16-årig kantspiller reddede Vejle i Næstved

Næstved var længe foran mod Vejle, men blot 16-årige Wahid Faghir sikrede NordicBet Ligaens førerhold 1-1 onsdag aften.



FC Fredericia og Viborg FF har fortsat Vejle Boldklub inden for rækkevide i NordicBet Ligaens oprykningskamp, men det er utvivlsomt Vejle, der er favorit til at tage den ene oprykningsplads, og de kunne onsdag aften tage endnu et vigtigt skridt mod Superligaen.

Men modstanderen hed Næstved, og de formåede at volde Vejle problemer i den første kamp efter coronapausen, som sluttede 1-1.

Dengang kom Næstved tidligt foran efter et Mathias Kisum-hjørnespark, som Andreas Heimer kunne styre i nettet, og historien gentog sig her til aften. Otte minutter var der denne gang spillet, da Kisum slog bolden ind i panden på Heimer, som kunne stange hjemmeholdet i front.

Læs også:Lettede Næstved-profiler efter fyring: Der har været en diktatorisk kultur

Aftens opgør var det første af slagsen for Næstveds nye cheftræner, Kenneth Gangsted, der har overtaget ansvaret for klubbens førstehold efter fyringen af Maximilian Dentz, og det havde tydeligvis positiv effekt.

For det var først midtvejs i første halvleg, at gæsterne begyndte at komme ind i opgøret, og første chance til Vejle noterede Diego Montiel sig for efter en halv times tid.

Midtbanespilleren fandt plads til at sparke mod mål på kanten af Næstved-feltet, men det flade forsøg blev afrettet og gik snært forbi den ene oppasser.

Læs også:Vejle rykker nærmere Superligaen uden at spille

Det blev også til en stor mulighed til unge Wahid Faghir inden pausefløjt, men det stod 1-0 til Næstved efter de første 45 minutter.

Fra anden halvlegs start satte Vejle sig på opgøret, men det var ikke, fordi Constantin Galcas mandskab skabte chancer på stribe. Rumæneren forsøgte sig også med indskiftninger af offensive spillere som Arbnor Mucolli og Adam Jakobsen, men det havde ikke nogen umiddelbart effekt.

I stedet var Joel Felix efter 72 minutter centimeter fra at heade Næstved yderligere i front efter et suverænt frispark fra Kisum.

Det lykkedes dog alligevel udeholdet at få udlignet i slutfasen. Det skete i det 83. minut, hvor Adam Jakobsen fandt plads efter gode kombinationer i højresiden.

Jakobsen spillede Kjartan Finnbogason med ryggen til mål i Næstved-feltet, men trods de svære omstændigheder formåede den store islænding at lægge bolden af til Faghir, der trykkede af første gang. Stortalentets afslutning blev rettet af og snød målmand Jacob Pryts, og så stod det 1-1.

Vejle gik hårdt efter alle tre point i de sidste minutter, men Næstved stod imod, hvorfor det sluttede uden vinder.

Vejle fører nu NordicBet Ligaen med otte point ned til Viborg FF, der onsdag aften vandt 1-0 i Skive. Næstved ligger næstsidst med 24 point.

Læs også:Klubfolk skal hjælpe midlertidig Næstved-træner
Læs også:Kolding-ledere angreb dommeren verbalt efter nederlag
Læs også:Hvidovre forlænger med Frandsen og assistenten




LIVE

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Danmark – Nordmakedonien

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

To spillere frasorteret af Brian Riemer

‘FC København var en mulighed’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

LIVE: Danmark – Nordmakedonien



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Spår: Her ender Mohamed Salah

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Helt på røven over Victor Froholdt

Danske stjerner kan være fortid

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Philip Billing tabte kæben

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Nu flytter anfører til Danmark

Brøndby-handel er kollapset

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

FC København jagter Neestrup-erstatning

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller