Efter et år i Superligaen er Hvidovre IF rykket tilbage på anden klasse i dansk fodbold, og her stræber vestegnsklubben efter at vende hurtigt retur til det fineste fodbold-selskab i Danmark.
Den opgave hviler på skuldrene af Per Frandsen, mens det er sportsdirektør Peter Lassens opgave at give cheftræneren en trup, der kan indfri de sportslige ambitioner.
Snart åbner transfervinduet, og her har Hvidovre IF mulighed for at foretage de justeringer, klubben føler er nødvendige. Og der er især én ting, der står med store, tykke bogstaver på Peter Lassens blok.
– Vi skal i hvert fald have en venstre back. Der er vi meget, meget tyndt besatte. Vi har kun haft Nicolai Clausen, siger Lassen til Tipsbladet og fastslår, at der formentlig også vil ske afgange:
– Vi har en ret stor trup, og der er måske to eller tre spillere, der skal væk. Det har jeg også snakket med dem om. De er for gode til at spille i Danmarksserien. Men vi har et godt hold, og derfor skal vi ikke ud og lave for meget om.
Han forventer ikke den store aktivitet omkring Hvidovres største profiler, og det gælder også målmand Filip Djukic, som det i sommer lykkedes klubben at forlænge med, selv om der var masser af bejlere.
– Han bliver her. Der er ikke kommet nogle bud på ham overhovedet. Filip vil gerne videre på et tidspunkt, og det skal han også, hvis den rigtige klub dukker op, men der har ikke været noget. Der er ro på.
Ryster mere i bukserne nu
Hvidovre IF overvintrer på femtepladsen i NordicBet Ligaen med otte point op til FC Fredericia på andenpladsen, som giver adgang til Superligaen i næste sæson. Der er endnu længere op til det suveræne tophold fra OB.
Sportsdirektøren er i bedste fald mellemfornøjet over den første halvdel af sæsonen.
– Jeg synes, vi har smidt nogle dumme point mod nogle hold, vi skulle have vundet over. Vi kunne have gjort det bedre, men vi slutter af med to sejre, og det giver trods alt en god fornemmelse her inden vinterpausen, siger Peter Lassen.
Han lægger ikke skjul på, at det på alle måder er blevet hverdag igen i Hvidovre efter nedrykningen fra Superligaen.
– Det har været meget anderledes. Det lyder måske helt åndssvagt, men presset var langt mindre i Superligaen. Tabte vi en kamp, var folk sådan “ja, ja, selvfølgelig”, men nu er der kommet nerver på igen, for nu forventer folk mere eller mindre, at vi vinder alle kampe. Jeg ryster sgu mere i bukserne, når vi spiller NordicBet Liga, end når vi spiller Superliga.
– Men jeg kan love dig for, at vi gerne vil tilbage igen på et tidspunkt. Og hvis vi rykker op igen, er jeg sikker på, vi har lært meget af den sæson, vi spillede i Superligaen, siger Peter Lassen.
Hvidovre IF indleder foråret med en udekamp mod B.93 i slutningen af februar.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Her spiller Lasse Schöne i dag
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
OB siger farvel til seks spillere
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
– Han vinder Ballon d’Or!
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’