Det er ikke blevet til mange førsteholdsminutter for Jonathan Ægidius i Brøndby IF, faktisk nul officielle seniorminutter.
Ægidius har nemlig kun fået chancen i U19 Ligaen og Future Cup for Brøndby, og han har i sin tid i Vestegnsklubben også været udlejet HIK.
Han har dermed stadig sin officielle førsteholdsdebut til gode for Brøndby.
I vores dialog med Brøndby er der dog ikke noget, der tyder på, at Brøndby på nogen måde har opgivet, at han skal være førstekeeper en dag.
Niklas NürnbergKolding-fodboldchef
Nu venter der et nyt lejeophold, da NordicBet Liga-klubben Kolding IF har hentet Brøndby-keeperen ind på en lejeaftale for resten af sæsonen.
Tipbladet har talt med Kolding-fodboldchef Nikas Nürnberg om tilgangen af 22-årige Ægidius.
– Vi har Lennart (Moser, red.), der har været klart førstekeeper i snart et halvt års tid. Han har haft lidt udfordringer rent fysisk i opstarten med noget skade. Den regnede vi ikke som særligt slem, men den har været værre end først antaget.
– Set i lyset af det er vi nødt til at forstærke os på den position, så vi er sikre på, at hvis han er ude i en periode, så står vi godt rustet til det, siger Niklas Nürnberg til Tipsbladet.
Så er Jonathan Ægidius hentet ind som førstekeeper og erstatning for Lennart Moser?
– Det er vi stadig ikke fuldt afklaret over, i forhold til hvordan og hvornår skaden skal behandles. Der vil dog sandsynligvis være en periode, hvor Lennart er nødt til at være ude af spil, fordi han skal have en ordentlig behandling og komme ordentlig ovenpå det, som han døjer med.
– Samtidig er det ingen hemmelighed, at vi gerne vil have, at der er en god konkurrence, og der er en god anledning til det med Jonathan. Nu får han i hvert fald virkelig mulighed for at spille med om førsteholdsminutter.
Artiklen fortsætter under billedet.
Skal se om han kan stå distancen
Fodboldchefen har dog for øje, at Ægidius ikke har vist sig frem på seniorniveau.
– Vi kender godt til historikken bag ham, og vi ved, at han er et stort målmandstalent, og han har stået i lære i mange år i Brøndby, og han har fået fornuftige efterretninger der. Det tæller klart op, at cheftræneren Lasse (Holmgaard, red.) har haft ham, da han var assistent for Brøndbys U19-hold. Han kender ham både fra det daglige i træningen, og hvordan han agerer i kampene. Han har et godt kendskab til ham personligt.
– Den ubekendte er, at vi ikke ved, hvordan han perfomer kontinuerligt på seniorniveau. Det er selvfølgelig noget andet end U19-fodbold og i Future Cup. Vi er ikke i tvivl om hans målmandsevner teknisk og hans størrelse. Det er helt klart på et godt niveau. Nu skal han bare vise, at han kan stå distancen, når der for alvor er point på spil.
Om det kan blive til et permanant skifte for keeperen, må tiden vise, men Nürnberg tror ikke, at Brøndby vil slippe ham så let.
– Han har jo en lang aftale med Brøndby, så det skal være fordi, Brøndby ser det som det bedste, at han får afklaret sin fremtid og skifter permanent et andet sted. I vores dialog med Brøndby er der dog ikke noget, der tyder på, at de på nogen måde har opgivet, at han skal være førstekeeper en dag.
– I første omgang handler det om at få noget mere hår på brystet, og så må vi se, hvor vi står, når vi nærmer os afslutningen på samarbejdet, siger Niklas Nürnberg til Tipsbladet.
Ægidius skiftede fra Lyndby Boldklub til Brøndby i sommeren 2021.
Keeperen har kontrakt med Brøndby til sommeren 2027.

Andreas Christensen afviste Danmark

Mange hjørnespark til Les Gones

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Engelsk legende til Wrexham?

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Hylder dansk debutant

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Storklub vil hente Thomas Kristensen

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Holdt på stor hemmelighed

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Elkjær jubler over Frank

– En drøm, der gik i opfyldelse

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

FC Midtjylland – Viborg FF

– En stor beslutning

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Vild udtalelse blusser op i Italien

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

‘Så var jeg sgu nok gået til badminton’

OB – FC Fredericia

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?
