På Østerbro kan man hos B.93 juble.
Det næste halve år spiller klubben nemlig sine hjemmekampe på Østerbro Stadion, selvom blandt andet banen ikke lever op til kravene om at spille 1. division.
Turneringschef i Divisionsforeningen, Peter Ebbesen, bekræfter overfor Tipsbladet, at man har uddelt en særlig dispensation til B.93 for efteråret 2024.
– Vi har givet dem dispensation for et halvt år, fordi vi har vurderet, at de tre forhold, som mangler at blive lavet, svarer til dem, andre klubber har fået dispensation for i lignende tilfælde.
Mere nøjagtigt skal B.93 have 1.000 individuelle siddepladser, varme og dræn i banen og ekstra lux i deres stadionlamper for at leve op til kravene i 1. division.
I sidste sæson blev B.93 automatisk tildelt en dispensation, hvor renoveringsarbejdet var planlagt til at skulle foregå i foråret 2024. Pengene til projektet var bevilliget af kommunen, men af uransagelige årsager starter renoveringsprojektet nu i foråret 2025, hvis alt går efter planen – altså med et års forsinkelse.
Divisionsforeningen har under deres vedtægter med krav til danske fodboldstadioner et særligt punkt, hvor de kan tildele dispensation til klubber, hvor renoveringsarbejde først kan starte inde i sæsonen af sæson to i eksempelvis 1. division.
Den kan også tildeles, som i B.93's tilfælde, hvis pengene er bevilliget, men arbejdet endnu mangler at blive færdiggjort. Det har været nogle af hovedårsagerne til, at Østerbro-klubben har fået dispensation af Divisionsforeningen for efteråret.
– Vi har blandt andet lagt til grund for vores beslutning om at give dispensation, at der allerede var givet en bevilling, men at man så af forskellige årsager alligevel ikke kunne starte renoveringen rettidigt, siger Peter Ebbesen.
B.93 indledte også sæsonen på deres normale hjemmebane, Østerbro Stadion, med 0-0 mod Kolding IF. Næste hjemmekamp er på fredag, hvor man får besøg af Vendsyssel FF.
Kolding IF, Næstved BK og Skive IK har også i nyere tid fået særlige dispensationer.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
10. gang i træk
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
HELT VILDT