AaB henter svensk midtbanespiller

AaB har sikret sig en svensk midtbanespiller fra 1. januar 2024.



AaB topper 1. division, men de er allerede i gang med at forstærke deres kandidatur til at tage den direkte oprykning til Superligaen.

Det gør man med den svenske midtbanespiller Daniel Ask, som kommer til AaB fra Västerås Sk i den næstbedste svenske række. Det oplyser AaB på i en pressemeddelelse.

– Allerede i sommer var Daniel Ask på vores radar, og vi har fulgt ham tæt igennem hele efteråret, hvor han netop har sluttet en flot sæson. Som type begår Daniel Ask sig på den centrale midtbane, hvor han bidrager med spilintelligens og en pasningssikkerhed, der ofte går gennem linjerne fremad banen, siger Ole Jan Kappmeier om tilføjelsen.

24-årige Daniel Ask kommer til AaB på en fri transfer, da hans kontrakt med Västerårs SK udløber ved årsskiftet. Selv glæder han sig til de nye udfordringer i dansk fodbold.

– Jeg har fået et godt indtryk af byen, faciliteterne, fansene og stemningen omkring AaB’s kampe, og gennem mine samtaler med folk i klubben blev jeg meget opsat på at komme hertil. Ikke mindst efter min snak med Oscar (Hiljemark, cheftræner i AaB, red.), som har givet mig en god fornemmelse af, hvad jeg kan bidrage med på et i forvejen stærk mandskab fuld af kvalitetsspillere.

– At komme til AaB er for mig et karrieremæssigt skridt opad, fordi kvaliteten i dansk fodbold er højere end i Sverige, og jeg håber, at jeg kan være med til at hjælpe AaB med at vende tilbage til den bedste danske række, hvor klubben hører til. Det er ambitionen i første omgang, og lykkes det, vil jeg også gerne være med til at opnå store ting, ligesom klubben historisk set har gjort, lyder det fra Daniel Ask.

Midtbanespilleren har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2027 med AaB. I den netop overståede sæson blev han kåret til den bedste midtbanespiller i Superettan, hvilket hjalp Västerås med at rykke op i Allsvenskan.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub