ØSTERBRO (Tipsbladet): Jores Okore blev fredag præsenteret i B.93 og gør dermed comeback i dansk fodbold efter en årrække i kinesiske Changchun Yatai.
I præsentationen af Jores Okore, der iøvrigt har trænet med i sin tidligere klub det seneste stykke tid, fremgår det ikke, hvor lang en kontrakt midtstopperen har skrevet med B.93.
Det kan Tipsbladet dog løfte sløret for.
Se i øvrigt videoen i toppen, hvor Jores Okore fortæller mere om, hvad der har været af muligheder denne gang.
Der er tale om en meget kort kontrakt frem til 31. december 2024. Læg dertil en juleferie og så ender opholdet nok med at vare tre måneder, inden Jores Okore og familien igen skal tage stilling til fremtiden.
Her holder den tidligere Aston Villa-spiller alle døre åbne.
– Det handler bare om, at jeg og familien skal være glade, og jeg har en følelse af, at jeg kan bidrage med noget og hjælpe klubben op i Superligaen. Det er målet, at vinde så mange kampe som muligt, så man kan rykke op. Det ville være fantastisk at få den oplevelse sammen med B.93.
– De skal ikke gøre så meget (i forhold til et længere samarbejde, red.), så det afhænger nok mest af mig og min familie, og hvordan vi har det efter det her knap halve år, siger Jores Okore til Tipsbladet efter tirsdagens træning.
Dermed har Jores Okore og B.93 nu et par måneder til at se hinanden an i forhold til et længere samarbejde eller en mulighed i udlandet. Først og fremmest skal Jores Okore, 32 år, finde sin fodboldform igen, da han har stået uden kontrakt siden afskeden med Changchun Yatai i januar.
Tipsbladet har lavet et stort interview med Jores Okore, som bringes i løbet af torsdag – her åbner den tidligere landsholdsspiller op for karrieren, tiden i Kina og de tilbud, der har været.
VIDEO: Joachim Johansen
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Millionregn over ‘PC’
Arsenal er i Champions League-finalen
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER