Efter tre nederlag til FC Barcelona i 2023 tog Real Madrid onsdag revanche på Camp Nou.
I den anden af to pokalsemifinaler endte det hele 4-0 til madrilenerne, der dermed blev finaleklar med en samlet sejr på 4-1.
Karim Benzema scorede formelt alle fire mål, men bør tilskrive Vinicius Jr. en stor del af æren for 1-0-målet. Her sparkede Benzema nemlig bolden i nettet, da den allerede var halvvejs inde over målstregen efter et forsøg fra brasilianeren.
Andreas Christensen var ikke med for FC Barcelona.
I pokalfinalen venter Osasuna, der tog en samlet sejr på 2-1 over Athletic Bilbao i sin semifinale.
Første halvleg var livlig fra start. Barcelona var mest på bolden, mens Real Madrid lod til at satse på omstillinger.
Efter en god indledning af Barcelona begyndte Real at komme bedre med, og kort før pausen gav det afkast.
Efter en god Barcelona-chance slog Real Madrid kontra.
Efter flot samarbejde mellem Vinicius Jr. og Karim Benzema fik førstnævnte bolden lige midt for mål. Brasilianeren forsøgte at prikke bolden forbi Marc-Andre ter Stegen og lykkedes også med det.
Næsten. Bolden ramte en modspiller og hoppede mod mål. Halvvejs inde over målstregen gav Benzema den det sidste puf, og så blev hjemmeholdet sendt i omklædningsrummet med en spand koldt vand i hovedet.
Anden halvleg var kun små fem minutter gammel, da Benzema igen var pletten. Denne gang efter at være blevet spillet fri af Luka Modric.
Hattricket blev fuldendt otte minutter senere på et straffespark, som Franck Kessie begik ved at nedlægge Vinicius Jr.
Barcelona var helt ved siden af sig selv og var slet ikke kommet i gang efter pausen. Kort efter 3-0-målet brændte det igen på foran hjemmeholdets mål.
Det var dog først cirka ti minutter før tid, at Benzema efter et oplæg fra Vinicus Jr. prikkede bolden ind til 4-0, og så var ydmygelsen af Barcelona total.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
Holland – Japan
OPTAKT
Belgien – Egypten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub