Måske kan det danske landshold finde trøst i, at aftenens kamp mod Holland spilles i Eindhoven. Her er der nemlig ingen dårlige minder, for det er første gang, at de to gamle søfartsnationer mødes her.
Ellers er det kun lykkedes Danmark at vinde én gang i tolv forsøg med hele ni nederlag til følge. Det mest forsmædelige var kun tre måneder før, at det danske landshold skulle til EM-slutrunden i Frankring.
Det var i marts måned 1984, hvor Danmark havde allerede kvalificeret sig og skulle forberede sig bedst muligt med en kamp i Amsterdam. Danmark stillede med hele den garde af spillere, der bare tre måneder senere var tæt på at komme i EM-finalen, med spillere som Ivan Nielsen, Allan Simonsen, Preben Elkjær og Michael Laudrup. Det blev dog til en ydmygelse af de store med et 6-0 nederlag, hvor Wim Kieft, med en fortid i både Ajax, PSV og italiensk fodbold, åbnede ballet midt i første halvleg.
Der har dog også været positive kampe for det danske landshold. Siden ydmygelsen er det blevet til fire uafgjorte i fem kampe, med 1-1 senest i Parken Her fik blandt andet Christian Poulsen sin debut for det danske landshold, og efterfølgende fik store roser.
Det er også blevet til et par fine 4-1 sejre over hollænderne, men der skal vi tilbage til 1912 under OL i Stockholm, 1926 og 1962. I sidstnævnte med Ole Madsen, kendt for hælsparksmålet mod Sverige, Henning Enoksen og Carl Bertelsen som de danske målscorere. En fin hævn for 5-1 nederlaget i Rotterdam i mødet før.
Den mest vigtige sejr over Holland var selvfølgelig under EM i 1992. Efter 2-2 i ordinær spilletid og 30 minutters ekstra spil måtte de to hold ud i straffespark. Her brændte verdens måske bedste straffesparksskytte Marco Van Basten. Godt nok havde hollænderen brændt sit første straffespark nogensinde mod Napoli i tredjesidste runde af Serie A lige inden EM, men det kunne ikke røre ved Schmeichels imponerende redning, og senere Kim Christoftes arrogante spark, der sammen sendte Danmark i EM-finalen.
Slukøret gik nogle af Europas største stjerner, som Van Basten, Rijkaard, Koeman og Bergkamp for banen. Forhåbentlig vil nutiden hollandske stjerner gentage ‘successen’ i aften, når der cirka klokken ti føjtes af i Eindhoven.
Danmark-Holland
Kampe: 27
Vundne: 7
Uafgjorte: 9
Tabte: 11
Målscore: 39-11
LIVE
LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
Jakob Poulsen med dyster melding
– Han fik et lortetilbud fra OB
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
Tottenham præsenterer ny træner
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
MEDIE