16 nye spillere: Det gider jeg ikke hvert halve år

Det strømmer til med afrikanske talenter i NordicBet Liga-klubben Jammerbugt FC.



Det har været en travl sommer i 1. divisionsklubben Jammerbugt FC. Også en anelse for travlt, fastslår cheftræner Bo Zinck i podcasten Ripodsen på Nordjyske.

Jammerbugt FC, der er oprykkere i landets næstbedste række, fik tidligere på året ny ejer i form af tyskeren Klaus Dieter Müller, og derudover har nordjyderne indgået et tæt samarbejde med de mangedobbelte svenske mestre fra Malmö FF.

Klaus Dieter Müllers plan med Jammerbugt FC er blandt andet, at klubben skal være springbræt for unge talenter fra Afrika, og det har medført en lind strøm af afrikanske spillere i Jammerbugt i år. I transfervinduet kom der hele 16 nye spillere til klubben – de otte fra Afrika.

Den første udmelding fra Jammerbugt-ejerne var, at der skulle hentes to til fire spillere fra Afrika, men klubben er endt med 12, og det medfører et enormt arbejde. Ikke mindst i forhold til integration i samfundet. 

– Jeg kan skrive nogle ting på mit CV om arbejde med udenlandske ejere og udenlandske spillere, som jeg ikke kunne før, og jeg er også blevet mere tålmodig. Så der er kommet mange ting ud af det her. Det er bare ikke noget, jeg gider at gøre hvert halve år, siger Bo Zinck i Ripodsten.

Dermed antyder cheftræneren, at han har en klar forventning om, at Jammerbugt FC ikke kommer til at hente afrikanske spillere i samme omfang i de kommende transfervinduer. 

Jammerbugt FC er på niendepladsen i NordicBet Ligaen efter syv kampe. Det er blevet til en enkelt sejr, som kom i hus på udebane mod Fremad Amager.







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Jagter tidligere AGF’er

Fatter intet af Brøndby-bombe

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Overraskende skifte lurer

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Næste sæson skal vi i Europa

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

– Neestrup kan blive næste landstræner

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Historisk finale! Han er verdens bedste

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter