,

Afsløring: Esben H. gik uden om Retov ved fyring

Det har skabt uro i AC Horsens, at sportsdirektør Esben Hansen har fyret Martin Retovs tætteste kollega, den nøje udvalgte assistent Jimmy Brinksby, uden at cheftræneren overhovedet vidste noget om afskedigelsen. Det kan Tipsbladet afsløre.



Julefreden er ved at sænke sig over det ganske land, men i AC Horsens er der det modsatte – nemlig uro.

Og det er selvforskyldt. 

Således har sportsdirektør Esben Hansen skabt kurrer på tråden ved at ignorere cheftræner Martin Retov, da han fyrede dennes nøje udvalgte assistenttræner, Jimmy Brinksby.

Esben Hansen fyrede slet og ret Martin Retovs mand på posten og tætteste samarbejdspartner Jimmy Brinksby uden overhovedet først at informere cheftræneren. 

Det kan Tipsbladet afsløre. 

Esben Hansen (th.) har skabt uro i AC Horsens, efter han har fyret Martin Retovs nøje udvalgte assistenttræner uden at fortælle cheftræneren om sin utilfredshed med assistenttræneren. Foto: AC Horsens.

I stedet fik Martin Retov ifølge Tipsbladets oplysninger ligesom alle andre blot beskeden af Esben Hansen, da fyringen var effektueret. 

For tre uger siden lød det således i en kortfattet meddelelse fra AC Horsens. 

– Det er uenigheder om den fremtidige strategi, der har udmøntet sig i en ophævelse af samarbejdet, og de to parter er enige om at skilles, lød det fra Esben Hansen på den sidste dag af november i udmeldingen, hvor Jimmy Brinksby ikke udtalte sig. 

Dyr fyring
Jimmy Brinksby nåede altså forsvindende kort tid i en omfattende rolle, som AC Horsens få måneder forinden havde ansat ham i – på en lang kontrakt på hele fire år, og derfor er det ifølge Tipsbladets oplysninger også en dyr forretning for den ambitiøse 1. divisionsklub at afskedige ham så tidligt inde i ansættelsesforholdet, da han skal have løn længe endnu.

Den nu fyrede Jimmy Brinksby blev headhuntet til AC Horsens fra en stilling som talentchef i Næstved Boldklub, og på det tidspunkt udtalte direktør Kristian Nielsen sig begejstret om ham. 

– Martin Retov har peget på Jimmy Brinksby som assistenttræner, og der er ingen tvivl om, at han med sine menneskelige og fodboldfaglige kvaliteter bliver en kompetent del af vores trænerstab, hvor vi i forvejen har mange stærke ressourcer, sagde Kristian Nielsen. 

Martin Retov og Jimmy Brinksby, der også har været U21-landsholdets chefanalytiker, har indgående kendskab til hinanden fra tiden i Brøndby, hvor de sammen blandt andet var med til at vinde et mesterskab i 2021. 

Brøndby leder som bekendt efter en ny cheftræner efter farvellet til Jesper Sørensen, og spørgsmålet er, om det får en betydning for Martin Retovs fremtid i AC Horsens, at Esben Hansen har fyret hans nærmeste kollega, uden at han selv fik mulighed for at give sit besyv med.

Tipsbladet har flere gange uden held forsøgt at få en kommentar fra Esben Hansen, Jimmy Brinksby og Martin Retov.



Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Kæmpe forløsning for FC København

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

En kæmpe sejr

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

I dialog med Brøndby

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Rangerer Eriksen over superstjerner

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Set i København – de leder efter ny sportschef

Hingste sparker Falke i Casablanca

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven