,

Afsløring: Mistrati vender retur til dansk fodbold

Vito Hammershøy-Mistrati forlader Sverige og IFK Norrköping og er tilbage i dansk fodbold.



Det bliver et gensyn med dansk fodbold, når Vito Hammershøy-Mistrati efter næsten tre år i udlandet skal tørne ud for B.93, kan Tipsbladet afsløre.

Når B.93’s trup i aften sætter sig i flyet på vej til træningslejr i Spanien, vil der være en ny holdkammerat i kabinen og i klubben.

Tipsbladet kan afsløre, at Vito Hammershøy-Mistrati har forladt sin svenske klub Norrköping og i stedet sat sin underskrift på en aftale med den danske 1. divisionsklub frem til sommeren 2027.
Dermed sætter den tidligere Superliga-profil punktum for sin udlandskarriere.

Glen Riddersholm hentede ham i sin tid til Norrköping, men da den danske træner blev fyret, og den tidligere OB-træner Andreas Alm tog over, begyndte der at blæse nye vinde.

I efteråret 2024 blev det blot til seks startpladser og en masse sene indhop for Hammershøy-Mistrati. Alligevel kvitterede han med fem scoringer på halvsæsonen.

Siden blev Alm fyret, og den tidligere Malmö-assistent Martin Falk tog under. Med udsigt til en svensk fremtid med mere tid på bænk end bane, gav Norrköping grønt lys til, at 32-årige Hammershøy-Mistrati kunne finde en ny klub trods et år tilbage af kontrakten.

Den klub er nu fundet, og valget af B.93 er næppe helt tilfældigt.

For Østerbro-klubben var stedet, hvor Hammershøy-Mistrati trådte sine første fodboldstøvler, og han har blandt andet en DM-guldmedalje som miniput i samlingen.

Men det er nok mest i først Hobro og siden i Randers, at han slog sit navn fast i fodbold-Danmark og markerede sig som en af Superligaens mest målfarlige midtbanespillere. De præstationer betød, at rumænske Cluj slog til i 2022 og opfyldte hans drøm om en karriere i udlandet. Det rumænske ophold sluttede, da Riddersholm hentede ham til Norrköping, og i dag slutter ringen så, når han vender tilbage til dansk fodbold og B.93.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Brøndby tæt på denne keeper

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby med transferscoop?

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Spår rekordtransfer i dette vindue

Brøndby i dialog med Christopher Olivier



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Mexico – Ecuador

England – DR Congo

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Kryptisk transfermelding

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Spændende melding



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

‘Han ryger 100 procent!’