Efter flotte præstationer bliver Morten Eskesen nu belønnet med en ny kontrakt i FC Helsingør, så han nu skal være klubbens cheftræner frem til 2023.
Det meddeler klubben selv i en pressemeddelelse.
53-årige Morten Eskesen blev hyret som cheftræner i Helsingør i sommeren 2019, efter at klubben var rykket ned i 2. division. I hans første sæson førte han klubben til oprykning, og efter oprykningen er de nu på fjerdepladsen i 1. division.
Det er mere, end klubben havde forventet, påpeger direktør Jim Kirks.
– Morten har lavet et helt fantastisk stykke arbejde. Han arvede en trup i en svær situation, og løste sin opgave til UG. Der blev sat nogle klare mål, og hele truppen arbejdede hårdt indtil vi opnåede de mål, og mere til. Vi kan ikke sætte en finger på det stykke arbejde han har udført, og vi er meget glade for ham, både som træner og som menneske, siger han i pressemeddelelsen.
Morten Eskesen fortæller selv, at forhandlingerne om en ny kontrakt allerede begyndte i efteråret, men at det på grund af corona og andet først er kommet på plads nu. Samtidig føler han sig værdsat i klubben.
– Jeg synes vi i løbet af de sidste to år har fundet frem til et fundament og et spillemæssigt koncept der virker, og som vi nu skal arbejde på at udvikle yderligere. Jeg har et rigtigt godt samarbejde med ledelsen og sportschef Brian Gellert, der i hele min tid i klubben har haft min ryg, og som jeg ved ikke går i panik, hvis vi taber et par kampe. Det betyder meget at vide, at man har den tillid fra klubben, siger han og sender en ros til assistenttræner Mikkel Thygesen:
– Jeg har derudover et fantastisk samarbejde med min assistent Mikkel Thygesen. Vi klikkede hurtigt, og han supplerer mig fremragende i hverdagen, sammen med resten af den stab vi har om spillerne. Thyge og jeg ser fodbold meget på samme måde, samtidigt med at han ikke er bange for at give mig modspil, og han har en rigtig god fornemmelse for spillerne og truppens tilstand.
I weekenden begynder Superligaen igen efter landskampspausen. Her kan du læse, hvad vi holder ekstra øje med.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
OPTAKT
Uruguay – Spanien
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Jordan – Argentina
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
OPTAKT
Kroatien – Ghana
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
OPTAKT
Egypten – Iran
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
OPTAKT
New Zealand – Belgien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
NYHEDER
