Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe til den islandske topklub Vikingur Reykjavik. Det kan Tipsbladet afsløre.



Hillerød Fodbold viser igen, at klubben kan hente spillere på fri transfer, bygge dem op og tjene penge på dem. 

Tipsbladet kan afsløre, at 1. divisionsklubben sælger Ali Almosawe til den islandske topklub Vikingur Reykjavik.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er aftalen på plads. 

Den 23-årige kant rykkede i 2022 fra ungdomsfodbold i FC København til naboklubben B.93, hvor den stod på hans første minutter på seniorplan. 

Herfra gik der ikke længe, før han skiftede til portugisisk fodbold – hos Estrela, hvor han var på U23-holdet.  

Opholdet blev imidlertid ikke nogen stor succes, så før denne sæson tog Hillerød Fodbold en risiko og gav ham chancen på en kort aftale, som i februar blev forlænget til sommer 2025. 

“Ali kom til os i sommer og manglede grundform og kamptræning – nu har vi bygget på ham, og han ser mere og mere komfortabel ud på holdet. Vi har besluttet at se mere til hinanden frem til sommer, hvor jeg håber, han kommer til at vise sit potentiale. Ali er en fantastisk dreng med store tekniske færdigheder – så vi håber, at vi sammen med ham kan forløse det, sagde Hillerød Fodbolds direktør, Jackie Rasmussen, i forbindelse med den nye kontrakt i februar.

Den aftale viste sig at være en god idé, for i dag har Hillerød Fodbold solgt Ali Almosawe til Vikingur Reykjavik, der efter fire kampe ligger nummer to i den bedste islandske række. 

Hillerød Fodbold kom lige nøjagtig ikke med i top seks-ræset i 1. division, men har siden var været altdominerende i nedrykningsspillet, hvor klubben fører med hele 11 point ned til nærmeste forfølger i Hobro IK.

Ali Almosawes skifte sker øjeblikket, da det islandske transfervindue holder åbent lidt endnu. 







Optakt til lørdagens Serie A-kamp mellem Napoli og Fiorentina LIVE

TransferLIVE: Storklub holder øje med David de Gea

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

De vil gerne have Jens Jønsson

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal

Historisk finale! Han er verdens bedste

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg

Kan sikre millioner til AGF

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De er interesseret i Christian Eriksen

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby