Ansætter dansk sportschef

Sønderjyske har fundet afløseren for Esben Hansen.



Sønderjyske sagde for nyligt farvel til sportschef Esben Hansen, og nu har man så fundet hans afløser.

Det bliver klubbens nuværende tekniske chef Casper Daather, der officielt træder ind i sin nye rolle den 1. november. Det fremgår af en pressemeddelelse fra Sønderjyske.

– Casper Daather er en højt kvalificeret kandidat, som fra starten har været vores førsteprioritet til jobbet som sportschef. Vi har modtaget adskillige henvendelser udefra, og vi kan godt mærke, at Sønderjyske Fodbold er blevet et attraktivt sted at komme til, men vi har rekrutteret indefra, fordi vi har en dygtig mand til jobbet, siger direktør i klubben Markus Kristoffer Hansen og tilføjer:

– Han er taget med på råd omkring de sportslige beslutninger i klubben, og han har været med i processerne fra start til slut, når vi har hentet nye trænere og spillere. Han kender fodboldverdenen indgående, og overgangen fra teknisk chef til sportschef vil blive helt naturlig for ham.

Casper Daather kom til Sønderjyske i efteråret 2021, hvor han blev ansat som Team Manager. Siden sommeren 2022 har han været teknisk chef, og nu glæder han sig til de nye udfordringer som sportschef.

– Det er med en blanding af ydmyghed og taknemlighed, at jeg har takket ja til jobbet. Sønderjyske Fodbold er kommet under huden på mig i de år, jeg har været her, og det er et meget spændende projekt at være en del af, siger Casper Daather og tilføjer:

– Jeg kender klubben indgående og har i den grad haft fingrene i den sønderjyske muld, og jeg ser det som en stor fordel, at jeg i forvejen kender alle personer og processer i klubben. Det seneste år har jeg også været involveret i adskillige ansættelsessamtaler, rekrutteringer og mange sportslige og organisatoriske beslutninger, så jeg føler mig godt klædt på til jobbet, og jeg glæder mig til at komme i gang.

Sønderjyske indtager andenpladsen i 1. Division, hvor missionen er at rykke op i Superligaen.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej i Real Madrid?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Positive forhandlinger med Nartey

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Offentliggøres i dag