogn fra den lokale psykiatriske afdeling.
Men sådan gik det, og Fodboldeuropa vågner i dag op med endnu en stormagt på kortet i det nordvestlige England.
210 millioner pund (1,93 milliarder kroner) kostede det Abu Dhabi United Group for Investment and Development (ADUG) at købe Manchester City fra Thaksin Shinawatra og slette al udstående gæld, en investering der blev fulgt op med løftet om at give 920 millioner kroner til spillerindkøb i denne sæson.
Det lyder som noget, Manchester City og andre overtagede Premier League-klubber har hørt før, men denne gang er der ikke fare for, at pengene bliver indefrosset eller ikke er der.
Det Abu Dhabi’ske investerings-selskab er ifølge folk med forstand på politik i De Forenede Arabiske Emirater en facade for en række hovedrige sheiker i Abu Dhabis kongefamilie, der har milliarder og atter milliarder af oliedollars til rådighed – og ikke mindre vigtigt stort incitament til at bruge dem.
Abu Dhabi er hovedstaden og ét ud af syv emirater med hver sin kongefamilie i de Forende Arabiske Emirater, hvoraf Dubai er et af de andre emirater.
Abu Dhabi og Dubai har i flere årtier kæmpet på golfturneringer, kollosale hoteller, kunstige øer, og andre enorme prestigebyggerier om at være bedst kendt og mest glamorøs i egne og Verdenssamfundets øjne, og i de seneste par år har rivaliseringen resulteret i et kapløb om at købe den mest attraktive Premier League-klub.
Dubais investerings-selskab DIC har været ude efter Arsenal, Liverpool, Newcastle og senest Manchester City, men det blev Abu Dhabi og dets investeringsselskab ADUG – der også har flere penge til rådighed endnu konkurrenterne i Dubai – der slog først til efter at være blevet tilbudt mindre ejerposter i flere andre engelske top 10-klubber.
Dermed har Abu Dhabi overhalet Dubai – og det er mindst lige så vigtigt som udsigten til at tjene gode penge på Manchester City, når indtægterne fra tv og mere professionel marketing eksploderer i de kommende år.
Investeringsselskabet ADUG stiller som krav til Mark Hughes, at han allerede i år slutter i top 4, og i samarbejde med City har ADUG lavet en liste på seks klassespillere – “der vil Berbatov til at blegne i sammenligning” – som City vil gå efter, når transfervinduet genåbner om fire måneder.
“Penge er ikke en bekymring for min bestyrelse,” sagde ADUG’s repræsentant, milliardæren Sulaiman Al Fahim, i forbindelse med mandagens jagt på nye spillere, og en bud på 40 millioner pund på Valencias David Villa viser, at der er oliepenge bag ordene hos de nye City-ejere.
Thaksin Shinawatra fortsætter som ‘æres-bestyrelsesformand’ i City uden nogen form for indflydelse – mon ikke den tidligere premierminister alligevel kan få dagene til at gå med sine udestående retssager i Thailand og de mange milliarder, som han og den thailandske regering ikke kan blive enige om ejerskabet af.
Om City-mandskabet efter de mange transfers er i stand til at true top 4 i denne sæson er endnu et åbent spørgsmål – men mon ikke Rafael Benitez og Arsene Wenger skal begynde at kigge ængsteligt over skulderen eller kan se fornuften i at invitere Dubais DIC indenfor, når Premier Leagues nye finansielle duks kommer mosende nede fra snart fire årtiers glemsel uden for den engelske top.
LIVE
LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
– Han fik et lortetilbud fra OB
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
Jakob Poulsen med dyster melding
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
AaB i vildt comeback
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER