Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe til den islandske topklub Vikingur Reykjavik. Det kan Tipsbladet afsløre.



Hillerød Fodbold viser igen, at klubben kan hente spillere på fri transfer, bygge dem op og tjene penge på dem. 

Tipsbladet kan afsløre, at 1. divisionsklubben sælger Ali Almosawe til den islandske topklub Vikingur Reykjavik.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er aftalen på plads. 

Den 23-årige kant rykkede i 2022 fra ungdomsfodbold i FC København til naboklubben B.93, hvor den stod på hans første minutter på seniorplan. 

Herfra gik der ikke længe, før han skiftede til portugisisk fodbold – hos Estrela, hvor han var på U23-holdet.  

Opholdet blev imidlertid ikke nogen stor succes, så før denne sæson tog Hillerød Fodbold en risiko og gav ham chancen på en kort aftale, som i februar blev forlænget til sommer 2025. 

“Ali kom til os i sommer og manglede grundform og kamptræning – nu har vi bygget på ham, og han ser mere og mere komfortabel ud på holdet. Vi har besluttet at se mere til hinanden frem til sommer, hvor jeg håber, han kommer til at vise sit potentiale. Ali er en fantastisk dreng med store tekniske færdigheder – så vi håber, at vi sammen med ham kan forløse det, sagde Hillerød Fodbolds direktør, Jackie Rasmussen, i forbindelse med den nye kontrakt i februar.

Den aftale viste sig at være en god idé, for i dag har Hillerød Fodbold solgt Ali Almosawe til Vikingur Reykjavik, der efter fire kampe ligger nummer to i den bedste islandske række. 

Hillerød Fodbold kom lige nøjagtig ikke med i top seks-ræset i 1. division, men har siden var været altdominerende i nedrykningsspillet, hvor klubben fører med hele 11 point ned til nærmeste forfølger i Hobro IK.

Ali Almosawes skifte sker øjeblikket, da det islandske transfervindue holder åbent lidt endnu. 





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Svækkede SIF taber i Randers 

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Gaveregn over FC Midtjylland



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Mange i Premier League vil have Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil ikke juble i Parken

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De viser interesse for Lyngby-profil

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Supercomputer: De vinder Superligaen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag