Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

I et stort interview med TV 2 Fyn sætter Tobias Slotsager ord på afskeden med OB.



Mange havde forudset, at Tobias Slotsager ville ende som et kæmpesalg for OB, men i sidste ende fik fynboerne blot omtrent en million euro for forsvarsspilleren, da de i februar solgte ham til Serie A-klubben Verona.

I et større interview med TV 2 Fyn har Tobias Slotsager nu åbnet op om sit OB-exit, hvor den 19-årige dansker blandt andet fortæller, at han efter nedrykningen sidste sommer var klar til at underskrive en forlængelse, men at OB derefter trak tilbuddet tilbage, hvorefter Slotsager mistede tilliden til de ledende figurer i klubben.

Björn Wesstrøm blev fyret i forbindelse med OB’s nedrykning, og det var på det tidspunkt, at kontrakttilbuddet til Tobias Slotsager angiveligt blev taget af bordet. Troels Bech tiltrådte i stedet, og i løbet af sommeren strandede kontraktforhandlingerne, lyder det i interviewet, hvor Slotsager peger på, at han ikke længere kunne se OB som det rette sted at udvikle sig efter sommeren 2025.

– Uden at nævne nogle navne eller noget, så var det bare desværre nogle ting, som blev sagt og gjort uden, at man egentlig sagde noget. Det betød, at jeg mistede tilliden til, at det var de personer, der skulle udvikle mig fremadrettet, lyder det fra Tobias Slotsager i interviewet med TV 2 Fyn.

I interviewet fortæller Tobias Slotsager, at OB i løbet af efteråret kom med endnu til tilbud, men på det tidspunkt havde forsvarsspilleren besluttet sig for, at han ikke ville i klubben længere.

Forsvarstalentet ønsker i interviewet ikke at gå helt ned i detaljer med, hvad der konkret fik ham til at miste tilliden, at OB var det rette sted for ham at udvikle sig.

TV 2 Fyn har også forholdt Tobias Slotsagers udtalelse for OB-sportsdirektør Troels Bech, der siger, at forsvarsspilleren fik ‘et fortjent og fantastisk tilbud om forlængelse’, og at der ellers har været tale om en normal konkurrencesituation, hvor andre endte foran Slotsager i kampen om spilletid.

Tobias Slotsager har stadig til gode at debutere for Verona.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Her er VM-turneringens hold



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Skandaløse scener: Han er en skændsel!



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Han er VM’s bedste spiller

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Fin lodtrækning for FCK

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’

Viborg FF – OB

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner