Aldrende og eftertragtet Kim Aabech forlænger med 1. divisionsklub

Han er lige fyldt 36 år, men Kim Aabach har stadig mod på mere fodbold. Han har netop forlænget kontrakten med Hvidovre IF, selv om også andre klubber viste interesse.



Det kom som en overraskelse for mange, da Kim Aabech i 2017 skiftede Superliga-holdet AC Horsens ud med 2. divisionsmandskabet Hvidovre IF. Ikke desto mindre har Aabech været en succes i klubben, som han først var med til at rykke op i 1. division og i den forgangne sæson var med til at sikre overlevelse.

Nu er han klar til at flytte holdet et nyt skridt, selv om han også kunne have valgt andre klubber. Aabech har skrevet under på en kontrakt frem til nytår, og han har sat den øverste halvdel af 1. division som det nye mål for Hvidovre. 

– Jeg har haft to rigtig gode år i klubben, så det var næsten en selvfølge at fortsætte, selvom der faktisk var andre inde over. Sidste sæson nåede vi jo vores målsætning, men vi kan også se, at hvis vi lægger lidt på de forskellige steder, kan vi sagtens ende højere oppe. Så håbet er, at klubben har som målsætning, at vi skal op i top 6 i kommende sæson, siger Kim Aabech til Hvidovre Avis.

Den tidligere AGF-, Horsens-, Lyngby- og FC Nordsjælland-angriber var et af sit holds centrale kræfter i den sæson, der sluttede for et par uger siden. Aabech missede kun én kamp med karantæne, og han scorede ni samt lagde op til syv mål undervejs.

Han har desuden 177 Superliga-kampe og 37 -mål på cv’et. 





LIVE

Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Supercomputer: De vinder Superligaen

AGF – Brøndby IF

FC København – Lyngby BK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Viborg FF – OB

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Randers FC – Silkeborg IF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Skyder Brøndby-transfer ned

Sønderjyske – FC Midtjylland

Køb, køb, køb!

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm