Måske kan det danske landshold finde trøst i, at aftenens kamp mod Holland spilles i Eindhoven. Her er der nemlig ingen dårlige minder, for det er første gang, at de to gamle søfartsnationer mødes her.
Ellers er det kun lykkedes Danmark at vinde én gang i tolv forsøg med hele ni nederlag til følge. Det mest forsmædelige var kun tre måneder før, at det danske landshold skulle til EM-slutrunden i Frankring.
Det var i marts måned 1984, hvor Danmark havde allerede kvalificeret sig og skulle forberede sig bedst muligt med en kamp i Amsterdam. Danmark stillede med hele den garde af spillere, der bare tre måneder senere var tæt på at komme i EM-finalen, med spillere som Ivan Nielsen, Allan Simonsen, Preben Elkjær og Michael Laudrup. Det blev dog til en ydmygelse af de store med et 6-0 nederlag, hvor Wim Kieft, med en fortid i både Ajax, PSV og italiensk fodbold, åbnede ballet midt i første halvleg.
Der har dog også været positive kampe for det danske landshold. Siden ydmygelsen er det blevet til fire uafgjorte i fem kampe, med 1-1 senest i Parken Her fik blandt andet Christian Poulsen sin debut for det danske landshold, og efterfølgende fik store roser.
Det er også blevet til et par fine 4-1 sejre over hollænderne, men der skal vi tilbage til 1912 under OL i Stockholm, 1926 og 1962. I sidstnævnte med Ole Madsen, kendt for hælsparksmålet mod Sverige, Henning Enoksen og Carl Bertelsen som de danske målscorere. En fin hævn for 5-1 nederlaget i Rotterdam i mødet før.
Den mest vigtige sejr over Holland var selvfølgelig under EM i 1992. Efter 2-2 i ordinær spilletid og 30 minutters ekstra spil måtte de to hold ud i straffespark. Her brændte verdens måske bedste straffesparksskytte Marco Van Basten. Godt nok havde hollænderen brændt sit første straffespark nogensinde mod Napoli i tredjesidste runde af Serie A lige inden EM, men det kunne ikke røre ved Schmeichels imponerende redning, og senere Kim Christoftes arrogante spark, der sammen sendte Danmark i EM-finalen.
Slukøret gik nogle af Europas største stjerner, som Van Basten, Rijkaard, Koeman og Bergkamp for banen. Forhåbentlig vil nutiden hollandske stjerner gentage ‘successen’ i aften, når der cirka klokken ti føjtes af i Eindhoven.
Danmark-Holland
Kampe: 27
Vundne: 7
Uafgjorte: 9
Tabte: 11
Målscore: 39-11
LIVE
LIVE: ‘Det var tortur!’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Snart kan det give rødt kort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse