Det lignede et oplagt match for begge parter. Lasse Mikkelsen var klubløs, efter hans kontrakt i Esbjerg fB løb ud, og i Næstved Boldklub kunne han endelig få noget førsteholdsfodbold. For klubben manglede en målmand, og så gav den Mikkelsen en toårig aftale.
Keeperen nåede dog ikke engang at fuldføre det første halve år. Klubben har netop ophævet kontrakten med Mikkelsen, der dermed havde sidste arbejdsdag i går. Han ved endnu ikke, hvor karrieren fortsætter.
– Lige nu har jeg ikke noget på hånden, så jeg ved ikke hvad der skal ske, men planen er, at jeg og min kæreste flytter tilbage til Jylland, og så må vi tage den derfra, siger Lasse Mikkelsen til Sjællandske.
Den 21-årige målmand spillede sæsonens fire første kampe for Næstved, men blev så skadet. Da Jacob Pryts samtidig var langtidsskadet, hentede klubben Mikkel Bruhn på en lejeaftale i FC Helsingør for resten af sæsonen.
Han gjorde det så godt, at han beholdt sin plads, da Mikkelsen vendte tilbage. Derfor har sidstnævnte kun fået en enkelt 1. divisionskamp siden fjerde spillerunde.
Lasse Mikkelsen var som helt ung et stort målmandstalent og spillede blandt andet 14 ungdomslandskampe for Danmark. Han skiftede også fra Esbjerg til PSV Eindhoven i 2014, men vendte to år senere hjem.
Han er noteret for en enkelt Superliga-kamp, som han fik i marts i år, da Jeppe Højbjerg måtte udgå midt i et opgør mod SønderjyskE.
Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
MEDIE
