Meget skal gå galt, hvis ikke Franculino Djú skal stå som Superligaens dyreste salg nogensinde.
I sommer lagde en fransk storklub et bud, der svarede til samlet 30 millioner euro, 225 millioner kroner, for angriberen, og det var en tangering af salget af Ernest Nuamah, som FC Nordsjælland i 2023 sendte til Lyon for samme beløb.
Efter Tipsbladets afsløring blev fodbolddirektør Jacob Larsen af TV 2 foreholdt Tipsbladets oplysninger, og her lød svaret:
– Franculino udvikler sig godt, og vi har i fællesskab med ham lagt en god plan, som vi følger. Topprioriteten er at holde på ham sæsonen ud. Så han er ikke til salg, sagde FCM-bossen.
Som har skullet tage stilling til flere bud end det franske rekordbud på Franculino Djú.
Tipsbladet kan sammen med podcasten Transferguru nemlig afsløre, at en saudiarabiske topklub også forsøgte at købe den 21-årige angriber fra Guinea-Bissau.
Ifølge Tipsbladets oplysninger prøvede saudiaraberne med et bud på 30 millioner euro, 225 millioner kroner, men måtte skuffede se FC Midtjylland takke nej til tilbuddet.

Roma har ikke råd
Hvilket var et klogt træk.
For siden har Franculino Djú været fuldstændig ustyrlig, og i øjeblikket er han den sjettemest scorende spiller i hele verden.
Det er han med 19 mål i 28 kampe på tværs af såvel Superligaen og Europa League.
De mange mål gør naturligvis, at prisen kun er steget, og ifølge Tipsbladets kilder vil FC Midtjylland sigte efter et sommersalg for en pris på 35 millioner euro, 262 millioner kroner.
Sker det, vil Franculino Djú have skrevet sig ind i historiebøgerne som den dyreste transfer i Superligaen nogensinde.
Store klubber er der nok at tage af, og i de seneste uger er Manchester United blevet meldt ind i varmen, ligesom Everton og Bayern Munchen også er med i kapløbet.
Roma har ifølge Tipsbladets oplysninger også forhørt sig, men har fået at vide, at prisen er så høj, at de næppe kan være med.
Gnidninger med agenterne
Et salg er planlagt til sommer, det er både spiller og klub indforståede med.
Men samtidig prøver Franculino Djús agenter ifølge Tipsbladets oplysninger at presse på for et skifte allerede denne vinter, ligesom de prøvede at få ham ud i sommer, og det har skabt gnidninger mellem parterne – bare ikke mellem de mest relevante parter, som må siges at være angriberen selv og FC Midtjylland.
Det næste kapitel om Franculino Djú er hermed skrevet, og det er næppe det sidste.
Du kan høre mere om situationen i seneste udgave af podcesten Transferguru lige her.

LIVE
TransferLIVE: Superliga-stjerner efterudtaget
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Jess Thorup fyret
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Farvel Hjulmand? Afløseren er fundet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
Revser danske stjerner: Ubegribeligt!
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
Dansker vil væk fra RB Salzburg
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Officielt: Uwe Rösler henter Mbom
KARAKTERER