De to naboer og arvefjender Brønshøj og AB ligger begge og roder i den tunge ende af tabellen i NordicBet Ligaen. Brønshøj på sidstepladsen og AB lige akkurat på den rigtige side af nedrykningsstregen, men kun med to point imellem dem før torsdagens mose-derby på Tingbjerg Ground. Der var med andre ord en masse på spil i nabokrigen.
Og det lignede længe, at AB skulle trække sig sejrrigt ud af opgøret. Med få minutter tilbage førte Gladsaxe-klubben 1-0 og var en mand i overtal, men i slutminutterne udlignede Oke Akpoveta for Brønshøj.
AB bragte sig hurtigt foran på Tingbjerg Ground. Det var således blot spillet tre minutter, da Nichlas Rohde stod det rigtige sted i Brønshøj-feltet og gjorde det til 1-0.
Opgøret var mere intens og dramatisk, end det var velspillet og chancerigt, og med 12 minutter tilbage blev det for alvor dramatisk, da Brønshøjs Mads Gabel fik direkte rødt kort. I samme situation fik også Aleksandar Lazarevic og AB’s Nicolai Høgh gult kort.
Med en mand i overtal og med få minutter tilbage lignede det en sejr til AB, men så slog Oke Akpoveta til. Efter 85 minutter dumpede et hjørnespark ned for fødderne af den tidligere Brøndby-spiller, der kvitterede ved at banke bolden i nettet til 1-1, som også blev kampens slutresultat.
Resultatet betyder, at afstanden mellem Brønshøj og AB forbliver uændret, og dermed kan begge mandskaber risikere at være under stregen, når skærtorsdag er omme. Det kræver, at Fredericia besejrer Vendsyssel.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
10. gang i træk
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
HELT VILDT
