SIF-angriber ude: Høj puls giver ubehag

Silkeborgs Wessam Abou Ali har været ramt af problemer i sin tid i Silkeborg IF – og det fortsætter.



Silkeborg IF gæster på søndag FC København i Parken, og når det går løs, er midtjyderne formentlig uden flere dygtige spillere.

Angriber Nicklas Helenius sad ude senest, og det ventes han også at gøre i den kommende kamp, og så er der også fortsat problemer for en af de andre angribere i form af Wessam Abou Ali. Det bekræfter spilleren over for Midtjyllands Avis.

Siden Wessam Abou Ali skiftede til SIF for et år siden, har han været plaget af mange skader, og det er nu ubehag, der holder den 22-årige frontmand fra banen.

– Jeg træner p.t. med i det omfang, som kroppen kan holde til. Når jeg dyrker fysisk aktivitet og får pulsen op, giver det nogle problemer, og jeg føler forskellige former for ubehag, siger Wessam Abou Ali til Midtjyllands Avis og fortæller, at han er ved at gennemgå en del undersøgelser.

Mens SIF altså er uden de to frontløbere mod FCK, kan man forvente at se Mads Kaalund fra start. I hvert fald er han til rådighed, efter han mod SønderjyskE måtte starte på bænken, da han først på kampdagen blev clearet til at spille, fordi han havde været nær kontakt til en coronasmittet person.

Joel Felix testede positiv for en uge siden og var ikke med mod SønderjyskE, men han er siden testet negativ og ventes at være med i kamptruppen. Om han spiller fra start, må tiden vise, da André Calisir spillede en glimrende kamp for SIF ved siden af Tobias Salquist i 0-0 opgøret mod SønderjyskE.

SIF er også uden de langtidsskadede spillere Oscar Hedvall og Milan Massop.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

FC København – Vejle Boldklub

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sønderjyske – Brøndby IF

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

En voldsom ulighed

Viborg FF – FC Nordsjælland

Sender stikpille til FC København-flop



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Fredericia – OB

Silkeborg IF – Randers FC

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Han er færdig i Brøndby

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Oddset styrtdykker

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bayern München laver vildt comeback