1. divisionsklub forlænger med succesfuld træner

Den danske klub belønner succestræneren med en længere aftale.



Efter flotte præstationer bliver Morten Eskesen nu belønnet med en ny kontrakt i FC Helsingør, så han nu skal være klubbens cheftræner frem til 2023.

Det meddeler klubben selv i en pressemeddelelse.

53-årige Morten Eskesen blev hyret som cheftræner i Helsingør i sommeren 2019, efter at klubben var rykket ned i 2. division. I hans første sæson førte han klubben til oprykning, og efter oprykningen er de nu på fjerdepladsen i 1. division.

Det er mere, end klubben havde forventet, påpeger direktør Jim Kirks.

– Morten har lavet et helt fantastisk stykke arbejde. Han arvede en trup i en svær situation, og løste sin opgave til UG. Der blev sat nogle klare mål, og hele truppen arbejdede hårdt indtil vi opnåede de mål, og mere til. Vi kan ikke sætte en finger på det stykke arbejde han har udført, og vi er meget glade for ham, både som træner og som menneske, siger han i pressemeddelelsen.

Morten Eskesen fortæller selv, at forhandlingerne om en ny kontrakt allerede begyndte i efteråret, men at det på grund af corona og andet først er kommet på plads nu. Samtidig føler han sig værdsat i klubben.

– Jeg synes vi i løbet af de sidste to år har fundet frem til et fundament og et spillemæssigt koncept der virker, og som vi nu skal arbejde på at udvikle yderligere. Jeg har et rigtigt godt samarbejde med ledelsen og sportschef Brian Gellert, der i hele min tid i klubben har haft min ryg, og som jeg ved ikke går i panik, hvis vi taber et par kampe. Det betyder meget at vide, at man har den tillid fra klubben, siger han og sender en ros til assistenttræner Mikkel Thygesen:

– Jeg har derudover et fantastisk samarbejde med min assistent Mikkel Thygesen. Vi klikkede hurtigt, og han supplerer mig fremragende i hverdagen, sammen med resten af den stab vi har om spillerne. Thyge og jeg ser fodbold meget på samme måde, samtidigt med at han ikke er bange for at give mig modspil, og han har en rigtig god fornemmelse for spillerne og truppens tilstand.

I weekenden begynder Superligaen igen efter landskampspausen. Her kan du læse, hvad vi holder ekstra øje med. 



Vildt skifte i Superligaen?

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Brøndby afvist

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Sergio Ramos i chokskifte?

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Neestrup erkender FCM-misundelse

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Lothar Matthaüs storroser dansker

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Storhylder Christian Nørgaard

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Køber sig ind i dansk klub

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Køb billet til FC København i Champions League

Indkalder Salah til afgørende samtale

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

Video: AGF sænket af panenka-straffe

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Et utroligt smukt mareridt!

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk