Det har været en travl sommer i 1. divisionsklubben Jammerbugt FC. Også en anelse for travlt, fastslår cheftræner Bo Zinck i podcasten Ripodsen på Nordjyske.
Jammerbugt FC, der er oprykkere i landets næstbedste række, fik tidligere på året ny ejer i form af tyskeren Klaus Dieter Müller, og derudover har nordjyderne indgået et tæt samarbejde med de mangedobbelte svenske mestre fra Malmö FF.
Klaus Dieter Müllers plan med Jammerbugt FC er blandt andet, at klubben skal være springbræt for unge talenter fra Afrika, og det har medført en lind strøm af afrikanske spillere i Jammerbugt i år. I transfervinduet kom der hele 16 nye spillere til klubben – de otte fra Afrika.
Den første udmelding fra Jammerbugt-ejerne var, at der skulle hentes to til fire spillere fra Afrika, men klubben er endt med 12, og det medfører et enormt arbejde. Ikke mindst i forhold til integration i samfundet.
– Jeg kan skrive nogle ting på mit CV om arbejde med udenlandske ejere og udenlandske spillere, som jeg ikke kunne før, og jeg er også blevet mere tålmodig. Så der er kommet mange ting ud af det her. Det er bare ikke noget, jeg gider at gøre hvert halve år, siger Bo Zinck i Ripodsten.
Dermed antyder cheftræneren, at han har en klar forventning om, at Jammerbugt FC ikke kommer til at hente afrikanske spillere i samme omfang i de kommende transfervinduer.
Jammerbugt FC er på niendepladsen i NordicBet Ligaen efter syv kampe. Det er blevet til en enkelt sejr, som kom i hus på udebane mod Fremad Amager.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
OPTAKT
