Afsløring: Fredrikstad køber Valdemar Birksø

Valdemar Birksø skifter til Fredrikstad, der køber den danske målmand i Fredericia på fordelagtige vilkår og lejer ham ud til 1. divisionsklubben til sommer. Det kan Tipsbladet afsløre.



Fredrikstad har i Jonathan Fischer den bedste målmand i Norge, men der er ingen tvivl om, at han inden for en overskuelig fremtid skal prøve det store talent af uden for Skandinavien. 

Allerede nu forbereder de norske pokalmestre sig på, at der kan komme en fremtid uden deres stjernekeeper. 

Tipsbladet kunne mandag løfte sløret for, at klubben fra Eliteserien jagter Fredericias målmand Valdemar Birksø, og nu kan vi også løfte sløret for, at klubben faktisk ikke blot har ham på listen, men køber ham fri. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger henter nordmændene med den tidligere FC Nordsjælland-chefscout Anders Jensen som ny sportschef og dermed god kender af dansk fodbold den 23-årige målmand på en længerevarende kontrakt til slutningen af 2029.  

Det sker ifølge Tipsbladets kilder i Fredericia ved, at nordmændene aktiverer en frikøbsklausul på fordelagtige vilkår, hvorfor 1. divisionsklubben reelt ikke kunne sige nej til handlen.

Men det betyder ikke, at Valdemar Birksø kommer til Norge med det samme for at ryge på bænken som reserve for Jonathan Fischer. 

I stedet lejer Fredrikstad sin nye dansker ud til selvsamme Fredericia frem til sommer, så han kan fortsætte sin fornemme udvikling, men der er ifølge Tipsbladets oplysninger den krølle på halen, at hans nye klub kan vælge at afbryde samarbejdet før tid, hvis der skulle opstå et behov for det. 

Valdemar Birksø, 23 år, har holdt buret rent syv gange i 1. division indtil videre, og han er en stor årsag til, at klubben overvintrer på andenpladsen i den næstbedste række. 

Det er ikke mere end et halvt år siden, at han blev købt i FC Midtjylland, og nu er han yderst tæt på at blive solgt igen – denne gang til Fredrikstad.





Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv


Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

Åge Hareide er alvorligt syg

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

GOG buldrer forbi bundhold

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Skotland dummer sig i Grækenland

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Ny kæmpeklub er interesseret

Danske tenniskvinder rykker ned

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Riemer giver Højlund-opdatering

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Peter Christiansen har fundet afløseren

Chok i OB – siger op efter seks dage

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Aflyser pressemøde i Parken

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Her kan du se Danmark mod Belarus

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Målfattigt i Moldova

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Advarer mod at undervurdere Belarus

Glimrende nyt om Chido Obi

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder