Til sommer skifter Hobros amerikanske midtbanespiller Christian Cappis til Brøndby, og når det sker, så er det ikke første gang, at Hobro-træner Peter Sørensen sender en spiller til Brøndby.
Det gjorde han også i sin tid i Silkeborg med Jens Martin Gammelby, som i denne sæson er udlejet til Lyngby. Derfor gik det ikke helt, som man havde forventet, men Sørensen føler sig sikker på, at Cappis har, hvad der skal til for at slå igennem på den københavnske vestegn. Det fortæller han i et interview med Brøndby-fanmediet 3point.dk.
– Jens Martin havde jeg jo faktisk også uddannet inden han kom til Brøndby, og der var han rigtig dygtig offensivt for os. Det var det, Zorniger gerne ville have, at man primært var. Så var han lidt uheldig af flere omgange i og med, at Johan Larsson ikke bliver solgt som forventet, og derfor bliver han kun den næstbedste back i klubben, som det stod dengang, siger han og fortsætter:
– Det var en uheldig start hans Brøndby-tid. Men Cappis er parat. Han har gjort sig på en stor scene, og for mig at se er han, i hvert fald potentielt, betydeligt bedre end alternativerne på den position, som han kan spille i Brøndby, lyder det fra Peter Sørensen.
Endvidere peger Hobro-træneren på, at det kan være med til at ruste Cappis til skiftet, at han lige får et halvt år mere i Hobro, inden skiftet træder i kraft til sommer, hvor han skal kæmpe om pladserne på BIF-mandskabet.
21-årige Christian Cappis kom til Hobro tilbage i 2018 på en amatørkontrakt, men det viste sig hurtigt, at det var en god idé, at man fik ham på en professionel en af slagsen.
Endnu en Brøndby-spiller bliver for tiden anbefalet til Brøndby. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
VM-spiller alvorligt skadet
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
Medier jubler over USA’s nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
TOPNYHED
