Det bliver et gensyn med dansk fodbold, når Vito Hammershøy-Mistrati efter næsten tre år i udlandet skal tørne ud for B.93, kan Tipsbladet afsløre.
Når B.93’s trup i aften sætter sig i flyet på vej til træningslejr i Spanien, vil der være en ny holdkammerat i kabinen og i klubben.
Tipsbladet kan afsløre, at Vito Hammershøy-Mistrati har forladt sin svenske klub Norrköping og i stedet sat sin underskrift på en aftale med den danske 1. divisionsklub frem til sommeren 2027.
Dermed sætter den tidligere Superliga-profil punktum for sin udlandskarriere.
Glen Riddersholm hentede ham i sin tid til Norrköping, men da den danske træner blev fyret, og den tidligere OB-træner Andreas Alm tog over, begyndte der at blæse nye vinde.
I efteråret 2024 blev det blot til seks startpladser og en masse sene indhop for Hammershøy-Mistrati. Alligevel kvitterede han med fem scoringer på halvsæsonen.
Siden blev Alm fyret, og den tidligere Malmö-assistent Martin Falk tog under. Med udsigt til en svensk fremtid med mere tid på bænk end bane, gav Norrköping grønt lys til, at 32-årige Hammershøy-Mistrati kunne finde en ny klub trods et år tilbage af kontrakten.
Den klub er nu fundet, og valget af B.93 er næppe helt tilfældigt.
For Østerbro-klubben var stedet, hvor Hammershøy-Mistrati trådte sine første fodboldstøvler, og han har blandt andet en DM-guldmedalje som miniput i samlingen.
Men det er nok mest i først Hobro og siden i Randers, at han slog sit navn fast i fodbold-Danmark og markerede sig som en af Superligaens mest målfarlige midtbanespillere. De præstationer betød, at rumænske Cluj slog til i 2022 og opfyldte hans drøm om en karriere i udlandet. Det rumænske ophold sluttede, da Riddersholm hentede ham til Norrköping, og i dag slutter ringen så, når han vender tilbage til dansk fodbold og B.93.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
Heroisk målmand sikrer point til Curacao
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE