,

Afsløring: Esben H. gik uden om Retov ved fyring

Det har skabt uro i AC Horsens, at sportsdirektør Esben Hansen har fyret Martin Retovs tætteste kollega, den nøje udvalgte assistent Jimmy Brinksby, uden at cheftræneren overhovedet vidste noget om afskedigelsen. Det kan Tipsbladet afsløre.



Julefreden er ved at sænke sig over det ganske land, men i AC Horsens er der det modsatte – nemlig uro.

Og det er selvforskyldt. 

Således har sportsdirektør Esben Hansen skabt kurrer på tråden ved at ignorere cheftræner Martin Retov, da han fyrede dennes nøje udvalgte assistenttræner, Jimmy Brinksby.

Esben Hansen fyrede slet og ret Martin Retovs mand på posten og tætteste samarbejdspartner Jimmy Brinksby uden overhovedet først at informere cheftræneren. 

Det kan Tipsbladet afsløre. 

Esben Hansen (th.) har skabt uro i AC Horsens, efter han har fyret Martin Retovs nøje udvalgte assistenttræner uden at fortælle cheftræneren om sin utilfredshed med assistenttræneren. Foto: AC Horsens.

I stedet fik Martin Retov ifølge Tipsbladets oplysninger ligesom alle andre blot beskeden af Esben Hansen, da fyringen var effektueret. 

For tre uger siden lød det således i en kortfattet meddelelse fra AC Horsens. 

– Det er uenigheder om den fremtidige strategi, der har udmøntet sig i en ophævelse af samarbejdet, og de to parter er enige om at skilles, lød det fra Esben Hansen på den sidste dag af november i udmeldingen, hvor Jimmy Brinksby ikke udtalte sig. 

Dyr fyring
Jimmy Brinksby nåede altså forsvindende kort tid i en omfattende rolle, som AC Horsens få måneder forinden havde ansat ham i – på en lang kontrakt på hele fire år, og derfor er det ifølge Tipsbladets oplysninger også en dyr forretning for den ambitiøse 1. divisionsklub at afskedige ham så tidligt inde i ansættelsesforholdet, da han skal have løn længe endnu.

Den nu fyrede Jimmy Brinksby blev headhuntet til AC Horsens fra en stilling som talentchef i Næstved Boldklub, og på det tidspunkt udtalte direktør Kristian Nielsen sig begejstret om ham. 

– Martin Retov har peget på Jimmy Brinksby som assistenttræner, og der er ingen tvivl om, at han med sine menneskelige og fodboldfaglige kvaliteter bliver en kompetent del af vores trænerstab, hvor vi i forvejen har mange stærke ressourcer, sagde Kristian Nielsen. 

Martin Retov og Jimmy Brinksby, der også har været U21-landsholdets chefanalytiker, har indgående kendskab til hinanden fra tiden i Brøndby, hvor de sammen blandt andet var med til at vinde et mesterskab i 2021. 

Brøndby leder som bekendt efter en ny cheftræner efter farvellet til Jesper Sørensen, og spørgsmålet er, om det får en betydning for Martin Retovs fremtid i AC Horsens, at Esben Hansen har fyret hans nærmeste kollega, uden at han selv fik mulighed for at give sit besyv med.

Tipsbladet har flere gange uden held forsøgt at få en kommentar fra Esben Hansen, Jimmy Brinksby og Martin Retov.





Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’


Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Ny kæmpeklub er interesseret

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Åge Hareide er alvorligt syg

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Pione Sisto på vej væk?

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Vanvid! Vinder 9-1

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Bendtner med drømmemelding for Danmark

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Peter Christiansen har fundet afløseren

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Danske tenniskvinder rykker ned

Udenlandske medier i chok over Danmark

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Stor mundfuld for lille Malta

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv