Det lignede et oplagt match for begge parter. Lasse Mikkelsen var klubløs, efter hans kontrakt i Esbjerg fB løb ud, og i Næstved Boldklub kunne han endelig få noget førsteholdsfodbold. For klubben manglede en målmand, og så gav den Mikkelsen en toårig aftale.
Keeperen nåede dog ikke engang at fuldføre det første halve år. Klubben har netop ophævet kontrakten med Mikkelsen, der dermed havde sidste arbejdsdag i går. Han ved endnu ikke, hvor karrieren fortsætter.
– Lige nu har jeg ikke noget på hånden, så jeg ved ikke hvad der skal ske, men planen er, at jeg og min kæreste flytter tilbage til Jylland, og så må vi tage den derfra, siger Lasse Mikkelsen til Sjællandske.
Den 21-årige målmand spillede sæsonens fire første kampe for Næstved, men blev så skadet. Da Jacob Pryts samtidig var langtidsskadet, hentede klubben Mikkel Bruhn på en lejeaftale i FC Helsingør for resten af sæsonen.
Han gjorde det så godt, at han beholdt sin plads, da Mikkelsen vendte tilbage. Derfor har sidstnævnte kun fået en enkelt 1. divisionskamp siden fjerde spillerunde.
Lasse Mikkelsen var som helt ung et stort målmandstalent og spillede blandt andet 14 ungdomslandskampe for Danmark. Han skiftede også fra Esbjerg til PSV Eindhoven i 2014, men vendte to år senere hjem.
Han er noteret for en enkelt Superliga-kamp, som han fik i marts i år, da Jeppe Højbjerg måtte udgå midt i et opgør mod SønderjyskE.
Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Smider Salah-bombe
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Patrick Dorgu er med
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
NYHEDER
