1. divisionsklub ophæver kontrakten med tidligere PSV-målmand

Lasse Mikkelsen har et fortid i PSV Eindhoven og Esbjerg fB – og nu også i Næstved BK. Klubben har netop ophævet med målmanden, der ellers underskrev en toårig aftale så sent som i sommer.



Det lignede et oplagt match for begge parter. Lasse Mikkelsen var klubløs, efter hans kontrakt i Esbjerg fB løb ud, og i Næstved Boldklub kunne han endelig få noget førsteholdsfodbold. For klubben manglede en målmand, og så gav den Mikkelsen en toårig aftale.

Keeperen nåede dog ikke engang at fuldføre det første halve år. Klubben har netop ophævet kontrakten med Mikkelsen, der dermed havde sidste arbejdsdag i går. Han ved endnu ikke, hvor karrieren fortsætter.

– Lige nu har jeg ikke noget på hånden, så jeg ved ikke hvad der skal ske, men planen er, at jeg og min kæreste flytter tilbage til Jylland, og så må vi tage den derfra, siger Lasse Mikkelsen til Sjællandske.

Den 21-årige målmand spillede sæsonens fire første kampe for Næstved, men blev så skadet. Da Jacob Pryts samtidig var langtidsskadet, hentede klubben Mikkel Bruhn på en lejeaftale i FC Helsingør for resten af sæsonen.

Han gjorde det så godt, at han beholdt sin plads, da Mikkelsen vendte tilbage. Derfor har sidstnævnte kun fået en enkelt 1. divisionskamp siden fjerde spillerunde.

Lasse Mikkelsen var som helt ung et stort målmandstalent og spillede blandt andet 14 ungdomslandskampe for Danmark. Han skiftede også fra Esbjerg til PSV Eindhoven i 2014, men vendte to år senere hjem.

Han er noteret for en enkelt Superliga-kamp, som han fik i marts i år, da Jeppe Højbjerg måtte udgå midt i et opgør mod SønderjyskE.

Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere




LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Denne klub drømmer om Højbjerg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Klar transfermelding

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

– Jeg får så ondt i maven over det

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Argentina – Algeriet

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Her er Tunesiens nye VM-træner