Wessam Abou Ali er faldet om på banen i kampen mellem Vendsyssel FF og Lyngby i 1. division.
Episoden opstod efter cirka en times spil, hvorefter Vendsyssel-spilleren straks blev omringet af de øvrige spillere på banen, som vi så det med Christian Eriksen under sommerens EM-slutrunde.
Wessam Abou Ali er kørt væk i en ambulance, og kampen er blevet afbrudt. Den genoptages ikke i dag.
Mediet NordjyskE skriver, at spilleren er vågen igen, og at han kørte afsted mod sygehuset i vågen tilstand.
Vendsyssel har nu selv sendt en opdatering ud om Wessam Abou Ali på klubbens egen Facebook-side. Her henviser klubben til lægen Jeppe Nygaard, som var med i ambulancen, der fortæller, at Abou Ali faldt om med et krampeanfald, og at han nu er stabil.
– Han faldt om med krampeanfald. Vi holdt øje med vejrtrækningen og puls, som var til stede under hele forløbet. Efter en 8 minutterers tid kom ambulancen. I ambulancen kom han til sig selv og på sygehuset var han ved fuld bevidsthed og kunne selv gå fra båren til sengen. Nu undersøger de ham og han er stabil og har det til trods for omstændighederne godt, fortæller Jeppe Nygaard.
Tidligere har Wessam Abou Ali døjet med fravær i denne sæson, da han spillede for Silkeborg. Særligt har han døjet med ubehag, som er kommet som følge af høj puls, hvilket han fortalte til Midtjyllands Avis tilbage i juli.
– Jeg træner p.t. med i det omfang, som kroppen kan holde til. Når jeg dyrker fysisk aktivitet og får pulsen op, giver det nogle problemer, og jeg føler forskellige former for ubehag, sagde Wessam Abou Ali dengang til Midtjyllands Avis og fortalte endvidere, at han var ved at gennemgå en del undersøgelser.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Supercomputer: Her er VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Egypten – Iran
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
OPTAKT
New Zealand – Belgien
OPTAKT
Paraguay – Australien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
