6-0 lussingen i Amsterdam

Historien er ikke med Danmark, når modstanderen hedder Holland og slet ikke dernede. Her led man blandt andet et 6-0 nederlag i 1984.



Måske kan det danske landshold finde trøst i, at aftenens kamp mod Holland spilles i Eindhoven. Her er der nemlig ingen dårlige minder, for det er første gang, at de to gamle søfartsnationer mødes her.

Ellers er det kun lykkedes Danmark at vinde én gang i tolv forsøg med hele ni nederlag til følge. Det mest forsmædelige var kun tre måneder før, at det danske landshold skulle til EM-slutrunden i Frankring.

Det var i marts måned 1984, hvor Danmark havde allerede kvalificeret sig og skulle forberede sig bedst muligt med en kamp i Amsterdam. Danmark stillede med hele den garde af spillere, der bare tre måneder senere var tæt på at komme i EM-finalen, med spillere som Ivan Nielsen, Allan Simonsen, Preben Elkjær og Michael Laudrup. Det blev dog til en ydmygelse af de store med et 6-0 nederlag, hvor Wim Kieft, med en fortid i både Ajax, PSV og italiensk fodbold, åbnede ballet midt i første halvleg.

Der har dog også været positive kampe for det danske landshold. Siden ydmygelsen er det blevet til fire uafgjorte i fem kampe, med 1-1 senest i Parken Her fik blandt andet Christian Poulsen sin debut for det danske landshold, og efterfølgende fik store roser.

Det er også blevet til et par fine 4-1 sejre over hollænderne, men der skal vi tilbage til 1912 under OL i Stockholm, 1926 og 1962. I sidstnævnte med Ole Madsen, kendt for hælsparksmålet mod Sverige, Henning Enoksen og Carl Bertelsen som de danske målscorere. En fin hævn for 5-1 nederlaget i Rotterdam i mødet før.

Den mest vigtige sejr over Holland var selvfølgelig under EM i 1992. Efter 2-2 i ordinær spilletid og 30 minutters ekstra spil måtte de to hold ud i straffespark. Her brændte verdens måske bedste straffesparksskytte Marco Van Basten. Godt nok havde hollænderen brændt sit første straffespark nogensinde mod Napoli i tredjesidste runde af Serie A lige inden EM, men det kunne ikke røre ved Schmeichels imponerende redning, og senere Kim Christoftes arrogante spark, der sammen sendte Danmark i EM-finalen.

Slukøret gik nogle af Europas største stjerner, som Van Basten, Rijkaard, Koeman og Bergkamp for banen. Forhåbentlig vil nutiden hollandske stjerner gentage ‘successen’ i aften, når der cirka klokken ti føjtes af i Eindhoven.

Danmark-Holland
Kampe: 27
Vundne: 7
Uafgjorte: 9
Tabte: 11
Målscore: 39-11






Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!




LIVE

TransferLIVE: FCM bekræfter ‘vigtig’ option

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Transferudmelding fra Vallys

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Henter Kamil Wilczek

Storklub har taget kontakt

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Choktransfer på vej? 

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk toptræner stifter agentfirma

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Klubber holder øje med AaB-profil

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag