En ægte topscorer er kommet til Horsens.
Torsdag kunne den ambitiøse 1. divisionsklub annoncere, at sidste sæsons topscorer i 1. division, Sebastian Pingel, der scorede 18 mål for Hillerød, er kommet til.
Historien om den 31-årige angriber er, at han først sent i karrieren har fået sit store gennembrud, og går man bare et år tilbage, afviste alle ham – pånær Hillerød.
– Da han for et år siden vælger at sige, at han ville han gerne hjem til Danmark fra sit tyske ophold, kontakter jeg et utal af klubber, og vi startede i 1. division, og alle med undtagelse af en klub sagde nej, siger spillerens agent, Anders Hansen, der også først skulle overbevise Hillerød-folkene, som altså her et år efter har fået 18 mål ud af ham og også tjent på Sebastian Pingel.
– I Hillerød sagde og Christian Lønstrup og Jackie Rasmussen (cheftræner og sportsdirektør, red.), at de gerne ville kigge ham an. Det var ikke bare, at vi tager ham. Så Hillerød har været med til at bringe ham op til, hvor han er nu. Folk grinte jo nærmest for et år siden, når jeg nævnte Sebastian Pingel. Han var en ‘no name’ for dem. Men nu har han vist, hvad han består af, forklarer Anders Hansen, der siden har fået opkald fra flere, der indrømmede, at de tog fejl.
– Klubberne opdagede jo hurtigt, at hans spil og personlighed kunne have været værdifuldt for dem, så flere har ringet til mig og sagt, at det var en fejl, at de ikke tog ham ind. I denne verden bliver man tit forblændet af et cv i stedet for at kigge nøgternt på tingene.
– Så det er fantastisk, at en spiller, som for et år siden var så svær at få afsat i en klub i 1. division, pludselig var den mest omtalte spiller i ligaen.
Anders Hansen forklarer også, at større klubber end Horsens var inde i billedet til at købe Sebastian Pingel.
– Der har været interesse fra Sverige og Norge. Og løs interesse fra Superligaen, men ikke så konkret, som at Horsens pludselig slog til og giver ham en Superliga-løn.
Sebastian Pingel har fået en toårig aftale i Horsens.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
Raser: Det er latterligt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
KARAKTERER