Afvist af alle: Ny Horsens-angriber var ‘no name’

AC Horsens' nye angriber har haft en alt andet end lige vej til topfodbold.



En ægte topscorer er kommet til Horsens.

Torsdag kunne den ambitiøse 1. divisionsklub annoncere, at sidste sæsons topscorer i 1. division, Sebastian Pingel, der scorede 18 mål for Hillerød, er kommet til.

Historien om den 31-årige angriber er, at han først sent i karrieren har fået sit store gennembrud, og går man bare et år tilbage, afviste alle ham – pånær Hillerød.

– Da han for et år siden vælger at sige, at han ville han gerne hjem til Danmark fra sit tyske ophold, kontakter jeg et utal af klubber, og vi startede i 1. division, og alle med undtagelse af en klub sagde nej, siger spillerens agent, Anders Hansen, der også først skulle overbevise Hillerød-folkene, som altså her et år efter har fået 18 mål ud af ham og også tjent på Sebastian Pingel.

– I Hillerød sagde og Christian Lønstrup og Jackie Rasmussen (cheftræner og sportsdirektør, red.), at de gerne ville kigge ham an. Det var ikke bare, at vi tager ham. Så Hillerød har været med til at bringe ham op til, hvor han er nu. Folk grinte jo nærmest for et år siden, når jeg nævnte Sebastian Pingel. Han var en ‘no name’ for dem. Men nu har han vist, hvad han består af, forklarer Anders Hansen, der siden har fået opkald fra flere, der indrømmede, at de tog fejl. 

– Klubberne opdagede jo hurtigt, at hans spil og personlighed kunne have været værdifuldt for dem, så flere har ringet til mig og sagt, at det var en fejl, at de ikke tog ham ind. I denne verden bliver man tit forblændet af et cv i stedet for at kigge nøgternt på tingene.

– Så det er fantastisk, at en spiller, som for et år siden var så svær at få afsat i en klub i 1. division, pludselig var den mest omtalte spiller i ligaen.

Anders Hansen forklarer også, at større klubber end Horsens var inde i billedet til at købe Sebastian Pingel.

– Der har været interesse fra Sverige og Norge. Og løs interesse fra Superligaen, men ikke så konkret, som at Horsens pludselig slog til og giver ham en Superliga-løn.

Sebastian Pingel har fået en toårig aftale i Horsens.







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Afsløring: FC København afviser millionbud

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Anton Gaaei-handel meldes død



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Dansker scorer mod Barcelona

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Eriksen spottet – nu er der nyt