AaB topper 1. division, men de er allerede i gang med at forstærke deres kandidatur til at tage den direkte oprykning til Superligaen.
Det gør man med den svenske midtbanespiller Daniel Ask, som kommer til AaB fra Västerås Sk i den næstbedste svenske række. Det oplyser AaB på i en pressemeddelelse.
– Allerede i sommer var Daniel Ask på vores radar, og vi har fulgt ham tæt igennem hele efteråret, hvor han netop har sluttet en flot sæson. Som type begår Daniel Ask sig på den centrale midtbane, hvor han bidrager med spilintelligens og en pasningssikkerhed, der ofte går gennem linjerne fremad banen, siger Ole Jan Kappmeier om tilføjelsen.
24-årige Daniel Ask kommer til AaB på en fri transfer, da hans kontrakt med Västerårs SK udløber ved årsskiftet. Selv glæder han sig til de nye udfordringer i dansk fodbold.
– Jeg har fået et godt indtryk af byen, faciliteterne, fansene og stemningen omkring AaB’s kampe, og gennem mine samtaler med folk i klubben blev jeg meget opsat på at komme hertil. Ikke mindst efter min snak med Oscar (Hiljemark, cheftræner i AaB, red.), som har givet mig en god fornemmelse af, hvad jeg kan bidrage med på et i forvejen stærk mandskab fuld af kvalitetsspillere.
– At komme til AaB er for mig et karrieremæssigt skridt opad, fordi kvaliteten i dansk fodbold er højere end i Sverige, og jeg håber, at jeg kan være med til at hjælpe AaB med at vende tilbage til den bedste danske række, hvor klubben hører til. Det er ambitionen i første omgang, og lykkes det, vil jeg også gerne være med til at opnå store ting, ligesom klubben historisk set har gjort, lyder det fra Daniel Ask.
Midtbanespilleren har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2027 med AaB. I den netop overståede sæson blev han kåret til den bedste midtbanespiller i Superettan, hvilket hjalp Västerås med at rykke op i Allsvenskan.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
Bayern München laver vildt comeback