Hillerød Fodbold viser igen, at klubben kan hente spillere på fri transfer, bygge dem op og tjene penge på dem.
Tipsbladet kan afsløre, at 1. divisionsklubben sælger Ali Almosawe til den islandske topklub Vikingur Reykjavik.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er aftalen på plads.
Den 23-årige kant rykkede i 2022 fra ungdomsfodbold i FC København til naboklubben B.93, hvor den stod på hans første minutter på seniorplan.
Herfra gik der ikke længe, før han skiftede til portugisisk fodbold – hos Estrela, hvor han var på U23-holdet.
Opholdet blev imidlertid ikke nogen stor succes, så før denne sæson tog Hillerød Fodbold en risiko og gav ham chancen på en kort aftale, som i februar blev forlænget til sommer 2025.
“Ali kom til os i sommer og manglede grundform og kamptræning – nu har vi bygget på ham, og han ser mere og mere komfortabel ud på holdet. Vi har besluttet at se mere til hinanden frem til sommer, hvor jeg håber, han kommer til at vise sit potentiale. Ali er en fantastisk dreng med store tekniske færdigheder – så vi håber, at vi sammen med ham kan forløse det, sagde Hillerød Fodbolds direktør, Jackie Rasmussen, i forbindelse med den nye kontrakt i februar.
Den aftale viste sig at være en god idé, for i dag har Hillerød Fodbold solgt Ali Almosawe til Vikingur Reykjavik, der efter fire kampe ligger nummer to i den bedste islandske række.
Hillerød Fodbold kom lige nøjagtig ikke med i top seks-ræset i 1. division, men har siden var været altdominerende i nedrykningsspillet, hvor klubben fører med hele 11 point ned til nærmeste forfølger i Hobro IK.
Ali Almosawes skifte sker øjeblikket, da det islandske transfervindue holder åbent lidt endnu.
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
MEDIE
Frederiksen renser ud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
England – Ghana
Her kan du se Norge mod Senegal
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
FC Københavns talenter gør rent bord
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
Conrad Harder får argentinsk chef
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
OPTAKT
Colombia – DR Congo
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
Rekord-Messi sparker Argentina videre
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Panama – Kroatien
TOPNYHED