Det bliver et gensyn med dansk fodbold, når Vito Hammershøy-Mistrati efter næsten tre år i udlandet skal tørne ud for B.93, kan Tipsbladet afsløre.
Når B.93’s trup i aften sætter sig i flyet på vej til træningslejr i Spanien, vil der være en ny holdkammerat i kabinen og i klubben.
Tipsbladet kan afsløre, at Vito Hammershøy-Mistrati har forladt sin svenske klub Norrköping og i stedet sat sin underskrift på en aftale med den danske 1. divisionsklub frem til sommeren 2027.
Dermed sætter den tidligere Superliga-profil punktum for sin udlandskarriere.
Glen Riddersholm hentede ham i sin tid til Norrköping, men da den danske træner blev fyret, og den tidligere OB-træner Andreas Alm tog over, begyndte der at blæse nye vinde.
I efteråret 2024 blev det blot til seks startpladser og en masse sene indhop for Hammershøy-Mistrati. Alligevel kvitterede han med fem scoringer på halvsæsonen.
Siden blev Alm fyret, og den tidligere Malmö-assistent Martin Falk tog under. Med udsigt til en svensk fremtid med mere tid på bænk end bane, gav Norrköping grønt lys til, at 32-årige Hammershøy-Mistrati kunne finde en ny klub trods et år tilbage af kontrakten.
Den klub er nu fundet, og valget af B.93 er næppe helt tilfældigt.
For Østerbro-klubben var stedet, hvor Hammershøy-Mistrati trådte sine første fodboldstøvler, og han har blandt andet en DM-guldmedalje som miniput i samlingen.
Men det er nok mest i først Hobro og siden i Randers, at han slog sit navn fast i fodbold-Danmark og markerede sig som en af Superligaens mest målfarlige midtbanespillere. De præstationer betød, at rumænske Cluj slog til i 2022 og opfyldte hans drøm om en karriere i udlandet. Det rumænske ophold sluttede, da Riddersholm hentede ham til Norrköping, og i dag slutter ringen så, når han vender tilbage til dansk fodbold og B.93.
LIVE
TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner
NYHEDER
PSG genvinder Champions League
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
LIVE: PSG vinder Champions League
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
De er færdige i 1. division
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’
NYHEDER