Afsløring: Fredrikstad køber Valdemar Birksø

Valdemar Birksø skifter til Fredrikstad, der køber den danske målmand i Fredericia på fordelagtige vilkår og lejer ham ud til 1. divisionsklubben til sommer. Det kan Tipsbladet afsløre.



Fredrikstad har i Jonathan Fischer den bedste målmand i Norge, men der er ingen tvivl om, at han inden for en overskuelig fremtid skal prøve det store talent af uden for Skandinavien. 

Allerede nu forbereder de norske pokalmestre sig på, at der kan komme en fremtid uden deres stjernekeeper. 

Tipsbladet kunne mandag løfte sløret for, at klubben fra Eliteserien jagter Fredericias målmand Valdemar Birksø, og nu kan vi også løfte sløret for, at klubben faktisk ikke blot har ham på listen, men køber ham fri. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger henter nordmændene med den tidligere FC Nordsjælland-chefscout Anders Jensen som ny sportschef og dermed god kender af dansk fodbold den 23-årige målmand på en længerevarende kontrakt til slutningen af 2029.  

Det sker ifølge Tipsbladets kilder i Fredericia ved, at nordmændene aktiverer en frikøbsklausul på fordelagtige vilkår, hvorfor 1. divisionsklubben reelt ikke kunne sige nej til handlen.

Men det betyder ikke, at Valdemar Birksø kommer til Norge med det samme for at ryge på bænken som reserve for Jonathan Fischer. 

I stedet lejer Fredrikstad sin nye dansker ud til selvsamme Fredericia frem til sommer, så han kan fortsætte sin fornemme udvikling, men der er ifølge Tipsbladets oplysninger den krølle på halen, at hans nye klub kan vælge at afbryde samarbejdet før tid, hvis der skulle opstå et behov for det. 

Valdemar Birksø, 23 år, har holdt buret rent syv gange i 1. division indtil videre, og han er en stor årsag til, at klubben overvintrer på andenpladsen i den næstbedste række. 

Det er ikke mere end et halvt år siden, at han blev købt i FC Midtjylland, og nu er han yderst tæt på at blive solgt igen – denne gang til Fredrikstad.





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Her kan du se Norge mod Senegal

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Til lægetjek i Superliga-klub

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

FCK går på rov i Viborg

Frederiksen renser ud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Lurer på Superliga-stjerne

Frankrig – Irak

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

FC Københavns talenter gør rent bord

Melder dansk stortalent transferklar

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

England – Ghana

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Dame N’Doye scorer nyt job

Norge – Senegal

Historisk Messi rykker forbi Klose



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Et skridt tættere Englands største stadion

Jordan – Algeriet