Afgørende kamp i toppen søndag

Søndag tager Vejle Boldklub Kolding mod Randers FC i 1. division – en kamp som hjemmeholdet ganske enkelt skal vinde for at holde liv i ambitionen om oprykning til Superligaen.



Vejle Boldklub Kolding har store ambitioner om at skyde sig i Superligaen. Skal ambitionen stadig være realistisk efter vinterpausen, er det ufravigelige krav en sejr over Randers FC på søndag i kampen der har været udsat fra tidligere på efteråret.

Resten af divisionen har spillet sidste kamp inden vinterpausen, og EfB fører suverænt med 35 point for 14 kampe. Randers FC har 30 pointm, mens Vejle Boldklub Kolding er nummer tre – syv point efter Randers FC.

Vejles træner Nicolai Wael er godt klar over, at søndagens kamp er uhyre afgørende for resten af sæsonen.

– Den er selvfølgelig vigtig. Det er jo afgørende for forårsturneringen, for hvis vi ikke vinder over Randers på søndag, så bliver det svært – for ikke at sige umuligt – for alle de andre i toppen. Allerede nu er det faktisk svært at sige andet, end at de andre hold har udspillet deres rolle, og det er vel kun os og Viborg, der lige hænger på med neglene, men hvis Viborg skal blive ved med det, kræver det også, at vi slår Randers, siger Nicolai Wael til Tipsbladet.

Esbjerg og Randers har begge været stærke i denne sæson, og I har også tabt til begge hold. Hvad får dig til at tro, at I kan vinde på søndag?
– Vi blev udstillet af Randers i den første kamp, hvor vi tabte 4-1, og allerede dengang var der mange, der dømte os ude af kampen om de absolutte topplaceringer i rækken, men jeg vil rose gutterne for at være kommet stærkt igen. Vi har udviklet os meget – især spillemæssigt. Vi er blevet sjove at se på, for vi spiller underholdende fodbold, og vi scorer mange mål og lukker godt af, og derfor tror vi på, at vi kan slå Randers, siger han.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Emre Mor færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Manchester United – Liverpool

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Et markant problem for Silkeborg

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Det ser sort ud for B.93

Martin Jørgensen lander nyt job

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder Lindstrøm helt færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Delaney afslører dialog