På Østerbro kan man hos B.93 juble.
Det næste halve år spiller klubben nemlig sine hjemmekampe på Østerbro Stadion, selvom blandt andet banen ikke lever op til kravene om at spille 1. division.
Turneringschef i Divisionsforeningen, Peter Ebbesen, bekræfter overfor Tipsbladet, at man har uddelt en særlig dispensation til B.93 for efteråret 2024.
– Vi har givet dem dispensation for et halvt år, fordi vi har vurderet, at de tre forhold, som mangler at blive lavet, svarer til dem, andre klubber har fået dispensation for i lignende tilfælde.
Mere nøjagtigt skal B.93 have 1.000 individuelle siddepladser, varme og dræn i banen og ekstra lux i deres stadionlamper for at leve op til kravene i 1. division.
I sidste sæson blev B.93 automatisk tildelt en dispensation, hvor renoveringsarbejdet var planlagt til at skulle foregå i foråret 2024. Pengene til projektet var bevilliget af kommunen, men af uransagelige årsager starter renoveringsprojektet nu i foråret 2025, hvis alt går efter planen – altså med et års forsinkelse.
Divisionsforeningen har under deres vedtægter med krav til danske fodboldstadioner et særligt punkt, hvor de kan tildele dispensation til klubber, hvor renoveringsarbejde først kan starte inde i sæsonen af sæson to i eksempelvis 1. division.
Den kan også tildeles, som i B.93's tilfælde, hvis pengene er bevilliget, men arbejdet endnu mangler at blive færdiggjort. Det har været nogle af hovedårsagerne til, at Østerbro-klubben har fået dispensation af Divisionsforeningen for efteråret.
– Vi har blandt andet lagt til grund for vores beslutning om at give dispensation, at der allerede var givet en bevilling, men at man så af forskellige årsager alligevel ikke kunne starte renoveringen rettidigt, siger Peter Ebbesen.
B.93 indledte også sæsonen på deres normale hjemmebane, Østerbro Stadion, med 0-0 mod Kolding IF. Næste hjemmekamp er på fredag, hvor man får besøg af Vendsyssel FF.
Kolding IF, Næstved BK og Skive IK har også i nyere tid fået særlige dispensationer.
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER