Virkeligheden overhalet af Man City

Mandag morgen havde Manchester City rod i økonomien og en efterlyst ejer. 24 timer og et ejerskifte senere har Manchester City været tæt på at forpurre Berbatovs skifte til Manchester United, har hentet Robinho og ser ud til at være så rige, at selv Roman Abramovich’ Chelsea og Real Madrid må overveje, om de også…



Hvis du mandag morgen var mødt ind på arbejde ved ni-tiden og henkastet havde sagt til de fodboldinteresserede på kontoret, at Manchester City før dagen var omme ville have købt en brasiliansk superstjerne for over 300 millioner kroner, været millimeter fra at vriste Dimitar Berbatov fra United og have nye ejere, der fik Roman Abramovich til at en ligne en hestekræmmer fra Sibirien, ville én af dine kolleger sandsynligvis have holdt dig hen med hans eller hendes bedste tandpasta-smil, mens de andre langsomt var sevet ud af kaffestuen for at ringe efter Den Blå Vogn fra den lokale psykiatriske afdeling.

Men sådan gik det, og Fodboldeuropa vågner i dag op med endnu en stormagt på kortet i det nordvestlige England.

210 millioner pund (1,93 milliarder kroner) kostede det Abu Dhabi United Group for Investment and Development (ADUG) at købe Manchester City fra Thaksin Shinawatra og slette al udstående gæld, en investering der blev fulgt op med løftet om at give 920 millioner kroner til spillerindkøb i denne sæson.

Det lyder som noget, Manchester City og andre overtagede Premier League-klubber har hørt før, men denne gang er der ikke fare for, at pengene bliver indefrosset eller ikke er der.

Det Abu Dhabi’ske investerings-selskab er ifølge folk med forstand på politik i De Forenede Arabiske Emirater en facade for en række hovedrige sheiker i Abu Dhabis kongefamilie, der har milliarder og atter milliarder af oliedollars til rådighed – og ikke mindre vigtigt stort incitament til at bruge dem.

Abu Dhabi er hovedstaden og ét ud af syv emirater med hver sin kongefamilie i de Forende Arabiske Emirater, hvoraf Dubai er et af de andre emirater.

Abu Dhabi og Dubai har i flere årtier kæmpet på golfturneringer, kollosale hoteller, kunstige øer, og andre enorme prestigebyggerier om at være bedst kendt og mest glamorøs i egne og Verdenssamfundets øjne, og i de seneste par år har rivaliseringen resulteret i et kapløb om at købe den mest attraktive Premier League-klub.

Dubais investerings-selskab DIC har været ude efter Arsenal, Liverpool, Newcastle og senest Manchester City, men det blev Abu Dhabi og dets investeringsselskab ADUG – der også har flere penge til rådighed endnu konkurrenterne i Dubai – der slog først til efter at være blevet tilbudt mindre ejerposter i flere andre engelske top 10-klubber.

Dermed har Abu Dhabi overhalet Dubai – og det er mindst lige så vigtigt som udsigten til at tjene gode penge på Manchester City, når indtægterne fra tv og mere professionel marketing eksploderer i de kommende år.

Investeringsselskabet ADUG stiller som krav til Mark Hughes, at han allerede i år slutter i top 4, og i samarbejde med City har ADUG lavet en liste på seks klassespillere – “der vil Berbatov til at blegne i sammenligning” – som City vil gå efter, når transfervinduet genåbner om fire måneder.

“Penge er ikke en bekymring for min bestyrelse,” sagde ADUG’s repræsentant, milliardæren Sulaiman Al Fahim, i forbindelse med mandagens jagt på nye spillere, og en bud på 40 millioner pund på Valencias David Villa viser, at der er oliepenge bag ordene hos de nye City-ejere.

Thaksin Shinawatra fortsætter som ‘æres-bestyrelsesformand’ i City uden nogen form for indflydelse – mon ikke den tidligere premierminister alligevel kan få dagene til at gå med sine udestående retssager i Thailand og de mange milliarder, som han og den thailandske regering ikke kan blive enige om ejerskabet af.

Om City-mandskabet efter de mange transfers er i stand til at true top 4 i denne sæson er endnu et åbent spørgsmål – men mon ikke Rafael Benitez og Arsene Wenger skal begynde at kigge ængsteligt over skulderen eller kan se fornuften i at invitere Dubais DIC indenfor, når Premier Leagues nye finansielle duks kommer mosende nede fra snart fire årtiers glemsel uden for den engelske top.







LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Det kommer formentlig til at ske



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Morten Bruun med dyster spådom



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

FC København-talent har truffet stor beslutning

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Vejle Boldklub – OB



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Brighton – Liverpool

Færdig? Manchester City har udset afløser

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Jubler over ny Brøndby-chef

Benhård Brian Riemer-melding

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Barcelona – Rayo Vallecano

Håber på FC København-exit

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

I svime over Morten Hjulmand

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Lens reagerer mod impotente Angers

Messi rammer gyldent tal

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2