Akpoveta reddede Brønshøj i mose-derby

Brønshøj var på vej mod et nederlag til AB i torsdagens mose-derby, men Oke Akpoveta reddede hvepsene.



De to naboer og arvefjender Brønshøj og AB ligger begge og roder i den tunge ende af tabellen i NordicBet Ligaen. Brønshøj på sidstepladsen og AB lige akkurat på den rigtige side af nedrykningsstregen, men kun med to point imellem dem før torsdagens mose-derby på Tingbjerg Ground. Der var med andre ord en masse på spil i nabokrigen.

Og det lignede længe, at AB skulle trække sig sejrrigt ud af opgøret. Med få minutter tilbage førte Gladsaxe-klubben 1-0 og var en mand i overtal, men i slutminutterne udlignede Oke Akpoveta for Brønshøj.

AB bragte sig hurtigt foran på Tingbjerg Ground. Det var således blot spillet tre minutter, da Nichlas Rohde stod det rigtige sted i Brønshøj-feltet og gjorde det til 1-0.

Opgøret var mere intens og dramatisk, end det var velspillet og chancerigt, og med 12 minutter tilbage blev det for alvor dramatisk, da Brønshøjs Mads Gabel fik direkte rødt kort. I samme situation fik også Aleksandar Lazarevic og AB’s Nicolai Høgh gult kort.

Med en mand i overtal og med få minutter tilbage lignede det en sejr til AB, men så slog Oke Akpoveta til. Efter 85 minutter dumpede et hjørnespark ned for fødderne af den tidligere Brøndby-spiller, der kvitterede ved at banke bolden i nettet til 1-1, som også blev kampens slutresultat.

Resultatet betyder, at afstanden mellem Brønshøj og AB forbliver uændret, og dermed kan begge mandskaber risikere at være under stregen, når skærtorsdag er omme. Det kræver, at Fredericia besejrer Vendsyssel.

 







LIVE

TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard

Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Afslører dansk toptræners millionløn

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Han var i spil som Brøndby-træner

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Jess Thorup fyret

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Benhård kritik af Danmark

Manchester United afbryder forhandlingerne

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro