6-0 lussingen i Amsterdam

Historien er ikke med Danmark, når modstanderen hedder Holland og slet ikke dernede. Her led man blandt andet et 6-0 nederlag i 1984.



Måske kan det danske landshold finde trøst i, at aftenens kamp mod Holland spilles i Eindhoven. Her er der nemlig ingen dårlige minder, for det er første gang, at de to gamle søfartsnationer mødes her.

Ellers er det kun lykkedes Danmark at vinde én gang i tolv forsøg med hele ni nederlag til følge. Det mest forsmædelige var kun tre måneder før, at det danske landshold skulle til EM-slutrunden i Frankring.

Det var i marts måned 1984, hvor Danmark havde allerede kvalificeret sig og skulle forberede sig bedst muligt med en kamp i Amsterdam. Danmark stillede med hele den garde af spillere, der bare tre måneder senere var tæt på at komme i EM-finalen, med spillere som Ivan Nielsen, Allan Simonsen, Preben Elkjær og Michael Laudrup. Det blev dog til en ydmygelse af de store med et 6-0 nederlag, hvor Wim Kieft, med en fortid i både Ajax, PSV og italiensk fodbold, åbnede ballet midt i første halvleg.

Der har dog også været positive kampe for det danske landshold. Siden ydmygelsen er det blevet til fire uafgjorte i fem kampe, med 1-1 senest i Parken Her fik blandt andet Christian Poulsen sin debut for det danske landshold, og efterfølgende fik store roser.

Det er også blevet til et par fine 4-1 sejre over hollænderne, men der skal vi tilbage til 1912 under OL i Stockholm, 1926 og 1962. I sidstnævnte med Ole Madsen, kendt for hælsparksmålet mod Sverige, Henning Enoksen og Carl Bertelsen som de danske målscorere. En fin hævn for 5-1 nederlaget i Rotterdam i mødet før.

Den mest vigtige sejr over Holland var selvfølgelig under EM i 1992. Efter 2-2 i ordinær spilletid og 30 minutters ekstra spil måtte de to hold ud i straffespark. Her brændte verdens måske bedste straffesparksskytte Marco Van Basten. Godt nok havde hollænderen brændt sit første straffespark nogensinde mod Napoli i tredjesidste runde af Serie A lige inden EM, men det kunne ikke røre ved Schmeichels imponerende redning, og senere Kim Christoftes arrogante spark, der sammen sendte Danmark i EM-finalen.

Slukøret gik nogle af Europas største stjerner, som Van Basten, Rijkaard, Koeman og Bergkamp for banen. Forhåbentlig vil nutiden hollandske stjerner gentage ‘successen’ i aften, når der cirka klokken ti føjtes af i Eindhoven.

Danmark-Holland
Kampe: 27
Vundne: 7
Uafgjorte: 9
Tabte: 11
Målscore: 39-11





Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Sejr sender AGF på guldkurs

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Verdensstjerne roser Højlund



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Færdig i Manchester City

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Superliga-ekspert i svime over FCK



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Han kan meget vel ende som en lille legende

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Simeone fatter det ikke

Langer ud efter Superliga-stjerne

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Kasper Dolberg i choktransfer?

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Blandt dette årtusindes bedste

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Juventus tager vigtig skalp

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Roser Superliga-træners søn

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Vejle snyder Randers i overtiden

Viborg FF – AGF

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF