0 minutter i SL: Derfor henter vi Brøndby-spiller

Brøndby-keeperen Jonathan Ægidius er blevet udlejet til NordicBet Liga-klubben Kolding IF, og fodboldchef Niklas Nürnberg siger til Tipsbladet, at klubben har valgt at hente Brøndby-spilleren, da førstekeeperen kæmper med en skade.



Det er ikke blevet til mange førsteholdsminutter for Jonathan Ægidius i Brøndby IF, faktisk nul officielle seniorminutter. 

Ægidius har nemlig kun fået chancen i U19 Ligaen og Future Cup for Brøndby, og han har i sin tid i Vestegnsklubben også været udlejet HIK.

Han har dermed stadig sin officielle førsteholdsdebut til gode for Brøndby.

I vores dialog med Brøndby er der dog ikke noget, der tyder på, at Brøndby på nogen måde har opgivet, at han skal være førstekeeper en dag.

Niklas Nürnberg
Kolding-fodboldchef

Nu venter der et nyt lejeophold, da NordicBet Liga-klubben Kolding IF har hentet Brøndby-keeperen ind på en lejeaftale for resten af sæsonen. 

Tipbladet har talt med Kolding-fodboldchef Nikas Nürnberg om tilgangen af 22-årige Ægidius.

– Vi har Lennart (Moser, red.), der har været klart førstekeeper i snart et halvt års tid. Han har haft lidt udfordringer rent fysisk i opstarten med noget skade. Den regnede vi ikke som særligt slem, men den har været værre end først antaget.

– Set i lyset af det er vi nødt til at forstærke os på den position, så vi er sikre på, at hvis han er ude i en periode, så står vi godt rustet til det, siger Niklas Nürnberg til Tipsbladet.

Så er Jonathan Ægidius hentet ind som førstekeeper og erstatning for Lennart Moser?

– Det er vi stadig ikke fuldt afklaret over, i forhold til hvordan og hvornår skaden skal behandles. Der vil dog sandsynligvis være en periode, hvor Lennart er nødt til at være ude af spil, fordi han skal have en ordentlig behandling og komme ordentlig ovenpå det, som han døjer med.

– Samtidig er det ingen hemmelighed, at vi gerne vil have, at der er en god konkurrence, og der er en god anledning til det med Jonathan. Nu får han i hvert fald virkelig mulighed for at spille med om førsteholdsminutter.

Artiklen fortsætter under billedet.

Design_uden_navn_17_1

Foto: Kolding IF/Alamy

Skal se om han kan stå distancen
Fodboldchefen har dog for øje, at Ægidius ikke har vist sig frem på seniorniveau.

– Vi kender godt til historikken bag ham, og vi ved, at han er et stort målmandstalent, og han har stået i lære i mange år i Brøndby, og han har fået fornuftige efterretninger der. Det tæller klart op, at cheftræneren Lasse (Holmgaard, red.) har haft ham, da han var assistent for Brøndbys U19-hold. Han kender ham både fra det daglige i træningen, og hvordan han agerer i kampene. Han har et godt kendskab til ham personligt.

– Den ubekendte er, at vi ikke ved, hvordan han perfomer kontinuerligt på seniorniveau. Det er selvfølgelig noget andet end U19-fodbold og i Future Cup. Vi er ikke i tvivl om hans målmandsevner teknisk og hans størrelse. Det er helt klart på et godt niveau. Nu skal han bare vise, at han kan stå distancen, når der for alvor er point på spil.

Om det kan blive til et permanant skifte for keeperen, må tiden vise, men Nürnberg tror ikke, at Brøndby vil slippe ham så let.

– Han har jo en lang aftale med Brøndby, så det skal være fordi, Brøndby ser det som det bedste, at han får afklaret sin fremtid og skifter permanent et andet sted. I vores dialog med Brøndby er der dog ikke noget, der tyder på, at de på nogen måde har opgivet, at han skal være førstekeeper en dag.

– I første omgang handler det om at få noget mere hår på brystet, og så må vi se, hvor vi står, når vi nærmer os afslutningen på samarbejdet, siger Niklas Nürnberg til Tipsbladet. 

Ægidius skiftede fra Lyndby Boldklub til Brøndby i sommeren 2021. 

Keeperen har kontrakt med Brøndby til sommeren 2027.





Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

‘Så er Clement Bischoff færdig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Harry Maguire ryger i skammekrogen

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

22 millioner kroner!

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Storroser dansk super-talent

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Langer ud efter Peter Sørensen

I transfermøde med Superliga-klub

Brøndby er de dårligste i Europa

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Har ondt af Steve Cooper

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Nu reagerer Morten Krogh

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Hugo Ekitike misser VM

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Arsenal – Sporting CP

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi