Til sommer skifter Hobros amerikanske midtbanespiller Christian Cappis til Brøndby, og når det sker, så er det ikke første gang, at Hobro-træner Peter Sørensen sender en spiller til Brøndby.
Det gjorde han også i sin tid i Silkeborg med Jens Martin Gammelby, som i denne sæson er udlejet til Lyngby. Derfor gik det ikke helt, som man havde forventet, men Sørensen føler sig sikker på, at Cappis har, hvad der skal til for at slå igennem på den københavnske vestegn. Det fortæller han i et interview med Brøndby-fanmediet 3point.dk.
– Jens Martin havde jeg jo faktisk også uddannet inden han kom til Brøndby, og der var han rigtig dygtig offensivt for os. Det var det, Zorniger gerne ville have, at man primært var. Så var han lidt uheldig af flere omgange i og med, at Johan Larsson ikke bliver solgt som forventet, og derfor bliver han kun den næstbedste back i klubben, som det stod dengang, siger han og fortsætter:
– Det var en uheldig start hans Brøndby-tid. Men Cappis er parat. Han har gjort sig på en stor scene, og for mig at se er han, i hvert fald potentielt, betydeligt bedre end alternativerne på den position, som han kan spille i Brøndby, lyder det fra Peter Sørensen.
Endvidere peger Hobro-træneren på, at det kan være med til at ruste Cappis til skiftet, at han lige får et halvt år mere i Hobro, inden skiftet træder i kraft til sommer, hvor han skal kæmpe om pladserne på BIF-mandskabet.
21-årige Christian Cappis kom til Hobro tilbage i 2018 på en amatørkontrakt, men det viste sig hurtigt, at det var en god idé, at man fik ham på en professionel en af slagsen.
Endnu en Brøndby-spiller bliver for tiden anbefalet til Brøndby. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
– Vi har alle fejlet
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TRANSFER
