Det har været en travl sommer i 1. divisionsklubben Jammerbugt FC. Også en anelse for travlt, fastslår cheftræner Bo Zinck i podcasten Ripodsen på Nordjyske.
Jammerbugt FC, der er oprykkere i landets næstbedste række, fik tidligere på året ny ejer i form af tyskeren Klaus Dieter Müller, og derudover har nordjyderne indgået et tæt samarbejde med de mangedobbelte svenske mestre fra Malmö FF.
Klaus Dieter Müllers plan med Jammerbugt FC er blandt andet, at klubben skal være springbræt for unge talenter fra Afrika, og det har medført en lind strøm af afrikanske spillere i Jammerbugt i år. I transfervinduet kom der hele 16 nye spillere til klubben – de otte fra Afrika.
Den første udmelding fra Jammerbugt-ejerne var, at der skulle hentes to til fire spillere fra Afrika, men klubben er endt med 12, og det medfører et enormt arbejde. Ikke mindst i forhold til integration i samfundet.
– Jeg kan skrive nogle ting på mit CV om arbejde med udenlandske ejere og udenlandske spillere, som jeg ikke kunne før, og jeg er også blevet mere tålmodig. Så der er kommet mange ting ud af det her. Det er bare ikke noget, jeg gider at gøre hvert halve år, siger Bo Zinck i Ripodsten.
Dermed antyder cheftræneren, at han har en klar forventning om, at Jammerbugt FC ikke kommer til at hente afrikanske spillere i samme omfang i de kommende transfervinduer.
Jammerbugt FC er på niendepladsen i NordicBet Ligaen efter syv kampe. Det er blevet til en enkelt sejr, som kom i hus på udebane mod Fremad Amager.
LIVE
VM-LIVE: Sådan starter Argentina og Østrig
Her kan du se Norge mod Senegal
OPTAKT
England – Ghana
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
FC Københavns talenter gør rent bord
Her kan du se Argentina mod Østrig
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
Et skridt tættere Englands største stadion
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
OPTAKT
Argentina – Østrig
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
Lyngby Boldklub sælger profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
OPTAKT
Frankrig – Irak
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
