Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

De svenske mestre Mjällby har mødt Hobros krav om hovedprisen for Max Nielsen, og klubberne er nu blot detaljer fra at nå til enighed, så den hurtige højreback bliver en af vinterens første store handler i dansk fodbold. Svenskerne skal betale knap fire millioner kroner for Max Nielsen. Det kan Tipsbladet afsløre.



De seneste ugers intense forhandlinger ser ud til at ende lykkeligt for alle parter. 

Tipsbladet kan afsløre, at Hobro er bare detaljer fra at nå til enighed med Mjällby om et salg af profilen Max Nielsen. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har de svenske mestre så godt som forhandlet en handel på plads med den danske 1. divisionsklub om den hurtige back, så Mjällby betaler de krævede 500.000 euro, knap fire millioner kroner, plus bonusser og videresalg for den 21-årige højreback. 

Nu mangler klubberne blot at få ryddet de sidste knaster af vejen og sikre spilleren sine personlige forhold hos Mjällby, så er millionhandlen på plads. 

Tipsbladet har i den seneste tid beskrevet, hvor intense svenskerne har været i jagten på at sikre Max Nielsen til den kommende nye sæson i Allsvenskan og derefter Champions League-kvalifikation til sommer. 

Foto: Alamy

Siden begyndelsen af december har klubberne været i dialog, ligesom Hobro har været det med bronzevinderne fra GAIS, og 9. december kunne Tipsbladet så løfte sløret for, at Mjällby havde lagt et bud på 400.000 euro, tre millioner kroner, på spilleren, men at Hobro ønskede 100.000 euro mere, i alt 3,75 millioner kroner. 

Det er præcis, hvad der nu er lagt på bordet hos nordjyderne, og klubberne er dermed inde i den afsluttende fase i en af de første millionhandler i dansk fodbold denne vinter.

Max Nielsen har sine forcer i farten, hvor han kan løbe op mod 36 kilometer i timen, og bortset fra en enkelt kamp startede han inde i alle 18 runder i den næstbedste række, hvor han har imponeret. 

Alt tyder på, at han har spillet sin sidste kamp for Hobro for at tage et stort skridt op til de svenske mestre, Mjällby.  

Klubben har tidligere i dag også ifølge svenske medier budt på Max Larsson, så det må siges, at de giver den Max gas.



Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Transfer på vej? AaB spørger på profil

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Bekræfter FC København-historie

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’