333 dage i skyggen: Dansk dommer i comeback

Den danske dommer Mostafa Seyfi kom galt afsted i en divisionskamp mellem Næstved Boldklub og FC Helsingør i 1. division i 2023, men nu er den danske dommer endelig tilbage.



5. december 2023. 

Det blev langt fra en normal arbejdsdag for den danske dommer Mostafa Seyfi. 

Her dømte han NordicBet Liga-opgøret mellem Næstved Boldklub og FC Helsingør, men der gik det helt galt for den 35-årige dommer. 

Efter seks minutter gik Seyfi nemlig i græsset med store smerter. 

Jeg har haft tanken, om jeg kunne vende tilbage til topfodbold.

Mostafa Seyfi
Dommer

Anklen var brækket, og han måtte på bizar vis bæres fra banen på ryggen af Næstveds assistenttræner Lennart Kragh – se det bizarre klip i toppen af artiklen. 

Men her 333 dage efter den vanvittige dag er der dog godt nyt for Seyfi.

– Det er enormt fedt at være tilbage, så jeg kan mærke grønsværen igen. Det har været et langt forløb, og jeg er bare enormt glad for, at jeg er tilbage, fortæller Mostafa Seyfi i et interview med Tipsbladet.

Hvordan har det været at være i?

– Det har selvfølgelig været mentalt hårdt. Dommergerningen er et frirum, og det har været enormt hårdt ikke at kunne være en del af det sociale på samme måde. Det har fyldt rigtig meget i hovedet.

Tiden på sidelinjen satte også tanker i gang om fremtiden som fodbolddommer.

– Jeg tænkte, at det er en hobby: 'Er det egentlig dét værd?' Det påvirker ens privatliv og arbejde, at man skal gå med en skinne. Jeg har haft tanken, om jeg kunne vende tilbage til topfodbold. Den tanke har da strejfet mig. Der skulle mange træningskampe til for ikke at have frygten for en ny alvorlig skade.

Tænkte du over at stoppe helt?

– Nej, det var mest i forhold til, om jeg fysisk kunne klare det igen. Jeg vil jo gerne kunne løbe og rende med mine unger om 10-15 år.

Har du ikke været ked af det?

– Helt sikkert. Der har det været vigtigt med min families opbakning, og jeg har to tvillinger, der har været glæden i den her periode.

Artiklen fortsætter under billedet.

Mostafa_Seyfi_-_cropped

Her ses Mostafa Seyfi i aktion som dommer. Foto: DBU København

Har ambitioner
En ting er at komme tilbage fysisk, noget andet er det mentale aspekt. 

– Der skal succesoplevelser til for at lægge det til tide. Hvis man tænker på det, kan man ikke fokusere på at dømme fodbold. Jeg var tilbage på Næstved Stadion efter skaden, og jeg kan godt mærke, at det har lettet på skuldrene.

Seyfi fortæller, at han har oplevet stor støtte fra både familie, venner og DBU. Nu kigger den danske dommer frem, og han håber, at der kan vente noget stort for ham.

– Jeg havde ikke gået igennem det her forløb, hvis ikke jeg havde ambitioner om at tage det næste skridt. Det har jeg stadig den dag i dag, men jeg er også realistisk. Jeg skal lige have et halvt år til at finde mig til rette og komme ind i en rutine. Jeg vil gerne tage næste skridt, hvis der er opbakning til det, fortæller Mostafa Seyfi til Tipsbladet. 

Udover divisionskampe kan Seyfi også skrive én U17- og U19-landskamp på dommer-cv'et.





Pione Sisto færdig efter stor skuffelse




LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Nu vender han tilbage

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Vil hente FC Midtjylland-profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Fortryder FC Barcelona-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bayern – Stuttgart

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Færdig: Nu er han rejst til København

AGF jagter hollandsk talent

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Snart sker det

Neestrup jagtes af storklub

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Chelsea – Tottenham

Dansk stortalents værdi eksploderer