En ægte topscorer er kommet til Horsens.
Torsdag kunne den ambitiøse 1. divisionsklub annoncere, at sidste sæsons topscorer i 1. division, Sebastian Pingel, der scorede 18 mål for Hillerød, er kommet til.
Historien om den 31-årige angriber er, at han først sent i karrieren har fået sit store gennembrud, og går man bare et år tilbage, afviste alle ham – pånær Hillerød.
– Da han for et år siden vælger at sige, at han ville han gerne hjem til Danmark fra sit tyske ophold, kontakter jeg et utal af klubber, og vi startede i 1. division, og alle med undtagelse af en klub sagde nej, siger spillerens agent, Anders Hansen, der også først skulle overbevise Hillerød-folkene, som altså her et år efter har fået 18 mål ud af ham og også tjent på Sebastian Pingel.
– I Hillerød sagde og Christian Lønstrup og Jackie Rasmussen (cheftræner og sportsdirektør, red.), at de gerne ville kigge ham an. Det var ikke bare, at vi tager ham. Så Hillerød har været med til at bringe ham op til, hvor han er nu. Folk grinte jo nærmest for et år siden, når jeg nævnte Sebastian Pingel. Han var en ‘no name’ for dem. Men nu har han vist, hvad han består af, forklarer Anders Hansen, der siden har fået opkald fra flere, der indrømmede, at de tog fejl.
– Klubberne opdagede jo hurtigt, at hans spil og personlighed kunne have været værdifuldt for dem, så flere har ringet til mig og sagt, at det var en fejl, at de ikke tog ham ind. I denne verden bliver man tit forblændet af et cv i stedet for at kigge nøgternt på tingene.
– Så det er fantastisk, at en spiller, som for et år siden var så svær at få afsat i en klub i 1. division, pludselig var den mest omtalte spiller i ligaen.
Anders Hansen forklarer også, at større klubber end Horsens var inde i billedet til at købe Sebastian Pingel.
– Der har været interesse fra Sverige og Norge. Og løs interesse fra Superligaen, men ikke så konkret, som at Horsens pludselig slog til og giver ham en Superliga-løn.
Sebastian Pingel har fået en toårig aftale i Horsens.
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Japan overrasker mod Holland
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Roser Superliga-klub: Godt set!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Elfenbenskysten straffer Ecuador
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
Sverige med drømmestart på VM
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
OPTAKT