Bekræfter: B.93 bliver på Østerbro

B.93 har fået en særlig dispensation for efteråret, så de fortsat kan spille på Østerbro Stadion.



På Østerbro kan man hos B.93 juble.

Det næste halve år spiller klubben nemlig sine hjemmekampe på Østerbro Stadion, selvom blandt andet banen ikke lever op til kravene om at spille 1. division.

Turneringschef i Divisionsforeningen, Peter Ebbesen, bekræfter overfor Tipsbladet, at man har uddelt en særlig dispensation til B.93 for efteråret 2024.

– Vi har givet dem dispensation for et halvt år, fordi vi har vurderet, at de tre forhold, som mangler at blive lavet, svarer til dem, andre klubber har fået dispensation for i lignende tilfælde.

Mere nøjagtigt skal B.93 have 1.000 individuelle siddepladser, varme og dræn i banen og ekstra lux i deres stadionlamper for at leve op til kravene i 1. division.

I sidste sæson blev B.93 automatisk tildelt en dispensation, hvor renoveringsarbejdet var planlagt til at skulle foregå i foråret 2024. Pengene til projektet var bevilliget af kommunen, men af uransagelige årsager starter renoveringsprojektet nu i foråret 2025, hvis alt går efter planen – altså med et års forsinkelse.

Divisionsforeningen har under deres vedtægter med krav til danske fodboldstadioner et særligt punkt, hvor de kan tildele dispensation til klubber, hvor renoveringsarbejde først kan starte inde i sæsonen af sæson to i eksempelvis 1. division.

Den kan også tildeles, som i B.93's tilfælde, hvis pengene er bevilliget, men arbejdet endnu mangler at blive færdiggjort. Det har været nogle af hovedårsagerne til, at Østerbro-klubben har fået dispensation af Divisionsforeningen for efteråret.

– Vi har blandt andet lagt til grund for vores beslutning om at give dispensation, at der allerede var givet en bevilling, men at man så af forskellige årsager alligevel ikke kunne starte renoveringen rettidigt, siger Peter Ebbesen.

B.93 indledte også sæsonen på deres normale hjemmebane, Østerbro Stadion, med 0-0 mod Kolding IF. Næste hjemmekamp er på fredag, hvor man får besøg af Vendsyssel FF.

Kolding IF, Næstved BK og Skive IK har også i nyere tid fået særlige dispensationer.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Braithwaite del af stor transferplan

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Bo Svensson skriver Superliga-historie



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Bo Svensson svært utilfreds

Afvist – Brøndby undrer sig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

PSG – Bayern München



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Smider Salah-bombe

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Skidt nyt om Lukas Lerager

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr