En ægte topscorer er kommet til Horsens.
Torsdag kunne den ambitiøse 1. divisionsklub annoncere, at sidste sæsons topscorer i 1. division, Sebastian Pingel, der scorede 18 mål for Hillerød, er kommet til.
Historien om den 31-årige angriber er, at han først sent i karrieren har fået sit store gennembrud, og går man bare et år tilbage, afviste alle ham – pånær Hillerød.
– Da han for et år siden vælger at sige, at han ville han gerne hjem til Danmark fra sit tyske ophold, kontakter jeg et utal af klubber, og vi startede i 1. division, og alle med undtagelse af en klub sagde nej, siger spillerens agent, Anders Hansen, der også først skulle overbevise Hillerød-folkene, som altså her et år efter har fået 18 mål ud af ham og også tjent på Sebastian Pingel.
– I Hillerød sagde og Christian Lønstrup og Jackie Rasmussen (cheftræner og sportsdirektør, red.), at de gerne ville kigge ham an. Det var ikke bare, at vi tager ham. Så Hillerød har været med til at bringe ham op til, hvor han er nu. Folk grinte jo nærmest for et år siden, når jeg nævnte Sebastian Pingel. Han var en ‘no name’ for dem. Men nu har han vist, hvad han består af, forklarer Anders Hansen, der siden har fået opkald fra flere, der indrømmede, at de tog fejl.
– Klubberne opdagede jo hurtigt, at hans spil og personlighed kunne have været værdifuldt for dem, så flere har ringet til mig og sagt, at det var en fejl, at de ikke tog ham ind. I denne verden bliver man tit forblændet af et cv i stedet for at kigge nøgternt på tingene.
– Så det er fantastisk, at en spiller, som for et år siden var så svær at få afsat i en klub i 1. division, pludselig var den mest omtalte spiller i ligaen.
Anders Hansen forklarer også, at større klubber end Horsens var inde i billedet til at købe Sebastian Pingel.
– Der har været interesse fra Sverige og Norge. Og løs interesse fra Superligaen, men ikke så konkret, som at Horsens pludselig slog til og giver ham en Superliga-løn.
Sebastian Pingel har fået en toårig aftale i Horsens.
LIVE
TransferLIVE: Ny mand i OB’s trup
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
Dansk træner færdig ved VM
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Chokskifte på vej?
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
OPTAKT
Schweiz – Canada
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
NYHEDER