Det bliver et gensyn med dansk fodbold, når Vito Hammershøy-Mistrati efter næsten tre år i udlandet skal tørne ud for B.93, kan Tipsbladet afsløre.
Når B.93’s trup i aften sætter sig i flyet på vej til træningslejr i Spanien, vil der være en ny holdkammerat i kabinen og i klubben.
Tipsbladet kan afsløre, at Vito Hammershøy-Mistrati har forladt sin svenske klub Norrköping og i stedet sat sin underskrift på en aftale med den danske 1. divisionsklub frem til sommeren 2027.
Dermed sætter den tidligere Superliga-profil punktum for sin udlandskarriere.
Glen Riddersholm hentede ham i sin tid til Norrköping, men da den danske træner blev fyret, og den tidligere OB-træner Andreas Alm tog over, begyndte der at blæse nye vinde.
I efteråret 2024 blev det blot til seks startpladser og en masse sene indhop for Hammershøy-Mistrati. Alligevel kvitterede han med fem scoringer på halvsæsonen.
Siden blev Alm fyret, og den tidligere Malmö-assistent Martin Falk tog under. Med udsigt til en svensk fremtid med mere tid på bænk end bane, gav Norrköping grønt lys til, at 32-årige Hammershøy-Mistrati kunne finde en ny klub trods et år tilbage af kontrakten.
Den klub er nu fundet, og valget af B.93 er næppe helt tilfældigt.
For Østerbro-klubben var stedet, hvor Hammershøy-Mistrati trådte sine første fodboldstøvler, og han har blandt andet en DM-guldmedalje som miniput i samlingen.
Men det er nok mest i først Hobro og siden i Randers, at han slog sit navn fast i fodbold-Danmark og markerede sig som en af Superligaens mest målfarlige midtbanespillere. De præstationer betød, at rumænske Cluj slog til i 2022 og opfyldte hans drøm om en karriere i udlandet. Det rumænske ophold sluttede, da Riddersholm hentede ham til Norrköping, og i dag slutter ringen så, når han vender tilbage til dansk fodbold og B.93.
LIVE
TransferLIVE: Teaser for skifte?
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
Frankrig – Spanien
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
AVIS
Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
NYHEDER
Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
NYHEDER