0 minutter i SL: Derfor henter vi Brøndby-spiller

Brøndby-keeperen Jonathan Ægidius er blevet udlejet til NordicBet Liga-klubben Kolding IF, og fodboldchef Niklas Nürnberg siger til Tipsbladet, at klubben har valgt at hente Brøndby-spilleren, da førstekeeperen kæmper med en skade.



Det er ikke blevet til mange førsteholdsminutter for Jonathan Ægidius i Brøndby IF, faktisk nul officielle seniorminutter. 

Ægidius har nemlig kun fået chancen i U19 Ligaen og Future Cup for Brøndby, og han har i sin tid i Vestegnsklubben også været udlejet HIK.

Han har dermed stadig sin officielle førsteholdsdebut til gode for Brøndby.

I vores dialog med Brøndby er der dog ikke noget, der tyder på, at Brøndby på nogen måde har opgivet, at han skal være førstekeeper en dag.

Niklas Nürnberg
Kolding-fodboldchef

Nu venter der et nyt lejeophold, da NordicBet Liga-klubben Kolding IF har hentet Brøndby-keeperen ind på en lejeaftale for resten af sæsonen. 

Tipbladet har talt med Kolding-fodboldchef Nikas Nürnberg om tilgangen af 22-årige Ægidius.

– Vi har Lennart (Moser, red.), der har været klart førstekeeper i snart et halvt års tid. Han har haft lidt udfordringer rent fysisk i opstarten med noget skade. Den regnede vi ikke som særligt slem, men den har været værre end først antaget.

– Set i lyset af det er vi nødt til at forstærke os på den position, så vi er sikre på, at hvis han er ude i en periode, så står vi godt rustet til det, siger Niklas Nürnberg til Tipsbladet.

Så er Jonathan Ægidius hentet ind som førstekeeper og erstatning for Lennart Moser?

– Det er vi stadig ikke fuldt afklaret over, i forhold til hvordan og hvornår skaden skal behandles. Der vil dog sandsynligvis være en periode, hvor Lennart er nødt til at være ude af spil, fordi han skal have en ordentlig behandling og komme ordentlig ovenpå det, som han døjer med.

– Samtidig er det ingen hemmelighed, at vi gerne vil have, at der er en god konkurrence, og der er en god anledning til det med Jonathan. Nu får han i hvert fald virkelig mulighed for at spille med om førsteholdsminutter.

Artiklen fortsætter under billedet.

Design_uden_navn_17_1

Foto: Kolding IF/Alamy

Skal se om han kan stå distancen
Fodboldchefen har dog for øje, at Ægidius ikke har vist sig frem på seniorniveau.

– Vi kender godt til historikken bag ham, og vi ved, at han er et stort målmandstalent, og han har stået i lære i mange år i Brøndby, og han har fået fornuftige efterretninger der. Det tæller klart op, at cheftræneren Lasse (Holmgaard, red.) har haft ham, da han var assistent for Brøndbys U19-hold. Han kender ham både fra det daglige i træningen, og hvordan han agerer i kampene. Han har et godt kendskab til ham personligt.

– Den ubekendte er, at vi ikke ved, hvordan han perfomer kontinuerligt på seniorniveau. Det er selvfølgelig noget andet end U19-fodbold og i Future Cup. Vi er ikke i tvivl om hans målmandsevner teknisk og hans størrelse. Det er helt klart på et godt niveau. Nu skal han bare vise, at han kan stå distancen, når der for alvor er point på spil.

Om det kan blive til et permanant skifte for keeperen, må tiden vise, men Nürnberg tror ikke, at Brøndby vil slippe ham så let.

– Han har jo en lang aftale med Brøndby, så det skal være fordi, Brøndby ser det som det bedste, at han får afklaret sin fremtid og skifter permanent et andet sted. I vores dialog med Brøndby er der dog ikke noget, der tyder på, at de på nogen måde har opgivet, at han skal være førstekeeper en dag.

– I første omgang handler det om at få noget mere hår på brystet, og så må vi se, hvor vi står, når vi nærmer os afslutningen på samarbejdet, siger Niklas Nürnberg til Tipsbladet. 

Ægidius skiftede fra Lyndby Boldklub til Brøndby i sommeren 2021. 

Keeperen har kontrakt med Brøndby til sommeren 2027.





TRANSFER

‘Køb ikke Franculino Djú’

Her kan du se Skotland mod Danmark

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Riemer svarer på Tøftings kritik

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Pione Sisto på vej væk?

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Steve Coopers højre hånd afviser

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Hylder ny United-spiller

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Øv! Nedtur for Aral Simsir

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

– Havde måske brug for slag i ansigtet

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane