16-årig kantspiller reddede Vejle i Næstved

Næstved var længe foran mod Vejle, men blot 16-årige Wahid Faghir sikrede NordicBet Ligaens førerhold 1-1 onsdag aften.



FC Fredericia og Viborg FF har fortsat Vejle Boldklub inden for rækkevide i NordicBet Ligaens oprykningskamp, men det er utvivlsomt Vejle, der er favorit til at tage den ene oprykningsplads, og de kunne onsdag aften tage endnu et vigtigt skridt mod Superligaen.

Men modstanderen hed Næstved, og de formåede at volde Vejle problemer i den første kamp efter coronapausen, som sluttede 1-1.

Dengang kom Næstved tidligt foran efter et Mathias Kisum-hjørnespark, som Andreas Heimer kunne styre i nettet, og historien gentog sig her til aften. Otte minutter var der denne gang spillet, da Kisum slog bolden ind i panden på Heimer, som kunne stange hjemmeholdet i front.

Læs også:Lettede Næstved-profiler efter fyring: Der har været en diktatorisk kultur

Aftens opgør var det første af slagsen for Næstveds nye cheftræner, Kenneth Gangsted, der har overtaget ansvaret for klubbens førstehold efter fyringen af Maximilian Dentz, og det havde tydeligvis positiv effekt.

For det var først midtvejs i første halvleg, at gæsterne begyndte at komme ind i opgøret, og første chance til Vejle noterede Diego Montiel sig for efter en halv times tid.

Midtbanespilleren fandt plads til at sparke mod mål på kanten af Næstved-feltet, men det flade forsøg blev afrettet og gik snært forbi den ene oppasser.

Læs også:Vejle rykker nærmere Superligaen uden at spille

Det blev også til en stor mulighed til unge Wahid Faghir inden pausefløjt, men det stod 1-0 til Næstved efter de første 45 minutter.

Fra anden halvlegs start satte Vejle sig på opgøret, men det var ikke, fordi Constantin Galcas mandskab skabte chancer på stribe. Rumæneren forsøgte sig også med indskiftninger af offensive spillere som Arbnor Mucolli og Adam Jakobsen, men det havde ikke nogen umiddelbart effekt.

I stedet var Joel Felix efter 72 minutter centimeter fra at heade Næstved yderligere i front efter et suverænt frispark fra Kisum.

Det lykkedes dog alligevel udeholdet at få udlignet i slutfasen. Det skete i det 83. minut, hvor Adam Jakobsen fandt plads efter gode kombinationer i højresiden.

Jakobsen spillede Kjartan Finnbogason med ryggen til mål i Næstved-feltet, men trods de svære omstændigheder formåede den store islænding at lægge bolden af til Faghir, der trykkede af første gang. Stortalentets afslutning blev rettet af og snød målmand Jacob Pryts, og så stod det 1-1.

Vejle gik hårdt efter alle tre point i de sidste minutter, men Næstved stod imod, hvorfor det sluttede uden vinder.

Vejle fører nu NordicBet Ligaen med otte point ned til Viborg FF, der onsdag aften vandt 1-0 i Skive. Næstved ligger næstsidst med 24 point.

Læs også:Klubfolk skal hjælpe midlertidig Næstved-træner
Læs også:Kolding-ledere angreb dommeren verbalt efter nederlag
Læs også:Hvidovre forlænger med Frandsen og assistenten




LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Verdensstjerne roser Højlund

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Kasper Dolberg i choktransfer?

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

FC Nordsjælland – Brøndby IF



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Simeone fatter det ikke

Langer ud efter Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Roser Superliga-træners søn

– Han fik et lortetilbud fra OB



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Blandt dette årtusindes bedste

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Spotpris – så billig er Højbjerg

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Vejle Boldklub – Randers FC

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Transferpres på Albert Grønbæk

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

OB – FC Fredericia

FC København – Silkeborg IF

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Jakob Poulsen med dyster melding

Højlund stjæler overskrifter

Hvad f….. sker der Tullberg?

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Nicolaisen scorede mod PSG