Afslører transferplanen: ‘Det skal vi helt sikkert have’

Hvidovre IF's sportschef Peter Lassen løfter sløret for januars transferplaner.



Efter et år i Superligaen er Hvidovre IF rykket tilbage på anden klasse i dansk fodbold, og her stræber vestegnsklubben efter at vende hurtigt retur til det fineste fodbold-selskab i Danmark.

Den opgave hviler på skuldrene af Per Frandsen, mens det er sportsdirektør Peter Lassens opgave at give cheftræneren en trup, der kan indfri de sportslige ambitioner.

Snart åbner transfervinduet, og her har Hvidovre IF mulighed for at foretage de justeringer, klubben føler er nødvendige. Og der er især én ting, der står med store, tykke bogstaver på Peter Lassens blok.

– Vi skal i hvert fald have en venstre back. Der er vi meget, meget tyndt besatte. Vi har kun haft Nicolai Clausen, siger Lassen til Tipsbladet og fastslår, at der formentlig også vil ske afgange:

– Vi har en ret stor trup, og der er måske to eller tre spillere, der skal væk. Det har jeg også snakket med dem om. De er for gode til at spille i Danmarksserien. Men vi har et godt hold, og derfor skal vi ikke ud og lave for meget om.

Han forventer ikke den store aktivitet omkring Hvidovres største profiler, og det gælder også målmand Filip Djukic, som det i sommer lykkedes klubben at forlænge med, selv om der var masser af bejlere.

– Han bliver her. Der er ikke kommet nogle bud på ham overhovedet. Filip vil gerne videre på et tidspunkt, og det skal han også, hvis den rigtige klub dukker op, men der har ikke været noget. Der er ro på.

Ryster mere i bukserne nu
Hvidovre IF overvintrer på femtepladsen i NordicBet Ligaen med otte point op til FC Fredericia på andenpladsen, som giver adgang til Superligaen i næste sæson. Der er endnu længere op til det suveræne tophold fra OB.

Sportsdirektøren er i bedste fald mellemfornøjet over den første halvdel af sæsonen.

– Jeg synes, vi har smidt nogle dumme point mod nogle hold, vi skulle have vundet over. Vi kunne have gjort det bedre, men vi slutter af med to sejre, og det giver trods alt en god fornemmelse her inden vinterpausen, siger Peter Lassen.

Han lægger ikke skjul på, at det på alle måder er blevet hverdag igen i Hvidovre efter nedrykningen fra Superligaen.

– Det har været meget anderledes. Det lyder måske helt åndssvagt, men presset var langt mindre i Superligaen. Tabte vi en kamp, var folk sådan “ja, ja, selvfølgelig”, men nu er der kommet nerver på igen, for nu forventer folk mere eller mindre, at vi vinder alle kampe. Jeg ryster sgu mere i bukserne, når vi spiller NordicBet Liga, end når vi spiller Superliga.

– Men jeg kan love dig for, at vi gerne vil tilbage igen på et tidspunkt. Og hvis vi rykker op igen, er jeg sikker på, vi har lært meget af den sæson, vi spillede i Superligaen, siger Peter Lassen.

Hvidovre IF indleder foråret med en udekamp mod B.93 i slutningen af februar.





NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Det er helt galt, Brøndby!



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Oprykker henter FCK-emne

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Deler godt Brøndby-nyt

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Flere ændringer på vej i FC København  

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Storklub jagter Jacob Neestrup



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Hylder Mads Hermansen

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

United tager kæmpe skridt mod Champions League

‘Schmedes er under pres’

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Argentinske klubber strejker

Victor Froholdt bliver matchvinder

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

– Det er lort!

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Suspenderes efter racisme-anklager

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup

Han afløser Sune Smith lige nu

Sune Smith-Nielsen færdig

Viola vinder toscanerderby