Efter et år i Superligaen er Hvidovre IF rykket tilbage på anden klasse i dansk fodbold, og her stræber vestegnsklubben efter at vende hurtigt retur til det fineste fodbold-selskab i Danmark.
Den opgave hviler på skuldrene af Per Frandsen, mens det er sportsdirektør Peter Lassens opgave at give cheftræneren en trup, der kan indfri de sportslige ambitioner.
Snart åbner transfervinduet, og her har Hvidovre IF mulighed for at foretage de justeringer, klubben føler er nødvendige. Og der er især én ting, der står med store, tykke bogstaver på Peter Lassens blok.
– Vi skal i hvert fald have en venstre back. Der er vi meget, meget tyndt besatte. Vi har kun haft Nicolai Clausen, siger Lassen til Tipsbladet og fastslår, at der formentlig også vil ske afgange:
– Vi har en ret stor trup, og der er måske to eller tre spillere, der skal væk. Det har jeg også snakket med dem om. De er for gode til at spille i Danmarksserien. Men vi har et godt hold, og derfor skal vi ikke ud og lave for meget om.
Han forventer ikke den store aktivitet omkring Hvidovres største profiler, og det gælder også målmand Filip Djukic, som det i sommer lykkedes klubben at forlænge med, selv om der var masser af bejlere.
– Han bliver her. Der er ikke kommet nogle bud på ham overhovedet. Filip vil gerne videre på et tidspunkt, og det skal han også, hvis den rigtige klub dukker op, men der har ikke været noget. Der er ro på.
Ryster mere i bukserne nu
Hvidovre IF overvintrer på femtepladsen i NordicBet Ligaen med otte point op til FC Fredericia på andenpladsen, som giver adgang til Superligaen i næste sæson. Der er endnu længere op til det suveræne tophold fra OB.
Sportsdirektøren er i bedste fald mellemfornøjet over den første halvdel af sæsonen.
– Jeg synes, vi har smidt nogle dumme point mod nogle hold, vi skulle have vundet over. Vi kunne have gjort det bedre, men vi slutter af med to sejre, og det giver trods alt en god fornemmelse her inden vinterpausen, siger Peter Lassen.
Han lægger ikke skjul på, at det på alle måder er blevet hverdag igen i Hvidovre efter nedrykningen fra Superligaen.
– Det har været meget anderledes. Det lyder måske helt åndssvagt, men presset var langt mindre i Superligaen. Tabte vi en kamp, var folk sådan “ja, ja, selvfølgelig”, men nu er der kommet nerver på igen, for nu forventer folk mere eller mindre, at vi vinder alle kampe. Jeg ryster sgu mere i bukserne, når vi spiller NordicBet Liga, end når vi spiller Superliga.
– Men jeg kan love dig for, at vi gerne vil tilbage igen på et tidspunkt. Og hvis vi rykker op igen, er jeg sikker på, vi har lært meget af den sæson, vi spillede i Superligaen, siger Peter Lassen.
Hvidovre IF indleder foråret med en udekamp mod B.93 i slutningen af februar.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Vild udvikling for FC Københavns chancer
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Real Madrid taber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
Aston Villa og Chelsea smider point
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
INTERVIEW