Det lignede et oplagt match for begge parter. Lasse Mikkelsen var klubløs, efter hans kontrakt i Esbjerg fB løb ud, og i Næstved Boldklub kunne han endelig få noget førsteholdsfodbold. For klubben manglede en målmand, og så gav den Mikkelsen en toårig aftale.
Keeperen nåede dog ikke engang at fuldføre det første halve år. Klubben har netop ophævet kontrakten med Mikkelsen, der dermed havde sidste arbejdsdag i går. Han ved endnu ikke, hvor karrieren fortsætter.
– Lige nu har jeg ikke noget på hånden, så jeg ved ikke hvad der skal ske, men planen er, at jeg og min kæreste flytter tilbage til Jylland, og så må vi tage den derfra, siger Lasse Mikkelsen til Sjællandske.
Den 21-årige målmand spillede sæsonens fire første kampe for Næstved, men blev så skadet. Da Jacob Pryts samtidig var langtidsskadet, hentede klubben Mikkel Bruhn på en lejeaftale i FC Helsingør for resten af sæsonen.
Han gjorde det så godt, at han beholdt sin plads, da Mikkelsen vendte tilbage. Derfor har sidstnævnte kun fået en enkelt 1. divisionskamp siden fjerde spillerunde.
Lasse Mikkelsen var som helt ung et stort målmandstalent og spillede blandt andet 14 ungdomslandskampe for Danmark. Han skiftede også fra Esbjerg til PSV Eindhoven i 2014, men vendte to år senere hjem.
Han er noteret for en enkelt Superliga-kamp, som han fik i marts i år, da Jeppe Højbjerg måtte udgå midt i et opgør mod SønderjyskE.
Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
LIVE
TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Her kan man se La Liga fremover
OPTAKT
Spanien – Østrig
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT
