Video : Tipsbladet
1. division

Auri Skarbalius scorer topjob i dansk klub

HB Køge skriver på sin hjemmeside, at den tidligere Brøndby-spiller Auri Skarbalius er den nye sportsdirektør i HB Køge.

NordicBet Liga-klubben HB Køge har fundet sin nye sportsdirektør, og det er en kendt skikkelse i dansk fodbold. 

Det er nemlig den tidligere Brøndby-spiller Auri Skarbalius, der har scoret sig jobbet. 

Det skriver HB Køge på sin hjemmeside. 

- Jeg er glad for tilliden, jeg bliver vist og glæder mig til at betale den tilbage. Vi har gang i nogle spændende og ambitiøse projekter, med et ungt førstehold der modbeviste mange kritikere i sidste sæson og som nu vil ud og vise, det er blevet mere modent og kan skabe endnu flere overraskelser.

- Samtidig har vores ungdomsafdeling lige modtaget den bedste licensrangering i klubbens historie – og vi kan se, at de næste stjerneskud allerede er klar i pipelinen. Det hele skal jeg sikre bliver forløst, og det glæder jeg mig til, siger Auri Skarbalius til klubbens hjemmeside.

51-årige Skarbalius kommer fra et job som teknisk direktør i klubben. 

Med det nye titel får den tidligere Brøndby-spiller det sportslige ansvar for HB Køges herrehold med hensyn til udvikling og strategi.