1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Lyngby-stjernen har gang i en vild sæson.



Der var ‘Gyt-Magic’ på Lyngby Stadion i weekenden. 

Det var i hvert fald, hvad Lyngby Boldklubs midtbanespiller Lauge Sandgrav sagde til Viaplay, efter at De Kongeblå besejrede Kolding IF lørdag på to sene mål af en indskiftet Frederik Gytkjær. 

Med de to mål kravler Gytkjær op på topscorerlisten i 1. division med 11 fuldtræffere, og de mål er kommet med vild træfsikkerhed. 

Tipsbladet har allierede sig med Opta for at se på angriberens skarphed. Og det er imponerende. I denne sæson har Lyngby-legenden scoret på 11 ud af kun 23 afslutninger i 1. division – med andre ord scorer han på 47,8 procent af sine afslutninger i rækken. 

Det er med længder bedst i 1. division. Malthe Boesen fra Middelfart har således den næstbedste træfsikkerhed i rækken med scoringer på 35,7 procent af sine afslutninger – altså et godt stykke fra Gytkjær. 

Og faktisk viser tallene, at Gytkjærs skarphed er uset i europæisk topfodbold. Opta kan ikke sammenligne alle europæiske rækker, men oplyser til Tipsbladet, at ingen spillere med 10 mål i Europas 15 bedste ligaer kan matche den 33-årige angribers scoringsrate. 

Pablo fra Gil Vicente i Portugal kommer tættest på med 10 mål på 23 afslutninger – en scoringsrate på 43,5 procent. 

Superligaens mest træfsikre er i øvrigt Franculino fra FC Midtjylland, der har scoret 17 mål på 43 afslutninger og dermed på 39,5 procent af sine afslutninger.

Frederik Gytkjær har udset sig stor milepæl

Da Tipsbladet præsenterer hovedpersonen for tallene, er det ikke overraskende noget, der glæder ham. 

– Det er selvfølgelig en bekræftelse af, at man gør nogle ting rigtigt. Hvis jeg skal være helt ærlig, har jeg ikke spillet det antal minutter i denne sæson, som jeg havde ønsket, og det er der forskellige grunde til. Men det er klart, at også ovenpå sidste kamp har jeg følte mig skarp foran kassen i denne sæson. 

– Generelt i min karriere har jeg været forholdsvis god foran mål, men der er nogle sæsoner, hvor man føler, at man rammer den mere i røven end andre, og denne sæson har jeg virkelig været skarp. Det håber jeg, at jeg kan fortsætte med, siger Frederik Gytkjær til Tipsbladet. 

Bemærkelsesværdigt er det også, at angriberen trods en status som topscorer “blot” har spillet 1.100 minutter – markant færre end de nærmeste konkurrenter på topscorerlisten. 

Men der er flere årsager told en manglende spilletid, som Gytkjær også forstår. Dels har han været ramt af en lille hjernerystelse i foråret. Og dels har de øvrige angribere – Isak Thorvaldsson og Asbjørn Bøndergaard – også vist skarphed for Lyngby.

Samarbejdet med de øvrige angribere er også noget, der glæder topscoreren.  

– Jeg ved ikke, om man kan kalde det atypisk, men jeg kan rigtig godt lide begge gutter, og vi snakker sammen og er ærlige over for hinanden. Vi kan alle tre rigtig godt lide at spille sammen, og jeg synes, vi komplementerer hinanden fantastisk godt. Vi er selvfølgelig konkurrenter, men det er en sund konkurrence, og vi gavner hinanden. Det er nogle sultne, gode gutter, siger han. 

Selvom det da ikke er nogen skidt følelse at være øverst på topscorerlisten i 1. division, lægger Frederik Gytkjær vægt på, at det “overordnede mål er at rykke op med Lyngby”. 

En ting, der fylder noget mere, er, at Gytkjær lige nu er på 93 mål for Lyngby Boldklub og med hastige skridt nærmer sig 100 fuldtræffere.  

– Det er faktisk noget, jeg er bevidst om, og det vil betyde rigtig meget for mig. Det har jeg tænkt over, at det begynder at nærme sig, så nu må vi se, om jeg når det, før jeg spiller 300 kampe for Lyngby. Det kunne være rigtig fedt, siger angriberen med 271 optrædener for De Kongeblå. 

Frederik Gytkjær, 33 år, får rig mulighed for at udbygge sin måltotal i den kommende uges tid. Lyngby møder Hvidovre lørdag, Hillerød tirsdag og Esbjerg fredag i en intens og travl uge i 1. division. 





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Raser: Det er latterligt!

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Pokalhelt knækker FC København

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Transferfri stjerne i København

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage