ØSTERBRO (Tipsbladet): B.93 har de senere år været kendt for at kunne tiltrække prominente navne, selvom klubben blot har spillet 1. division i ét år.
Tirsdag var der så endnu et prominent navn på træningsbanen på Østerbro. Den tidligere danske Manchester United-målmand Anders Lindegaard træner nemlig med i B.93.
Det er dog ikke med tanke på et comeback til fodbolden, at Anders Lindegaard, 40 år, igen har taget handskerne på. Det skyldes, at han inden længe skal deltage i en testimonial-kamp for Manchester United.
Det fortæller cheftræner i B.93, Kim Engstrøm, til Tipsbladet efter tirsdagens træning.
– Han har spurgt mig, om der kunne være en mulighed for at træne med her og holde sig lidt i gang, så han kan stå så godt som muligt, når han skal spille kampen. Han var her første gang tirsdag og kommer en fem-seks gange den kommende tid.
Anders Lindegaard stoppede karrieren for lidt over halvandet år siden efter et ophold i svenske Helsingborgs IF. Nu er han tilbage på træningsbanen frem mod testimonial-kampen, og det er rigtig godt givet ud for både målvogteren og spillerne i B.93.
– For os er det bare et plus at få en tidligere landsholdsmålmand og en spiller, der har optrådt på så høj en hylde, med i træningerne. Han kan også give noget til vores målmænd, så for os er det bare en no brainer, at han træner med, siger Kim Engstrøm.
Udover at træne med i B.93, så er Anders Lindegaard faktisk også økonomisk investeret i NordicBet Liga-klubben. Han er en del af netværket 93.Global, der udover Anders Lindegaard tæller prominente navne som Mathias 'Zanka' Jørgensen og skuespiller Pilou Asbæk, som tilbage i 2021 skød millioner i B.93 for at styrke det projekt, som blomstrer så lystigt på Østerbro.
Derudover har Anders Lindegaard en lang spillerkarriere bag sig, hvor han blandt andet var mere end fire år i Manchester United. Siden spillede han flere sæsoner i forskellige engelske klubber, inden karrieren altså sluttede i Helsingborgs IF i januar 2023.
Planen er, at Anders Lindegaard allerede på torsdag træner med igen på anlægget på Østerbro.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane