SIF-angriber ude: Høj puls giver ubehag

Silkeborgs Wessam Abou Ali har været ramt af problemer i sin tid i Silkeborg IF – og det fortsætter.



Silkeborg IF gæster på søndag FC København i Parken, og når det går løs, er midtjyderne formentlig uden flere dygtige spillere.

Angriber Nicklas Helenius sad ude senest, og det ventes han også at gøre i den kommende kamp, og så er der også fortsat problemer for en af de andre angribere i form af Wessam Abou Ali. Det bekræfter spilleren over for Midtjyllands Avis.

Siden Wessam Abou Ali skiftede til SIF for et år siden, har han været plaget af mange skader, og det er nu ubehag, der holder den 22-årige frontmand fra banen.

– Jeg træner p.t. med i det omfang, som kroppen kan holde til. Når jeg dyrker fysisk aktivitet og får pulsen op, giver det nogle problemer, og jeg føler forskellige former for ubehag, siger Wessam Abou Ali til Midtjyllands Avis og fortæller, at han er ved at gennemgå en del undersøgelser.

Mens SIF altså er uden de to frontløbere mod FCK, kan man forvente at se Mads Kaalund fra start. I hvert fald er han til rådighed, efter han mod SønderjyskE måtte starte på bænken, da han først på kampdagen blev clearet til at spille, fordi han havde været nær kontakt til en coronasmittet person.

Joel Felix testede positiv for en uge siden og var ikke med mod SønderjyskE, men han er siden testet negativ og ventes at være med i kamptruppen. Om han spiller fra start, må tiden vise, da André Calisir spillede en glimrende kamp for SIF ved siden af Tobias Salquist i 0-0 opgøret mod SønderjyskE.

SIF er også uden de langtidsskadede spillere Oscar Hedvall og Milan Massop.







LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Arbejder på Brøndby-exit

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Hylder kæmpe FCM-transfer

Uwe Rösler henter dansker

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder VM

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Tager kontakt om Kamil Grabara 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Toptræner hylder Danmark og FC København

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Frankrig – Marokko

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Her er danskers millionløn i Lazio



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’