Hillerød Fodbold viser igen, at klubben kan hente spillere på fri transfer, bygge dem op og tjene penge på dem.
Tipsbladet kan afsløre, at 1. divisionsklubben sælger Ali Almosawe til den islandske topklub Vikingur Reykjavik.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er aftalen på plads.
Den 23-årige kant rykkede i 2022 fra ungdomsfodbold i FC København til naboklubben B.93, hvor den stod på hans første minutter på seniorplan.
Herfra gik der ikke længe, før han skiftede til portugisisk fodbold – hos Estrela, hvor han var på U23-holdet.
Opholdet blev imidlertid ikke nogen stor succes, så før denne sæson tog Hillerød Fodbold en risiko og gav ham chancen på en kort aftale, som i februar blev forlænget til sommer 2025.
“Ali kom til os i sommer og manglede grundform og kamptræning – nu har vi bygget på ham, og han ser mere og mere komfortabel ud på holdet. Vi har besluttet at se mere til hinanden frem til sommer, hvor jeg håber, han kommer til at vise sit potentiale. Ali er en fantastisk dreng med store tekniske færdigheder – så vi håber, at vi sammen med ham kan forløse det, sagde Hillerød Fodbolds direktør, Jackie Rasmussen, i forbindelse med den nye kontrakt i februar.
Den aftale viste sig at være en god idé, for i dag har Hillerød Fodbold solgt Ali Almosawe til Vikingur Reykjavik, der efter fire kampe ligger nummer to i den bedste islandske række.
Hillerød Fodbold kom lige nøjagtig ikke med i top seks-ræset i 1. division, men har siden var været altdominerende i nedrykningsspillet, hvor klubben fører med hele 11 point ned til nærmeste forfølger i Hobro IK.
Ali Almosawes skifte sker øjeblikket, da det islandske transfervindue holder åbent lidt endnu.
LIVE
LIVE: Holder vejret – FCK giver skadesopdatering
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Snart sker det
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
OPTAKT
Freiburg – Aston Villa
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TIPSBLADETS DOM