Efter et år i Superligaen er Hvidovre IF rykket tilbage på anden klasse i dansk fodbold, og her stræber vestegnsklubben efter at vende hurtigt retur til det fineste fodbold-selskab i Danmark.
Den opgave hviler på skuldrene af Per Frandsen, mens det er sportsdirektør Peter Lassens opgave at give cheftræneren en trup, der kan indfri de sportslige ambitioner.
Snart åbner transfervinduet, og her har Hvidovre IF mulighed for at foretage de justeringer, klubben føler er nødvendige. Og der er især én ting, der står med store, tykke bogstaver på Peter Lassens blok.
– Vi skal i hvert fald have en venstre back. Der er vi meget, meget tyndt besatte. Vi har kun haft Nicolai Clausen, siger Lassen til Tipsbladet og fastslår, at der formentlig også vil ske afgange:
– Vi har en ret stor trup, og der er måske to eller tre spillere, der skal væk. Det har jeg også snakket med dem om. De er for gode til at spille i Danmarksserien. Men vi har et godt hold, og derfor skal vi ikke ud og lave for meget om.
Han forventer ikke den store aktivitet omkring Hvidovres største profiler, og det gælder også målmand Filip Djukic, som det i sommer lykkedes klubben at forlænge med, selv om der var masser af bejlere.
– Han bliver her. Der er ikke kommet nogle bud på ham overhovedet. Filip vil gerne videre på et tidspunkt, og det skal han også, hvis den rigtige klub dukker op, men der har ikke været noget. Der er ro på.
Ryster mere i bukserne nu
Hvidovre IF overvintrer på femtepladsen i NordicBet Ligaen med otte point op til FC Fredericia på andenpladsen, som giver adgang til Superligaen i næste sæson. Der er endnu længere op til det suveræne tophold fra OB.
Sportsdirektøren er i bedste fald mellemfornøjet over den første halvdel af sæsonen.
– Jeg synes, vi har smidt nogle dumme point mod nogle hold, vi skulle have vundet over. Vi kunne have gjort det bedre, men vi slutter af med to sejre, og det giver trods alt en god fornemmelse her inden vinterpausen, siger Peter Lassen.
Han lægger ikke skjul på, at det på alle måder er blevet hverdag igen i Hvidovre efter nedrykningen fra Superligaen.
– Det har været meget anderledes. Det lyder måske helt åndssvagt, men presset var langt mindre i Superligaen. Tabte vi en kamp, var folk sådan “ja, ja, selvfølgelig”, men nu er der kommet nerver på igen, for nu forventer folk mere eller mindre, at vi vinder alle kampe. Jeg ryster sgu mere i bukserne, når vi spiller NordicBet Liga, end når vi spiller Superliga.
– Men jeg kan love dig for, at vi gerne vil tilbage igen på et tidspunkt. Og hvis vi rykker op igen, er jeg sikker på, vi har lært meget af den sæson, vi spillede i Superligaen, siger Peter Lassen.
Hvidovre IF indleder foråret med en udekamp mod B.93 i slutningen af februar.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Monsterbud på vej
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
NYHEDER
Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
NYHEDER