Efter flotte præstationer bliver Morten Eskesen nu belønnet med en ny kontrakt i FC Helsingør, så han nu skal være klubbens cheftræner frem til 2023.
Det meddeler klubben selv i en pressemeddelelse.
53-årige Morten Eskesen blev hyret som cheftræner i Helsingør i sommeren 2019, efter at klubben var rykket ned i 2. division. I hans første sæson førte han klubben til oprykning, og efter oprykningen er de nu på fjerdepladsen i 1. division.
Det er mere, end klubben havde forventet, påpeger direktør Jim Kirks.
– Morten har lavet et helt fantastisk stykke arbejde. Han arvede en trup i en svær situation, og løste sin opgave til UG. Der blev sat nogle klare mål, og hele truppen arbejdede hårdt indtil vi opnåede de mål, og mere til. Vi kan ikke sætte en finger på det stykke arbejde han har udført, og vi er meget glade for ham, både som træner og som menneske, siger han i pressemeddelelsen.
Morten Eskesen fortæller selv, at forhandlingerne om en ny kontrakt allerede begyndte i efteråret, men at det på grund af corona og andet først er kommet på plads nu. Samtidig føler han sig værdsat i klubben.
– Jeg synes vi i løbet af de sidste to år har fundet frem til et fundament og et spillemæssigt koncept der virker, og som vi nu skal arbejde på at udvikle yderligere. Jeg har et rigtigt godt samarbejde med ledelsen og sportschef Brian Gellert, der i hele min tid i klubben har haft min ryg, og som jeg ved ikke går i panik, hvis vi taber et par kampe. Det betyder meget at vide, at man har den tillid fra klubben, siger han og sender en ros til assistenttræner Mikkel Thygesen:
– Jeg har derudover et fantastisk samarbejde med min assistent Mikkel Thygesen. Vi klikkede hurtigt, og han supplerer mig fremragende i hverdagen, sammen med resten af den stab vi har om spillerne. Thyge og jeg ser fodbold meget på samme måde, samtidigt med at han ikke er bange for at give mig modspil, og han har en rigtig god fornemmelse for spillerne og truppens tilstand.
I weekenden begynder Superligaen igen efter landskampspausen. Her kan du læse, hvad vi holder ekstra øje med.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
FC Midtjylland-spiller stukket ned
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Offentliggøres i dag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
INTERVIEW
