Måske kan det danske landshold finde trøst i, at aftenens kamp mod Holland spilles i Eindhoven. Her er der nemlig ingen dårlige minder, for det er første gang, at de to gamle søfartsnationer mødes her.
Ellers er det kun lykkedes Danmark at vinde én gang i tolv forsøg med hele ni nederlag til følge. Det mest forsmædelige var kun tre måneder før, at det danske landshold skulle til EM-slutrunden i Frankring.
Det var i marts måned 1984, hvor Danmark havde allerede kvalificeret sig og skulle forberede sig bedst muligt med en kamp i Amsterdam. Danmark stillede med hele den garde af spillere, der bare tre måneder senere var tæt på at komme i EM-finalen, med spillere som Ivan Nielsen, Allan Simonsen, Preben Elkjær og Michael Laudrup. Det blev dog til en ydmygelse af de store med et 6-0 nederlag, hvor Wim Kieft, med en fortid i både Ajax, PSV og italiensk fodbold, åbnede ballet midt i første halvleg.
Der har dog også været positive kampe for det danske landshold. Siden ydmygelsen er det blevet til fire uafgjorte i fem kampe, med 1-1 senest i Parken Her fik blandt andet Christian Poulsen sin debut for det danske landshold, og efterfølgende fik store roser.
Det er også blevet til et par fine 4-1 sejre over hollænderne, men der skal vi tilbage til 1912 under OL i Stockholm, 1926 og 1962. I sidstnævnte med Ole Madsen, kendt for hælsparksmålet mod Sverige, Henning Enoksen og Carl Bertelsen som de danske målscorere. En fin hævn for 5-1 nederlaget i Rotterdam i mødet før.
Den mest vigtige sejr over Holland var selvfølgelig under EM i 1992. Efter 2-2 i ordinær spilletid og 30 minutters ekstra spil måtte de to hold ud i straffespark. Her brændte verdens måske bedste straffesparksskytte Marco Van Basten. Godt nok havde hollænderen brændt sit første straffespark nogensinde mod Napoli i tredjesidste runde af Serie A lige inden EM, men det kunne ikke røre ved Schmeichels imponerende redning, og senere Kim Christoftes arrogante spark, der sammen sendte Danmark i EM-finalen.
Slukøret gik nogle af Europas største stjerner, som Van Basten, Rijkaard, Koeman og Bergkamp for banen. Forhåbentlig vil nutiden hollandske stjerner gentage ‘successen’ i aften, når der cirka klokken ti føjtes af i Eindhoven.
Danmark-Holland
Kampe: 27
Vundne: 7
Uafgjorte: 9
Tabte: 11
Målscore: 39-11
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER