Det har været en travl sommer i 1. divisionsklubben Jammerbugt FC. Også en anelse for travlt, fastslår cheftræner Bo Zinck i podcasten Ripodsen på Nordjyske.
Jammerbugt FC, der er oprykkere i landets næstbedste række, fik tidligere på året ny ejer i form af tyskeren Klaus Dieter Müller, og derudover har nordjyderne indgået et tæt samarbejde med de mangedobbelte svenske mestre fra Malmö FF.
Klaus Dieter Müllers plan med Jammerbugt FC er blandt andet, at klubben skal være springbræt for unge talenter fra Afrika, og det har medført en lind strøm af afrikanske spillere i Jammerbugt i år. I transfervinduet kom der hele 16 nye spillere til klubben – de otte fra Afrika.
Den første udmelding fra Jammerbugt-ejerne var, at der skulle hentes to til fire spillere fra Afrika, men klubben er endt med 12, og det medfører et enormt arbejde. Ikke mindst i forhold til integration i samfundet.
– Jeg kan skrive nogle ting på mit CV om arbejde med udenlandske ejere og udenlandske spillere, som jeg ikke kunne før, og jeg er også blevet mere tålmodig. Så der er kommet mange ting ud af det her. Det er bare ikke noget, jeg gider at gøre hvert halve år, siger Bo Zinck i Ripodsten.
Dermed antyder cheftræneren, at han har en klar forventning om, at Jammerbugt FC ikke kommer til at hente afrikanske spillere i samme omfang i de kommende transfervinduer.
Jammerbugt FC er på niendepladsen i NordicBet Ligaen efter syv kampe. Det er blevet til en enkelt sejr, som kom i hus på udebane mod Fremad Amager.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Millionregn over ‘PC’
Arsenal er i Champions League-finalen
Tv-vært stopper på Viaplay
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
