Hvis du mandag morgen var mødt ind på arbejde ved ni-tiden og henkastet havde sagt til de fodboldinteresserede på kontoret, at Manchester City før dagen var omme ville have købt en brasiliansk superstjerne for over 300 millioner kroner, været millimeter fra at vriste Dimitar Berbatov fra United og have nye ejere, der fik Roman Abramovich til at en ligne en hestekræmmer fra Sibirien, ville én af dine kolleger sandsynligvis have holdt dig hen med hans eller hendes bedste tandpasta-smil, mens de andre langsomt var sevet ud af kaffestuen for at ringe efter Den Blå Vogn fra den lokale psykiatriske afdeling.
Men sådan gik det, og Fodboldeuropa vågner i dag op med endnu en stormagt på kortet i det nordvestlige England.
210 millioner pund (1,93 milliarder kroner) kostede det Abu Dhabi United Group for Investment and Development (ADUG) at købe Manchester City fra Thaksin Shinawatra og slette al udstående gæld, en investering der blev fulgt op med løftet om at give 920 millioner kroner til spillerindkøb i denne sæson.
Det lyder som noget, Manchester City og andre overtagede Premier League-klubber har hørt før, men denne gang er der ikke fare for, at pengene bliver indefrosset eller ikke er der.
Det Abu Dhabi’ske investerings-selskab er ifølge folk med forstand på politik i De Forenede Arabiske Emirater en facade for en række hovedrige sheiker i Abu Dhabis kongefamilie, der har milliarder og atter milliarder af oliedollars til rådighed – og ikke mindre vigtigt stort incitament til at bruge dem.
Abu Dhabi er hovedstaden og ét ud af syv emirater med hver sin kongefamilie i de Forende Arabiske Emirater, hvoraf Dubai er et af de andre emirater.
Abu Dhabi og Dubai har i flere årtier kæmpet på golfturneringer, kollosale hoteller, kunstige øer, og andre enorme prestigebyggerier om at være bedst kendt og mest glamorøs i egne og Verdenssamfundets øjne, og i de seneste par år har rivaliseringen resulteret i et kapløb om at købe den mest attraktive Premier League-klub.
Dubais investerings-selskab DIC har været ude efter Arsenal, Liverpool, Newcastle og senest Manchester City, men det blev Abu Dhabi og dets investeringsselskab ADUG – der også har flere penge til rådighed endnu konkurrenterne i Dubai – der slog først til efter at være blevet tilbudt mindre ejerposter i flere andre engelske top 10-klubber.
Dermed har Abu Dhabi overhalet Dubai – og det er mindst lige så vigtigt som udsigten til at tjene gode penge på Manchester City, når indtægterne fra tv og mere professionel marketing eksploderer i de kommende år.
Investeringsselskabet ADUG stiller som krav til Mark Hughes, at han allerede i år slutter i top 4, og i samarbejde med City har ADUG lavet en liste på seks klassespillere – “der vil Berbatov til at blegne i sammenligning” – som City vil gå efter, når transfervinduet genåbner om fire måneder.
“Penge er ikke en bekymring for min bestyrelse,” sagde ADUG’s repræsentant, milliardæren Sulaiman Al Fahim, i forbindelse med mandagens jagt på nye spillere, og en bud på 40 millioner pund på Valencias David Villa viser, at der er oliepenge bag ordene hos de nye City-ejere.
Thaksin Shinawatra fortsætter som ‘æres-bestyrelsesformand’ i City uden nogen form for indflydelse – mon ikke den tidligere premierminister alligevel kan få dagene til at gå med sine udestående retssager i Thailand og de mange milliarder, som han og den thailandske regering ikke kan blive enige om ejerskabet af.
Om City-mandskabet efter de mange transfers er i stand til at true top 4 i denne sæson er endnu et åbent spørgsmål – men mon ikke Rafael Benitez og Arsene Wenger skal begynde at kigge ængsteligt over skulderen eller kan se fornuften i at invitere Dubais DIC indenfor, når Premier Leagues nye finansielle duks kommer mosende nede fra snart fire årtiers glemsel uden for den engelske top.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Henter FC København-spiller
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Joakim Mæhle åbner op
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Tottenham præsenterer ny træner
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER