1. divisionsklub forlænger med succesfuld træner

Den danske klub belønner succestræneren med en længere aftale.



Efter flotte præstationer bliver Morten Eskesen nu belønnet med en ny kontrakt i FC Helsingør, så han nu skal være klubbens cheftræner frem til 2023.

Det meddeler klubben selv i en pressemeddelelse.

53-årige Morten Eskesen blev hyret som cheftræner i Helsingør i sommeren 2019, efter at klubben var rykket ned i 2. division. I hans første sæson førte han klubben til oprykning, og efter oprykningen er de nu på fjerdepladsen i 1. division.

Det er mere, end klubben havde forventet, påpeger direktør Jim Kirks.

– Morten har lavet et helt fantastisk stykke arbejde. Han arvede en trup i en svær situation, og løste sin opgave til UG. Der blev sat nogle klare mål, og hele truppen arbejdede hårdt indtil vi opnåede de mål, og mere til. Vi kan ikke sætte en finger på det stykke arbejde han har udført, og vi er meget glade for ham, både som træner og som menneske, siger han i pressemeddelelsen.

Morten Eskesen fortæller selv, at forhandlingerne om en ny kontrakt allerede begyndte i efteråret, men at det på grund af corona og andet først er kommet på plads nu. Samtidig føler han sig værdsat i klubben.

– Jeg synes vi i løbet af de sidste to år har fundet frem til et fundament og et spillemæssigt koncept der virker, og som vi nu skal arbejde på at udvikle yderligere. Jeg har et rigtigt godt samarbejde med ledelsen og sportschef Brian Gellert, der i hele min tid i klubben har haft min ryg, og som jeg ved ikke går i panik, hvis vi taber et par kampe. Det betyder meget at vide, at man har den tillid fra klubben, siger han og sender en ros til assistenttræner Mikkel Thygesen:

– Jeg har derudover et fantastisk samarbejde med min assistent Mikkel Thygesen. Vi klikkede hurtigt, og han supplerer mig fremragende i hverdagen, sammen med resten af den stab vi har om spillerne. Thyge og jeg ser fodbold meget på samme måde, samtidigt med at han ikke er bange for at give mig modspil, og han har en rigtig god fornemmelse for spillerne og truppens tilstand.

I weekenden begynder Superligaen igen efter landskampspausen. Her kan du læse, hvad vi holder ekstra øje med. 







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Åbner for flere Brøndby-salg

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Forhandler med Jannik Vestergaard

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

PSG meldes enig med Barca-profil

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Superligaen er knækket

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Argentina – Schweiz

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Pressede på for FC København-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Norsk ekspert håner Danmark

Uventet transferdrejning

‘Et kæmpestort skifte’