Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

I et stort interview med TV 2 Fyn sætter Tobias Slotsager ord på afskeden med OB.



Mange havde forudset, at Tobias Slotsager ville ende som et kæmpesalg for OB, men i sidste ende fik fynboerne blot omtrent en million euro for forsvarsspilleren, da de i februar solgte ham til Serie A-klubben Verona.

I et større interview med TV 2 Fyn har Tobias Slotsager nu åbnet op om sit OB-exit, hvor den 19-årige dansker blandt andet fortæller, at han efter nedrykningen sidste sommer var klar til at underskrive en forlængelse, men at OB derefter trak tilbuddet tilbage, hvorefter Slotsager mistede tilliden til de ledende figurer i klubben.

Björn Wesstrøm blev fyret i forbindelse med OB’s nedrykning, og det var på det tidspunkt, at kontrakttilbuddet til Tobias Slotsager angiveligt blev taget af bordet. Troels Bech tiltrådte i stedet, og i løbet af sommeren strandede kontraktforhandlingerne, lyder det i interviewet, hvor Slotsager peger på, at han ikke længere kunne se OB som det rette sted at udvikle sig efter sommeren 2025.

– Uden at nævne nogle navne eller noget, så var det bare desværre nogle ting, som blev sagt og gjort uden, at man egentlig sagde noget. Det betød, at jeg mistede tilliden til, at det var de personer, der skulle udvikle mig fremadrettet, lyder det fra Tobias Slotsager i interviewet med TV 2 Fyn.

I interviewet fortæller Tobias Slotsager, at OB i løbet af efteråret kom med endnu til tilbud, men på det tidspunkt havde forsvarsspilleren besluttet sig for, at han ikke ville i klubben længere.

Forsvarstalentet ønsker i interviewet ikke at gå helt ned i detaljer med, hvad der konkret fik ham til at miste tilliden, at OB var det rette sted for ham at udvikle sig.

TV 2 Fyn har også forholdt Tobias Slotsagers udtalelse for OB-sportsdirektør Troels Bech, der siger, at forsvarsspilleren fik ‘et fortjent og fantastisk tilbud om forlængelse’, og at der ellers har været tale om en normal konkurrencesituation, hvor andre endte foran Slotsager i kampen om spilletid.

Tobias Slotsager har stadig til gode at debutere for Verona.





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Vil smadre transferrekord

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Poulsen er Årets Træner – her er top 3



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sønderjyske køber ny cheftræner

Flere Superliga-kamp rykkes

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

USA – Australien

Viaplay med stor AGF-nyhed

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Skotland – Marokko



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Zanka ville spille gratis for FC København