De to naboer og arvefjender Brønshøj og AB ligger begge og roder i den tunge ende af tabellen i NordicBet Ligaen. Brønshøj på sidstepladsen og AB lige akkurat på den rigtige side af nedrykningsstregen, men kun med to point imellem dem før torsdagens mose-derby på Tingbjerg Ground. Der var med andre ord en masse på spil i nabokrigen.
Og det lignede længe, at AB skulle trække sig sejrrigt ud af opgøret. Med få minutter tilbage førte Gladsaxe-klubben 1-0 og var en mand i overtal, men i slutminutterne udlignede Oke Akpoveta for Brønshøj.
AB bragte sig hurtigt foran på Tingbjerg Ground. Det var således blot spillet tre minutter, da Nichlas Rohde stod det rigtige sted i Brønshøj-feltet og gjorde det til 1-0.
Opgøret var mere intens og dramatisk, end det var velspillet og chancerigt, og med 12 minutter tilbage blev det for alvor dramatisk, da Brønshøjs Mads Gabel fik direkte rødt kort. I samme situation fik også Aleksandar Lazarevic og AB’s Nicolai Høgh gult kort.
Med en mand i overtal og med få minutter tilbage lignede det en sejr til AB, men så slog Oke Akpoveta til. Efter 85 minutter dumpede et hjørnespark ned for fødderne af den tidligere Brøndby-spiller, der kvitterede ved at banke bolden i nettet til 1-1, som også blev kampens slutresultat.
Resultatet betyder, at afstanden mellem Brønshøj og AB forbliver uændret, og dermed kan begge mandskaber risikere at være under stregen, når skærtorsdag er omme. Det kræver, at Fredericia besejrer Vendsyssel.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
OPTAKT
FC København – OB
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
INTERVIEW
