Avis: Esbjerg kan snart præsentere to målmænd

Esbjerg fB har mistet sin førstemålmand, men ifølge lokalavis kan klubben snart præsentere to nye: en englænder og en hollænder.



Mads Kikkenborg fik tidligere på dagen ophævet sin kontrakt med Esbjerg fB, men klubben præsenterer måske snart to nye målmænd. Det skriver lokalavisen JydskeVestkysten.

Den ene skulle være Ramon ten Hove, som i går begyndte en ugelang prøvetræning i klubben. Han er den tredje målmand, der viser sig frem i Esbjerg denne sommer. De to øvrige har ikke fået kontrakter.

Den anden skulle ifølge JydskeVestkysten være Corey Addai, der seneste på var kontrakt i samarbejdsklubben Barnsley. Her udløb hans kontrakt dog for en måned siden.

Addai er 23 år og var som helt ung en del af Arsenals ungdomsafdeling. Siden tilbragte han en årrække i Coventry City, hvorfra han var udlejet til et par mindre klubber.

I september 2020 kom han så til Barnsley, hvor han aldrig nåede at få debut. Han har i det hele taget kun spillet to seniorkampe i karrieren; det var for Chesterfield i National League, England femtebedste række.

Skriver Corey Addai kontrakt med EfB, bliver han den sjette tidligere eller nuværende Barnsley-spiller, der skifter til klubben i dette transfervindue. Tidligere har Esbjerg lejet fem af slagsen i sin samarbejdsklub.

Spørgsmålet er, om nogen af de to er udset som deciderede erstatninger for Mads Kikkenborg, der blev kåret til Sæsonens Spiller i Esbjerg i seneste sæson. Alternativt råder klubben over Jeppe Højbjerg, der har flere år som førstevalg bag sig.





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Storklub jagter to danskere

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

‘Så kan han klare sig hvor som helst’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Oliver Sonne vender tilbage

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Crystal Palace – Rayo Vallecano



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb