Avis: Esbjerg kan snart præsentere to målmænd

Esbjerg fB har mistet sin førstemålmand, men ifølge lokalavis kan klubben snart præsentere to nye: en englænder og en hollænder.



Mads Kikkenborg fik tidligere på dagen ophævet sin kontrakt med Esbjerg fB, men klubben præsenterer måske snart to nye målmænd. Det skriver lokalavisen JydskeVestkysten.

Den ene skulle være Ramon ten Hove, som i går begyndte en ugelang prøvetræning i klubben. Han er den tredje målmand, der viser sig frem i Esbjerg denne sommer. De to øvrige har ikke fået kontrakter.

Den anden skulle ifølge JydskeVestkysten være Corey Addai, der seneste på var kontrakt i samarbejdsklubben Barnsley. Her udløb hans kontrakt dog for en måned siden.

Addai er 23 år og var som helt ung en del af Arsenals ungdomsafdeling. Siden tilbragte han en årrække i Coventry City, hvorfra han var udlejet til et par mindre klubber.

I september 2020 kom han så til Barnsley, hvor han aldrig nåede at få debut. Han har i det hele taget kun spillet to seniorkampe i karrieren; det var for Chesterfield i National League, England femtebedste række.

Skriver Corey Addai kontrakt med EfB, bliver han den sjette tidligere eller nuværende Barnsley-spiller, der skifter til klubben i dette transfervindue. Tidligere har Esbjerg lejet fem af slagsen i sin samarbejdsklub.

Spørgsmålet er, om nogen af de to er udset som deciderede erstatninger for Mads Kikkenborg, der blev kåret til Sæsonens Spiller i Esbjerg i seneste sæson. Alternativt råder klubben over Jeppe Højbjerg, der har flere år som førstevalg bag sig.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Bombe på vej i Real Madrid?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kæmpekøb retur til FC København?

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Kalder tronskifte i Danmark

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Arsenal skal til Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Er det Dolbergs vilde millionløn?

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’