Ansætter dansk sportschef

Sønderjyske har fundet afløseren for Esben Hansen.



Sønderjyske sagde for nyligt farvel til sportschef Esben Hansen, og nu har man så fundet hans afløser.

Det bliver klubbens nuværende tekniske chef Casper Daather, der officielt træder ind i sin nye rolle den 1. november. Det fremgår af en pressemeddelelse fra Sønderjyske.

– Casper Daather er en højt kvalificeret kandidat, som fra starten har været vores førsteprioritet til jobbet som sportschef. Vi har modtaget adskillige henvendelser udefra, og vi kan godt mærke, at Sønderjyske Fodbold er blevet et attraktivt sted at komme til, men vi har rekrutteret indefra, fordi vi har en dygtig mand til jobbet, siger direktør i klubben Markus Kristoffer Hansen og tilføjer:

– Han er taget med på råd omkring de sportslige beslutninger i klubben, og han har været med i processerne fra start til slut, når vi har hentet nye trænere og spillere. Han kender fodboldverdenen indgående, og overgangen fra teknisk chef til sportschef vil blive helt naturlig for ham.

Casper Daather kom til Sønderjyske i efteråret 2021, hvor han blev ansat som Team Manager. Siden sommeren 2022 har han været teknisk chef, og nu glæder han sig til de nye udfordringer som sportschef.

– Det er med en blanding af ydmyghed og taknemlighed, at jeg har takket ja til jobbet. Sønderjyske Fodbold er kommet under huden på mig i de år, jeg har været her, og det er et meget spændende projekt at være en del af, siger Casper Daather og tilføjer:

– Jeg kender klubben indgående og har i den grad haft fingrene i den sønderjyske muld, og jeg ser det som en stor fordel, at jeg i forvejen kender alle personer og processer i klubben. Det seneste år har jeg også været involveret i adskillige ansættelsessamtaler, rekrutteringer og mange sportslige og organisatoriske beslutninger, så jeg føler mig godt klædt på til jobbet, og jeg glæder mig til at komme i gang.

Sønderjyske indtager andenpladsen i 1. Division, hvor missionen er at rykke op i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Spottet i København

Raser over VM-tiltag

Jagter tidligere FCK-stjerne

De vil have Victor Nelsson

Tyskland – Curacao



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

AGF køber ham

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Han tager hjem fra VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Holland – Japan

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit