1. divisionsklub forlænger med succesfuld træner

Den danske klub belønner succestræneren med en længere aftale.



Efter flotte præstationer bliver Morten Eskesen nu belønnet med en ny kontrakt i FC Helsingør, så han nu skal være klubbens cheftræner frem til 2023.

Det meddeler klubben selv i en pressemeddelelse.

53-årige Morten Eskesen blev hyret som cheftræner i Helsingør i sommeren 2019, efter at klubben var rykket ned i 2. division. I hans første sæson førte han klubben til oprykning, og efter oprykningen er de nu på fjerdepladsen i 1. division.

Det er mere, end klubben havde forventet, påpeger direktør Jim Kirks.

– Morten har lavet et helt fantastisk stykke arbejde. Han arvede en trup i en svær situation, og løste sin opgave til UG. Der blev sat nogle klare mål, og hele truppen arbejdede hårdt indtil vi opnåede de mål, og mere til. Vi kan ikke sætte en finger på det stykke arbejde han har udført, og vi er meget glade for ham, både som træner og som menneske, siger han i pressemeddelelsen.

Morten Eskesen fortæller selv, at forhandlingerne om en ny kontrakt allerede begyndte i efteråret, men at det på grund af corona og andet først er kommet på plads nu. Samtidig føler han sig værdsat i klubben.

– Jeg synes vi i løbet af de sidste to år har fundet frem til et fundament og et spillemæssigt koncept der virker, og som vi nu skal arbejde på at udvikle yderligere. Jeg har et rigtigt godt samarbejde med ledelsen og sportschef Brian Gellert, der i hele min tid i klubben har haft min ryg, og som jeg ved ikke går i panik, hvis vi taber et par kampe. Det betyder meget at vide, at man har den tillid fra klubben, siger han og sender en ros til assistenttræner Mikkel Thygesen:

– Jeg har derudover et fantastisk samarbejde med min assistent Mikkel Thygesen. Vi klikkede hurtigt, og han supplerer mig fremragende i hverdagen, sammen med resten af den stab vi har om spillerne. Thyge og jeg ser fodbold meget på samme måde, samtidigt med at han ikke er bange for at give mig modspil, og han har en rigtig god fornemmelse for spillerne og truppens tilstand.

I weekenden begynder Superligaen igen efter landskampspausen. Her kan du læse, hvad vi holder ekstra øje med. 





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Lindstrøm skifter til Schalke

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Speakman om transfer: En unik situation

Kæmpe transfer under opsejling

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Han er den nye Superliga-juvel!

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Ingen klausul i FC København-aftale

OB – Sønderjyske

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Dansker scorer mod Barcelona



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel