Wow, AGF! Sådan er det større end bronze med David

David Nielsen er for evigt træneren, der hev sværdet op ad stenen i Århus. Men som præstation er AGF’s bronze i dag på mange måder en endnu større præstation.



Wow for et drama.

Rødt kort og nede 0-3 fik AGF på helt utrolig vis kæmpet sig tilbage og fik akkurat bronzen op under neglene på bedre målscore end Viborg, der indtil næsten sidste minut af den ordinære spilletid havde det resultat, de skulle bruge, og var en desperat Andreas Hansen-redning på stregen fra at hive bronzen tilbage.

Dermed er der bronzefest i Århus i aften, og hvor må øllen ved åen og værtshusene smage godt efter sidste års miserable sæson, hvor man kun blev reddet af, at Vejle ikke kom ordentligt i gang i foråret.

For mig er David Nielsen den træner, der forandrede AGF efter et kvart århundrede med næsten lutter ørkenvandring.

Han gjorde det sammen med en trup, stab og en ledelse, der hev klubben op ved hårrødderne fra nedrykningen i 2014, og det vil altid stå som noget særligt, også hvis AGF en dag får sølv eller endda guld igen.

Men som præstation er den her sæson på flere måder endnu større.

Den kom på ryggen af et år, hvor AGF så nær var rykket ud, og hvor man faktisk ikke kunne have sagt noget til, hvis AGF var rykket ud, og Vejle havde overlevet, så elendig var den forårssæson.

David Nielsen forandrede AGF og tændte ild i forhåbningerne i Århus.

De forventninger havde nær torpederet århusianerne i sidste sæson og gav dem et stort hul at kravle op fra, og det klarede de på smukkeste vis med velorganiseret fodbold og så et vildt comeback på sidste spilledag, hvor man var nede 0-3.

Man kom fra baghjul i 2020, den her gang var forventningerne der straks, da Uwe Rösler trådte ind ad døren.

Jeg tror nok, jeg helst ville spille med David Nielsens AGF anno 2020, der var virkelig stærkt og også gav FC København og FC Midtjylland store problemer. På den måde var 2020 også større end bronzen her tre år senere.

Men at følge op på succes er for mig at se endnu sværere, og på den led er det her større.

Nu skal AGF og Århus feste, som var medaljen af en endnu finere karat, og så er det med at udvikle sig yderligere allerede på sommerens transfermarked og i den kommende sæson, hvor konkurrencen bliver stenhård med revanchelystne FC Midtjylland og Brøndby IF i baggruden, et FC København, der gerne vil tage sportsligt kvælertag på rækken a la Bayern München, og FC Nordsjælland, der har fået smag på mere og finansielle bagmænd i Mansour Group til at matche ambitionerne.





Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danmark – Nordmakedonien

FCK-talenter ydmyger Brøndby

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Klar tale: Han bør fyres nu

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Kæmpe nyhed i udlandet

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Divisionsforeningen med markant udmelding



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Av, FCK! Her er de værst af alle

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Nu flytter anfører til Danmark

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Dansker drillet af Mourinho

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

I chok over Steve Cooper-historie

Alexander Lind blæst bagover

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Det har hjemsøgt Højbjerg

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Presset er på Danmark!

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Kun to har gjort det dårligere

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Kan ryge 9 millioner ned i løn