,

Afsløring: Esben H. gik uden om Retov ved fyring

Det har skabt uro i AC Horsens, at sportsdirektør Esben Hansen har fyret Martin Retovs tætteste kollega, den nøje udvalgte assistent Jimmy Brinksby, uden at cheftræneren overhovedet vidste noget om afskedigelsen. Det kan Tipsbladet afsløre.



Julefreden er ved at sænke sig over det ganske land, men i AC Horsens er der det modsatte – nemlig uro.

Og det er selvforskyldt. 

Således har sportsdirektør Esben Hansen skabt kurrer på tråden ved at ignorere cheftræner Martin Retov, da han fyrede dennes nøje udvalgte assistenttræner, Jimmy Brinksby.

Esben Hansen fyrede slet og ret Martin Retovs mand på posten og tætteste samarbejdspartner Jimmy Brinksby uden overhovedet først at informere cheftræneren. 

Det kan Tipsbladet afsløre. 

Esben Hansen (th.) har skabt uro i AC Horsens, efter han har fyret Martin Retovs nøje udvalgte assistenttræner uden at fortælle cheftræneren om sin utilfredshed med assistenttræneren. Foto: AC Horsens.

I stedet fik Martin Retov ifølge Tipsbladets oplysninger ligesom alle andre blot beskeden af Esben Hansen, da fyringen var effektueret. 

For tre uger siden lød det således i en kortfattet meddelelse fra AC Horsens. 

– Det er uenigheder om den fremtidige strategi, der har udmøntet sig i en ophævelse af samarbejdet, og de to parter er enige om at skilles, lød det fra Esben Hansen på den sidste dag af november i udmeldingen, hvor Jimmy Brinksby ikke udtalte sig. 

Dyr fyring
Jimmy Brinksby nåede altså forsvindende kort tid i en omfattende rolle, som AC Horsens få måneder forinden havde ansat ham i – på en lang kontrakt på hele fire år, og derfor er det ifølge Tipsbladets oplysninger også en dyr forretning for den ambitiøse 1. divisionsklub at afskedige ham så tidligt inde i ansættelsesforholdet, da han skal have løn længe endnu.

Den nu fyrede Jimmy Brinksby blev headhuntet til AC Horsens fra en stilling som talentchef i Næstved Boldklub, og på det tidspunkt udtalte direktør Kristian Nielsen sig begejstret om ham. 

– Martin Retov har peget på Jimmy Brinksby som assistenttræner, og der er ingen tvivl om, at han med sine menneskelige og fodboldfaglige kvaliteter bliver en kompetent del af vores trænerstab, hvor vi i forvejen har mange stærke ressourcer, sagde Kristian Nielsen. 

Martin Retov og Jimmy Brinksby, der også har været U21-landsholdets chefanalytiker, har indgående kendskab til hinanden fra tiden i Brøndby, hvor de sammen blandt andet var med til at vinde et mesterskab i 2021. 

Brøndby leder som bekendt efter en ny cheftræner efter farvellet til Jesper Sørensen, og spørgsmålet er, om det får en betydning for Martin Retovs fremtid i AC Horsens, at Esben Hansen har fyret hans nærmeste kollega, uden at han selv fik mulighed for at give sit besyv med.

Tipsbladet har flere gange uden held forsøgt at få en kommentar fra Esben Hansen, Jimmy Brinksby og Martin Retov.



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

I svime over Oscar Schwartau

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Det kommer til at trække ud

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Store navne kan forlade Brøndby IF

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

To danskere færdige i norsk klub

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Vild Diant Ramaj-historie

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Intet aftryk!

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Er dette Oliver Christensens næste klub?

‘Han skal ingen steder’

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte