ØSTERBRO (Tipsbladet): B.93 har de senere år været kendt for at kunne tiltrække prominente navne, selvom klubben blot har spillet 1. division i ét år.
Tirsdag var der så endnu et prominent navn på træningsbanen på Østerbro. Den tidligere danske Manchester United-målmand Anders Lindegaard træner nemlig med i B.93.
Det er dog ikke med tanke på et comeback til fodbolden, at Anders Lindegaard, 40 år, igen har taget handskerne på. Det skyldes, at han inden længe skal deltage i en testimonial-kamp for Manchester United.
Det fortæller cheftræner i B.93, Kim Engstrøm, til Tipsbladet efter tirsdagens træning.
– Han har spurgt mig, om der kunne være en mulighed for at træne med her og holde sig lidt i gang, så han kan stå så godt som muligt, når han skal spille kampen. Han var her første gang tirsdag og kommer en fem-seks gange den kommende tid.
Anders Lindegaard stoppede karrieren for lidt over halvandet år siden efter et ophold i svenske Helsingborgs IF. Nu er han tilbage på træningsbanen frem mod testimonial-kampen, og det er rigtig godt givet ud for både målvogteren og spillerne i B.93.
– For os er det bare et plus at få en tidligere landsholdsmålmand og en spiller, der har optrådt på så høj en hylde, med i træningerne. Han kan også give noget til vores målmænd, så for os er det bare en no brainer, at han træner med, siger Kim Engstrøm.
Udover at træne med i B.93, så er Anders Lindegaard faktisk også økonomisk investeret i NordicBet Liga-klubben. Han er en del af netværket 93.Global, der udover Anders Lindegaard tæller prominente navne som Mathias 'Zanka' Jørgensen og skuespiller Pilou Asbæk, som tilbage i 2021 skød millioner i B.93 for at styrke det projekt, som blomstrer så lystigt på Østerbro.
Derudover har Anders Lindegaard en lang spillerkarriere bag sig, hvor han blandt andet var mere end fire år i Manchester United. Siden spillede han flere sæsoner i forskellige engelske klubber, inden karrieren altså sluttede i Helsingborgs IF i januar 2023.
Planen er, at Anders Lindegaard allerede på torsdag træner med igen på anlægget på Østerbro.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
OPTAKT
Bayern – PSG
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Arsenal er i Champions League-finalen
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Tv-vært stopper på Viaplay