Hillerød Fodbold viser igen, at klubben kan hente spillere på fri transfer, bygge dem op og tjene penge på dem.
Tipsbladet kan afsløre, at 1. divisionsklubben sælger Ali Almosawe til den islandske topklub Vikingur Reykjavik.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er aftalen på plads.
Den 23-årige kant rykkede i 2022 fra ungdomsfodbold i FC København til naboklubben B.93, hvor den stod på hans første minutter på seniorplan.
Herfra gik der ikke længe, før han skiftede til portugisisk fodbold – hos Estrela, hvor han var på U23-holdet.
Opholdet blev imidlertid ikke nogen stor succes, så før denne sæson tog Hillerød Fodbold en risiko og gav ham chancen på en kort aftale, som i februar blev forlænget til sommer 2025.
“Ali kom til os i sommer og manglede grundform og kamptræning – nu har vi bygget på ham, og han ser mere og mere komfortabel ud på holdet. Vi har besluttet at se mere til hinanden frem til sommer, hvor jeg håber, han kommer til at vise sit potentiale. Ali er en fantastisk dreng med store tekniske færdigheder – så vi håber, at vi sammen med ham kan forløse det, sagde Hillerød Fodbolds direktør, Jackie Rasmussen, i forbindelse med den nye kontrakt i februar.
Den aftale viste sig at være en god idé, for i dag har Hillerød Fodbold solgt Ali Almosawe til Vikingur Reykjavik, der efter fire kampe ligger nummer to i den bedste islandske række.
Hillerød Fodbold kom lige nøjagtig ikke med i top seks-ræset i 1. division, men har siden var været altdominerende i nedrykningsspillet, hvor klubben fører med hele 11 point ned til nærmeste forfølger i Hobro IK.
Ali Almosawes skifte sker øjeblikket, da det islandske transfervindue holder åbent lidt endnu.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
TRANSFER