Måske kan det danske landshold finde trøst i, at aftenens kamp mod Holland spilles i Eindhoven. Her er der nemlig ingen dårlige minder, for det er første gang, at de to gamle søfartsnationer mødes her.
Ellers er det kun lykkedes Danmark at vinde én gang i tolv forsøg med hele ni nederlag til følge. Det mest forsmædelige var kun tre måneder før, at det danske landshold skulle til EM-slutrunden i Frankring.
Det var i marts måned 1984, hvor Danmark havde allerede kvalificeret sig og skulle forberede sig bedst muligt med en kamp i Amsterdam. Danmark stillede med hele den garde af spillere, der bare tre måneder senere var tæt på at komme i EM-finalen, med spillere som Ivan Nielsen, Allan Simonsen, Preben Elkjær og Michael Laudrup. Det blev dog til en ydmygelse af de store med et 6-0 nederlag, hvor Wim Kieft, med en fortid i både Ajax, PSV og italiensk fodbold, åbnede ballet midt i første halvleg.
Der har dog også været positive kampe for det danske landshold. Siden ydmygelsen er det blevet til fire uafgjorte i fem kampe, med 1-1 senest i Parken Her fik blandt andet Christian Poulsen sin debut for det danske landshold, og efterfølgende fik store roser.
Det er også blevet til et par fine 4-1 sejre over hollænderne, men der skal vi tilbage til 1912 under OL i Stockholm, 1926 og 1962. I sidstnævnte med Ole Madsen, kendt for hælsparksmålet mod Sverige, Henning Enoksen og Carl Bertelsen som de danske målscorere. En fin hævn for 5-1 nederlaget i Rotterdam i mødet før.
Den mest vigtige sejr over Holland var selvfølgelig under EM i 1992. Efter 2-2 i ordinær spilletid og 30 minutters ekstra spil måtte de to hold ud i straffespark. Her brændte verdens måske bedste straffesparksskytte Marco Van Basten. Godt nok havde hollænderen brændt sit første straffespark nogensinde mod Napoli i tredjesidste runde af Serie A lige inden EM, men det kunne ikke røre ved Schmeichels imponerende redning, og senere Kim Christoftes arrogante spark, der sammen sendte Danmark i EM-finalen.
Slukøret gik nogle af Europas største stjerner, som Van Basten, Rijkaard, Koeman og Bergkamp for banen. Forhåbentlig vil nutiden hollandske stjerner gentage ‘successen’ i aften, når der cirka klokken ti føjtes af i Eindhoven.
Danmark-Holland
Kampe: 27
Vundne: 7
Uafgjorte: 9
Tabte: 11
Målscore: 39-11
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Hvem holder partilederne med i fodbold?
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar besked til danske debutanter
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Klar tale: Han bør fyres nu
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
Kæmpe nyhed i udlandet
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Det har hjemsøgt Højbjerg
I chok over Steve Cooper-historie
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
INTERVIEW