Wow for et drama.
Rødt kort og nede 0-3 fik AGF på helt utrolig vis kæmpet sig tilbage og fik akkurat bronzen op under neglene på bedre målscore end Viborg, der indtil næsten sidste minut af den ordinære spilletid havde det resultat, de skulle bruge, og var en desperat Andreas Hansen-redning på stregen fra at hive bronzen tilbage.
Dermed er der bronzefest i Århus i aften, og hvor må øllen ved åen og værtshusene smage godt efter sidste års miserable sæson, hvor man kun blev reddet af, at Vejle ikke kom ordentligt i gang i foråret.
For mig er David Nielsen den træner, der forandrede AGF efter et kvart århundrede med næsten lutter ørkenvandring.
Han gjorde det sammen med en trup, stab og en ledelse, der hev klubben op ved hårrødderne fra nedrykningen i 2014, og det vil altid stå som noget særligt, også hvis AGF en dag får sølv eller endda guld igen.
Men som præstation er den her sæson på flere måder endnu større.
Den kom på ryggen af et år, hvor AGF så nær var rykket ud, og hvor man faktisk ikke kunne have sagt noget til, hvis AGF var rykket ud, og Vejle havde overlevet, så elendig var den forårssæson.
David Nielsen forandrede AGF og tændte ild i forhåbningerne i Århus.
De forventninger havde nær torpederet århusianerne i sidste sæson og gav dem et stort hul at kravle op fra, og det klarede de på smukkeste vis med velorganiseret fodbold og så et vildt comeback på sidste spilledag, hvor man var nede 0-3.
Man kom fra baghjul i 2020, den her gang var forventningerne der straks, da Uwe Rösler trådte ind ad døren.
Jeg tror nok, jeg helst ville spille med David Nielsens AGF anno 2020, der var virkelig stærkt og også gav FC København og FC Midtjylland store problemer. På den måde var 2020 også større end bronzen her tre år senere.
Men at følge op på succes er for mig at se endnu sværere, og på den led er det her større.
Nu skal AGF og Århus feste, som var medaljen af en endnu finere karat, og så er det med at udvikle sig yderligere allerede på sommerens transfermarked og i den kommende sæson, hvor konkurrencen bliver stenhård med revanchelystne FC Midtjylland og Brøndby IF i baggruden, et FC København, der gerne vil tage sportsligt kvælertag på rækken a la Bayern München, og FC Nordsjælland, der har fået smag på mere og finansielle bagmænd i Mansour Group til at matche ambitionerne.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Knuser transferrekord
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
VM-spiller alvorligt skadet
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
Medier jubler over USA’s nedtur
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
Hvor er Kasper Dolberg?
