Afvist af alle: Ny Horsens-angriber var ‘no name’

AC Horsens' nye angriber har haft en alt andet end lige vej til topfodbold.



En ægte topscorer er kommet til Horsens.

Torsdag kunne den ambitiøse 1. divisionsklub annoncere, at sidste sæsons topscorer i 1. division, Sebastian Pingel, der scorede 18 mål for Hillerød, er kommet til.

Historien om den 31-årige angriber er, at han først sent i karrieren har fået sit store gennembrud, og går man bare et år tilbage, afviste alle ham – pånær Hillerød.

– Da han for et år siden vælger at sige, at han ville han gerne hjem til Danmark fra sit tyske ophold, kontakter jeg et utal af klubber, og vi startede i 1. division, og alle med undtagelse af en klub sagde nej, siger spillerens agent, Anders Hansen, der også først skulle overbevise Hillerød-folkene, som altså her et år efter har fået 18 mål ud af ham og også tjent på Sebastian Pingel.

– I Hillerød sagde og Christian Lønstrup og Jackie Rasmussen (cheftræner og sportsdirektør, red.), at de gerne ville kigge ham an. Det var ikke bare, at vi tager ham. Så Hillerød har været med til at bringe ham op til, hvor han er nu. Folk grinte jo nærmest for et år siden, når jeg nævnte Sebastian Pingel. Han var en ‘no name’ for dem. Men nu har han vist, hvad han består af, forklarer Anders Hansen, der siden har fået opkald fra flere, der indrømmede, at de tog fejl. 

– Klubberne opdagede jo hurtigt, at hans spil og personlighed kunne have været værdifuldt for dem, så flere har ringet til mig og sagt, at det var en fejl, at de ikke tog ham ind. I denne verden bliver man tit forblændet af et cv i stedet for at kigge nøgternt på tingene.

– Så det er fantastisk, at en spiller, som for et år siden var så svær at få afsat i en klub i 1. division, pludselig var den mest omtalte spiller i ligaen.

Anders Hansen forklarer også, at større klubber end Horsens var inde i billedet til at købe Sebastian Pingel.

– Der har været interesse fra Sverige og Norge. Og løs interesse fra Superligaen, men ikke så konkret, som at Horsens pludselig slog til og giver ham en Superliga-løn.

Sebastian Pingel har fået en toårig aftale i Horsens.





LIVE

TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal

Østrig – Jordan

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Jeg er dum

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Belgien – Egypten

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb