1. divisionsklub ophæver kontrakten med tidligere PSV-målmand

Lasse Mikkelsen har et fortid i PSV Eindhoven og Esbjerg fB – og nu også i Næstved BK. Klubben har netop ophævet med målmanden, der ellers underskrev en toårig aftale så sent som i sommer.



Det lignede et oplagt match for begge parter. Lasse Mikkelsen var klubløs, efter hans kontrakt i Esbjerg fB løb ud, og i Næstved Boldklub kunne han endelig få noget førsteholdsfodbold. For klubben manglede en målmand, og så gav den Mikkelsen en toårig aftale.

Keeperen nåede dog ikke engang at fuldføre det første halve år. Klubben har netop ophævet kontrakten med Mikkelsen, der dermed havde sidste arbejdsdag i går. Han ved endnu ikke, hvor karrieren fortsætter.

– Lige nu har jeg ikke noget på hånden, så jeg ved ikke hvad der skal ske, men planen er, at jeg og min kæreste flytter tilbage til Jylland, og så må vi tage den derfra, siger Lasse Mikkelsen til Sjællandske.

Den 21-årige målmand spillede sæsonens fire første kampe for Næstved, men blev så skadet. Da Jacob Pryts samtidig var langtidsskadet, hentede klubben Mikkel Bruhn på en lejeaftale i FC Helsingør for resten af sæsonen.

Han gjorde det så godt, at han beholdt sin plads, da Mikkelsen vendte tilbage. Derfor har sidstnævnte kun fået en enkelt 1. divisionskamp siden fjerde spillerunde.

Lasse Mikkelsen var som helt ung et stort målmandstalent og spillede blandt andet 14 ungdomslandskampe for Danmark. Han skiftede også fra Esbjerg til PSV Eindhoven i 2014, men vendte to år senere hjem.

Han er noteret for en enkelt Superliga-kamp, som han fik i marts i år, da Jeppe Højbjerg måtte udgå midt i et opgør mod SønderjyskE.

Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere




Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år




LIVE

TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?

Nu melder Christian Eriksen ud

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Engelsk legende storroser brandvarm dansker

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Danske klubber scorer millioner på VM

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

‘AC’-forlængelse på plads, men…



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?