Det bliver et gensyn med dansk fodbold, når Vito Hammershøy-Mistrati efter næsten tre år i udlandet skal tørne ud for B.93, kan Tipsbladet afsløre.
Når B.93’s trup i aften sætter sig i flyet på vej til træningslejr i Spanien, vil der være en ny holdkammerat i kabinen og i klubben.
Tipsbladet kan afsløre, at Vito Hammershøy-Mistrati har forladt sin svenske klub Norrköping og i stedet sat sin underskrift på en aftale med den danske 1. divisionsklub frem til sommeren 2027.
Dermed sætter den tidligere Superliga-profil punktum for sin udlandskarriere.
Glen Riddersholm hentede ham i sin tid til Norrköping, men da den danske træner blev fyret, og den tidligere OB-træner Andreas Alm tog over, begyndte der at blæse nye vinde.
I efteråret 2024 blev det blot til seks startpladser og en masse sene indhop for Hammershøy-Mistrati. Alligevel kvitterede han med fem scoringer på halvsæsonen.
Siden blev Alm fyret, og den tidligere Malmö-assistent Martin Falk tog under. Med udsigt til en svensk fremtid med mere tid på bænk end bane, gav Norrköping grønt lys til, at 32-årige Hammershøy-Mistrati kunne finde en ny klub trods et år tilbage af kontrakten.
Den klub er nu fundet, og valget af B.93 er næppe helt tilfældigt.
For Østerbro-klubben var stedet, hvor Hammershøy-Mistrati trådte sine første fodboldstøvler, og han har blandt andet en DM-guldmedalje som miniput i samlingen.
Men det er nok mest i først Hobro og siden i Randers, at han slog sit navn fast i fodbold-Danmark og markerede sig som en af Superligaens mest målfarlige midtbanespillere. De præstationer betød, at rumænske Cluj slog til i 2022 og opfyldte hans drøm om en karriere i udlandet. Det rumænske ophold sluttede, da Riddersholm hentede ham til Norrköping, og i dag slutter ringen så, når han vender tilbage til dansk fodbold og B.93.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER