Intet flop-køb af Brøndby: Cappis er parat

Hobro-cheftræner Peter Sørensen slår fast, at Christian Cappis’ situation ikke bliver som Jens Martin Gammelbys i Brøndby.



Til sommer skifter Hobros amerikanske midtbanespiller Christian Cappis til Brøndby, og når det sker, så er det ikke første gang, at Hobro-træner Peter Sørensen sender en spiller til Brøndby.

Det gjorde han også i sin tid i Silkeborg med Jens Martin Gammelby, som i denne sæson er udlejet til Lyngby. Derfor gik det ikke helt, som man havde forventet, men Sørensen føler sig sikker på, at Cappis har, hvad der skal til for at slå igennem på den københavnske vestegn. Det fortæller han i et interview med Brøndby-fanmediet 3point.dk.

– Jens Martin havde jeg jo faktisk også uddannet inden han kom til Brøndby, og der var han rigtig dygtig offensivt for os. Det var det, Zorniger gerne ville have, at man primært var. Så var han lidt uheldig af flere omgange i og med, at Johan Larsson ikke bliver solgt som forventet, og derfor bliver han kun den næstbedste back i klubben, som det stod dengang, siger han og fortsætter:

– Det var en uheldig start hans Brøndby-tid. Men Cappis er parat. Han har gjort sig på en stor scene, og for mig at se er han, i hvert fald potentielt, betydeligt bedre end alternativerne på den position, som han kan spille i Brøndby, lyder det fra Peter Sørensen.

Endvidere peger Hobro-træneren på, at det kan være med til at ruste Cappis til skiftet, at han lige får et halvt år mere i Hobro, inden skiftet træder i kraft til sommer, hvor han skal kæmpe om pladserne på BIF-mandskabet.

21-årige Christian Cappis kom til Hobro tilbage i 2018 på en amatørkontrakt, men det viste sig hurtigt, at det var en god idé, at man fik ham på en professionel en af slagsen.

Endnu en Brøndby-spiller bliver for tiden anbefalet til Brøndby. Læs mere om det her.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

USA – Belgien

Enig med FC Midtjylland-angriber

Argentina – Egypten

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

Voldsom europæisk kritik af FIFA



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Schweiz – Colombia

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

AGF-spiller idømt karantæne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas