AaB rykkede i sidste sæson ud af Superligaen, og det er ikke kun inde på banen, at man har kunne rynke på næsen af nordjyderne. Det gælder også på økonomi-fronten, hvor det heller ikke er kørt.
Tirsdag har Aalborg-klubben præsenteret regnskabet for 2023, som har givet et resultat på minus 34,4 millioner kroner efter skat. Det svarer til det, som klubben meldte ud om forventningerne tilbage i september.
Som en del af årsagen til det store underskud er der blandt andet sket et fald på transferaktiveteterne, hvor man kun havde et overskud på 5,2 millioner sammenlignet med 17 millioner året før.
Derudover har der været et fald på 4,1 millioner på samarbejds- og sponsoraftaler, som skal findes i nedrykningen til 1. division.
I en pressemeddelelse fortæller den nye AaB-direktør Michael Tuxen Boll om regnskabet, at det naturligvis ikke er tilfredsstillende, men at man har sat gang i en turnaround.
– Konkret ønsker vi at udvikle AaB strategisk, så vi organisatorisk og kommercielt kan gro, og operationelt vil vi aktivt stræbe efter at erobre nyt terræn og derigennem vinde markedsandele for at flytte os i en positiv retning. Dette skal skabes gennem en tæt relation med blandt andre vores fans og det lokale og regionale erhvervsliv, siger han og fortsætter:
– I den sportslige sektor er vi allerede i gang med en videreudvikling, hvor AaB Akademiet er i centrum. Vi ønsker at skabe en bæredygtig forretning og klub, hvor det langsigtede mål er at skabe et 3F Superligahold, som kan være konkurrencedygtigt i toppen af dansk fodbold, lyder det fra AaB-direktøren.
Han peger endvidere på, at den målsætning bygger på, at udvikle talenter fra deres akademi til et fremtidigt Superliga-hold og videre til udlandet.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
UEFA med vild ændring
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
Så er det officielt
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE