Mange havde forudset, at Tobias Slotsager ville ende som et kæmpesalg for OB, men i sidste ende fik fynboerne blot omtrent en million euro for forsvarsspilleren, da de i februar solgte ham til Serie A-klubben Verona.
I et større interview med TV 2 Fyn har Tobias Slotsager nu åbnet op om sit OB-exit, hvor den 19-årige dansker blandt andet fortæller, at han efter nedrykningen sidste sommer var klar til at underskrive en forlængelse, men at OB derefter trak tilbuddet tilbage, hvorefter Slotsager mistede tilliden til de ledende figurer i klubben.
Björn Wesstrøm blev fyret i forbindelse med OB’s nedrykning, og det var på det tidspunkt, at kontrakttilbuddet til Tobias Slotsager angiveligt blev taget af bordet. Troels Bech tiltrådte i stedet, og i løbet af sommeren strandede kontraktforhandlingerne, lyder det i interviewet, hvor Slotsager peger på, at han ikke længere kunne se OB som det rette sted at udvikle sig efter sommeren 2025.
– Uden at nævne nogle navne eller noget, så var det bare desværre nogle ting, som blev sagt og gjort uden, at man egentlig sagde noget. Det betød, at jeg mistede tilliden til, at det var de personer, der skulle udvikle mig fremadrettet, lyder det fra Tobias Slotsager i interviewet med TV 2 Fyn.
I interviewet fortæller Tobias Slotsager, at OB i løbet af efteråret kom med endnu til tilbud, men på det tidspunkt havde forsvarsspilleren besluttet sig for, at han ikke ville i klubben længere.
Forsvarstalentet ønsker i interviewet ikke at gå helt ned i detaljer med, hvad der konkret fik ham til at miste tilliden, at OB var det rette sted for ham at udvikle sig.
TV 2 Fyn har også forholdt Tobias Slotsagers udtalelse for OB-sportsdirektør Troels Bech, der siger, at forsvarsspilleren fik ‘et fortjent og fantastisk tilbud om forlængelse’, og at der ellers har været tale om en normal konkurrencesituation, hvor andre endte foran Slotsager i kampen om spilletid.
Tobias Slotsager har stadig til gode at debutere for Verona.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
El Clásico kan afgøre det hele
Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
NYHEDER
Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller
10. gang i træk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER