16-årig kantspiller reddede Vejle i Næstved

Næstved var længe foran mod Vejle, men blot 16-årige Wahid Faghir sikrede NordicBet Ligaens førerhold 1-1 onsdag aften.



FC Fredericia og Viborg FF har fortsat Vejle Boldklub inden for rækkevide i NordicBet Ligaens oprykningskamp, men det er utvivlsomt Vejle, der er favorit til at tage den ene oprykningsplads, og de kunne onsdag aften tage endnu et vigtigt skridt mod Superligaen.

Men modstanderen hed Næstved, og de formåede at volde Vejle problemer i den første kamp efter coronapausen, som sluttede 1-1.

Dengang kom Næstved tidligt foran efter et Mathias Kisum-hjørnespark, som Andreas Heimer kunne styre i nettet, og historien gentog sig her til aften. Otte minutter var der denne gang spillet, da Kisum slog bolden ind i panden på Heimer, som kunne stange hjemmeholdet i front.

Læs også:Lettede Næstved-profiler efter fyring: Der har været en diktatorisk kultur

Aftens opgør var det første af slagsen for Næstveds nye cheftræner, Kenneth Gangsted, der har overtaget ansvaret for klubbens førstehold efter fyringen af Maximilian Dentz, og det havde tydeligvis positiv effekt.

For det var først midtvejs i første halvleg, at gæsterne begyndte at komme ind i opgøret, og første chance til Vejle noterede Diego Montiel sig for efter en halv times tid.

Midtbanespilleren fandt plads til at sparke mod mål på kanten af Næstved-feltet, men det flade forsøg blev afrettet og gik snært forbi den ene oppasser.

Læs også:Vejle rykker nærmere Superligaen uden at spille

Det blev også til en stor mulighed til unge Wahid Faghir inden pausefløjt, men det stod 1-0 til Næstved efter de første 45 minutter.

Fra anden halvlegs start satte Vejle sig på opgøret, men det var ikke, fordi Constantin Galcas mandskab skabte chancer på stribe. Rumæneren forsøgte sig også med indskiftninger af offensive spillere som Arbnor Mucolli og Adam Jakobsen, men det havde ikke nogen umiddelbart effekt.

I stedet var Joel Felix efter 72 minutter centimeter fra at heade Næstved yderligere i front efter et suverænt frispark fra Kisum.

Det lykkedes dog alligevel udeholdet at få udlignet i slutfasen. Det skete i det 83. minut, hvor Adam Jakobsen fandt plads efter gode kombinationer i højresiden.

Jakobsen spillede Kjartan Finnbogason med ryggen til mål i Næstved-feltet, men trods de svære omstændigheder formåede den store islænding at lægge bolden af til Faghir, der trykkede af første gang. Stortalentets afslutning blev rettet af og snød målmand Jacob Pryts, og så stod det 1-1.

Vejle gik hårdt efter alle tre point i de sidste minutter, men Næstved stod imod, hvorfor det sluttede uden vinder.

Vejle fører nu NordicBet Ligaen med otte point ned til Viborg FF, der onsdag aften vandt 1-0 i Skive. Næstved ligger næstsidst med 24 point.

Læs også:Klubfolk skal hjælpe midlertidig Næstved-træner
Læs også:Kolding-ledere angreb dommeren verbalt efter nederlag
Læs også:Hvidovre forlænger med Frandsen og assistenten




LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Roser Superliga-træners søn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Jakob Poulsen med dyster melding

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

FC Midtjylland – Sønderjyske

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Smider stjerne til 900 mio. af holdet



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Dansk topscorer jubler over monstertransfer



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Nicolaisen scorede mod PSG

Henter FC København-spiller

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

FCK bød på landsholdsmålmand



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Det er han ekstremt god til

‘Hvem fanden ringer man til?’

Store spørgsmålstegn inden FCK

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner