Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

I et stort interview med TV 2 Fyn sætter Tobias Slotsager ord på afskeden med OB.



Mange havde forudset, at Tobias Slotsager ville ende som et kæmpesalg for OB, men i sidste ende fik fynboerne blot omtrent en million euro for forsvarsspilleren, da de i februar solgte ham til Serie A-klubben Verona.

I et større interview med TV 2 Fyn har Tobias Slotsager nu åbnet op om sit OB-exit, hvor den 19-årige dansker blandt andet fortæller, at han efter nedrykningen sidste sommer var klar til at underskrive en forlængelse, men at OB derefter trak tilbuddet tilbage, hvorefter Slotsager mistede tilliden til de ledende figurer i klubben.

Björn Wesstrøm blev fyret i forbindelse med OB’s nedrykning, og det var på det tidspunkt, at kontrakttilbuddet til Tobias Slotsager angiveligt blev taget af bordet. Troels Bech tiltrådte i stedet, og i løbet af sommeren strandede kontraktforhandlingerne, lyder det i interviewet, hvor Slotsager peger på, at han ikke længere kunne se OB som det rette sted at udvikle sig efter sommeren 2025.

– Uden at nævne nogle navne eller noget, så var det bare desværre nogle ting, som blev sagt og gjort uden, at man egentlig sagde noget. Det betød, at jeg mistede tilliden til, at det var de personer, der skulle udvikle mig fremadrettet, lyder det fra Tobias Slotsager i interviewet med TV 2 Fyn.

I interviewet fortæller Tobias Slotsager, at OB i løbet af efteråret kom med endnu til tilbud, men på det tidspunkt havde forsvarsspilleren besluttet sig for, at han ikke ville i klubben længere.

Forsvarstalentet ønsker i interviewet ikke at gå helt ned i detaljer med, hvad der konkret fik ham til at miste tilliden, at OB var det rette sted for ham at udvikle sig.

TV 2 Fyn har også forholdt Tobias Slotsagers udtalelse for OB-sportsdirektør Troels Bech, der siger, at forsvarsspilleren fik ‘et fortjent og fantastisk tilbud om forlængelse’, og at der ellers har været tale om en normal konkurrencesituation, hvor andre endte foran Slotsager i kampen om spilletid.

Tobias Slotsager har stadig til gode at debutere for Verona.





LIVE

VM-LIVE: England skifter ud i truppen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Denne klub drømmer om Højbjerg

Klar transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Elias Jelert færdig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Frankrig – Senegal

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Deadline overskredet: FC København melder ud

Usbekistan – Colombia

Argentina – Algeriet

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er Tunesiens nye VM-træner

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition