AC Horsens sælges til amerikansk investor

Carlisle Capital Corporation overtager cirka 55 procent af aktierne i Horsens og tilfører 27 millioner kroner.



Mere end 99 procent af aktionærerne i AC Horsens har på en ekstraordinær generalforsamling stemt ja til at sælge fodboldklubben til amerikanske Carlisle Capital Corporation for 27 millioner kroner.

Det oplyser bestyrelsesformanden i Horsens, Claus Olsen.

Mindst to tredjedele af aktionærerne skulle stemme for, før at overtagelsen gik igennem. Carlisle Capital sidder med aktieemissionen nu på cirka 55 procent af aktierne i klubben.

– Jeg synes, det er super spændende, at vi får den mulighed for at bringe AC Horsens videre, fra der hvor alle de gamle koryfæer har bragt det til.

– Men jeg ved også godt, at der ligger en masse arbejde nu med de penge, vi får til, siger Claus Olsen.

Overtagelsen betyder også, at der onsdag aften blev foretaget valg til en ny bestyrelse.

Bill Binnie, der står i spidsen for Carlisle Capital, bliver bestyrelsesformand, mens hans to sønner, Adam og Colin Binnie, også tiltræder bestyrelsen ifølge Horsens Folkeblad.

Derudover kommer amerikanske Scott Donnelly også til at spille en hovedrolle i fremtidens Horsens.

Donnelly, der er tidligere first team scout i Manchester United, træder ligeledes ind i bestyrelse, ligesom han skal bidrage med sin fodboldviden i det daglige arbejde.

– Det næste skridt er, at Scott Donnelly, der bidrager med det sportslige, ankommer med Colin Binnie på mandag, hvor de skal holde møder med vores cheftræner, sportschef og direktør for at udvikle tingene, siger Claus Olsen, der selv bliver det femte og sidste medlem af bestyrelsen.

Han har tidligere lagt vægt på, at amerikanerne kommer ind med tålmodighed og intentionen om, at forandringerne skal ske over tid.

– Vi skal ikke brænde 25 millioner af på at prøve at nå en oprykning i denne sæson. Vi skal lave en plan, der rækker frem, så når vi rent faktisk rykker op, så har vi også et bæredygtigt fundament at stå på, har Claus Olsen tidligere sagt.

/ritzau/





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København jagter Romane Amane

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Uruguay – Spanien

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Norge – Frankrig

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Egypten – Iran

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage