1. divisionskamp afbrudt – spiller er stabil

Kampen mellem Vendsyssel FF og Lyngby i 1. division er blevet afbrudt, efter Vendsyssels Wessam Abou Ali er faldet om. Han er heldigvis vågen igen og stabil, meddeler klubben.



Wessam Abou Ali er faldet om på banen i kampen mellem Vendsyssel FF og Lyngby i 1. division.

Episoden opstod efter cirka en times spil, hvorefter Vendsyssel-spilleren straks blev omringet af de øvrige spillere på banen, som vi så det med Christian Eriksen under sommerens EM-slutrunde.

Wessam Abou Ali er kørt væk i en ambulance, og kampen er blevet afbrudt. Den genoptages ikke i dag.

Mediet NordjyskE skriver, at spilleren er vågen igen, og at han kørte afsted mod sygehuset i vågen tilstand.

Vendsyssel har nu selv sendt en opdatering ud om Wessam Abou Ali på klubbens egen Facebook-side. Her henviser klubben til lægen Jeppe Nygaard, som var med i ambulancen, der fortæller, at Abou Ali faldt om med et krampeanfald, og at han nu er stabil. 

– Han faldt om med krampeanfald. Vi holdt øje med vejrtrækningen og puls, som var til stede under hele forløbet. Efter en 8 minutterers tid kom ambulancen. I ambulancen kom han til sig selv og på sygehuset var han ved fuld bevidsthed og kunne selv gå fra båren til sengen. Nu undersøger de ham og han er stabil og har det til trods for omstændighederne godt, fortæller Jeppe Nygaard.

Tidligere har Wessam Abou Ali døjet med fravær i denne sæson, da han spillede for Silkeborg. Særligt har han døjet med ubehag, som er kommet som følge af høj puls, hvilket han fortalte til Midtjyllands Avis tilbage i juli. 

– Jeg træner p.t. med i det omfang, som kroppen kan holde til. Når jeg dyrker fysisk aktivitet og får pulsen op, giver det nogle problemer, og jeg føler forskellige former for ubehag, sagde Wessam Abou Ali dengang til Midtjyllands Avis og fortalte endvidere, at han var ved at gennemgå en del undersøgelser.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ruben Amorim favorit til dette job

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Magiske Messi slår til igen

Brøndby IF – AGF

Daniel Wass stopper karrieren om et år



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Randers FC – OB

Silkeborg IF – FC København

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Monstersalg: FC København-boss jubler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Hjulmand og co. taber stort skridt



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’