Mange havde forudset, at Tobias Slotsager ville ende som et kæmpesalg for OB, men i sidste ende fik fynboerne blot omtrent en million euro for forsvarsspilleren, da de i februar solgte ham til Serie A-klubben Verona.
I et større interview med TV 2 Fyn har Tobias Slotsager nu åbnet op om sit OB-exit, hvor den 19-årige dansker blandt andet fortæller, at han efter nedrykningen sidste sommer var klar til at underskrive en forlængelse, men at OB derefter trak tilbuddet tilbage, hvorefter Slotsager mistede tilliden til de ledende figurer i klubben.
Björn Wesstrøm blev fyret i forbindelse med OB’s nedrykning, og det var på det tidspunkt, at kontrakttilbuddet til Tobias Slotsager angiveligt blev taget af bordet. Troels Bech tiltrådte i stedet, og i løbet af sommeren strandede kontraktforhandlingerne, lyder det i interviewet, hvor Slotsager peger på, at han ikke længere kunne se OB som det rette sted at udvikle sig efter sommeren 2025.
– Uden at nævne nogle navne eller noget, så var det bare desværre nogle ting, som blev sagt og gjort uden, at man egentlig sagde noget. Det betød, at jeg mistede tilliden til, at det var de personer, der skulle udvikle mig fremadrettet, lyder det fra Tobias Slotsager i interviewet med TV 2 Fyn.
I interviewet fortæller Tobias Slotsager, at OB i løbet af efteråret kom med endnu til tilbud, men på det tidspunkt havde forsvarsspilleren besluttet sig for, at han ikke ville i klubben længere.
Forsvarstalentet ønsker i interviewet ikke at gå helt ned i detaljer med, hvad der konkret fik ham til at miste tilliden, at OB var det rette sted for ham at udvikle sig.
TV 2 Fyn har også forholdt Tobias Slotsagers udtalelse for OB-sportsdirektør Troels Bech, der siger, at forsvarsspilleren fik ‘et fortjent og fantastisk tilbud om forlængelse’, og at der ellers har været tale om en normal konkurrencesituation, hvor andre endte foran Slotsager i kampen om spilletid.
Tobias Slotsager har stadig til gode at debutere for Verona.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama
NYHEDER
FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder
LIVE: FCK smider sejren
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED