Afsløring: Fredrikstad køber Valdemar Birksø

Valdemar Birksø skifter til Fredrikstad, der køber den danske målmand i Fredericia på fordelagtige vilkår og lejer ham ud til 1. divisionsklubben til sommer. Det kan Tipsbladet afsløre.



Fredrikstad har i Jonathan Fischer den bedste målmand i Norge, men der er ingen tvivl om, at han inden for en overskuelig fremtid skal prøve det store talent af uden for Skandinavien. 

Allerede nu forbereder de norske pokalmestre sig på, at der kan komme en fremtid uden deres stjernekeeper. 

Tipsbladet kunne mandag løfte sløret for, at klubben fra Eliteserien jagter Fredericias målmand Valdemar Birksø, og nu kan vi også løfte sløret for, at klubben faktisk ikke blot har ham på listen, men køber ham fri. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger henter nordmændene med den tidligere FC Nordsjælland-chefscout Anders Jensen som ny sportschef og dermed god kender af dansk fodbold den 23-årige målmand på en længerevarende kontrakt til slutningen af 2029.  

Det sker ifølge Tipsbladets kilder i Fredericia ved, at nordmændene aktiverer en frikøbsklausul på fordelagtige vilkår, hvorfor 1. divisionsklubben reelt ikke kunne sige nej til handlen.

Men det betyder ikke, at Valdemar Birksø kommer til Norge med det samme for at ryge på bænken som reserve for Jonathan Fischer. 

I stedet lejer Fredrikstad sin nye dansker ud til selvsamme Fredericia frem til sommer, så han kan fortsætte sin fornemme udvikling, men der er ifølge Tipsbladets oplysninger den krølle på halen, at hans nye klub kan vælge at afbryde samarbejdet før tid, hvis der skulle opstå et behov for det. 

Valdemar Birksø, 23 år, har holdt buret rent syv gange i 1. division indtil videre, og han er en stor årsag til, at klubben overvintrer på andenpladsen i den næstbedste række. 

Det er ikke mere end et halvt år siden, at han blev købt i FC Midtjylland, og nu er han yderst tæt på at blive solgt igen – denne gang til Fredrikstad.



Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Sergio Ramos i chokskifte?

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

FC København scorer millionbeløb

Storhylder Christian Nørgaard

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Bekræfter millionbud på dansker

Vild med ny Eriksen-løsning

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Køber sig ind i dansk klub

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Brøndbys store karantænemareridt

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Klar besked til FCK-fans

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK