• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Victor Risager

Avis: Kaos i dansk klub - ejer er løbet med kassen

Foto: Jan Christensen/Getty Images

Nordjyske skriver, at ejerne er smuttet med kassen i Vendsyssel FF.

Af Victor Risager

Den netop overståede sæson var turbulent for Vendsyssel FF, og det tyder ikke på, at der kommer mere ro på i den nordjyske klub nu.

Ifølge Nordjyske har klubbens udenlandske ejere - Core Sports Capital - tømt kassen for omkring 4,5 millioner kroner. De penge skulle ellers være brugt til at betale regninger og lønninger til spillerne. 

Avisen kan samtidig skrive, at klubben har ubetalte regninger for op mod fem millioner kroner, mens der samtidig er et udestående mellem klubbens tidligere storaktionær, Jacob Andersen, og de udenladnske ejere på godt tre millioner kroner. 

I løbet af foråret har der flere gange også været andre økonomiske problemer. I maj var lønnen til spillere eksempelvis forsinket, mens ejerne tidligere har truet med at kvitte klubben ved en nedrykning.  

Det er heller ikke kun rent økonomisk, at Vendsyssel FF står i en penibel situation. Spillerne mødte mandag ind til den første træning i opstarten, og her var der ikke en træner til at stå for træningen, skriver Nordjyske.

Michael Schjønberg stod i spidsen for holdet i foråret, hvor Vendsyssel FF akkurat overlevede i 1. division, men han har ikke fået en ny kontrakt endnu.

Core Sports Capital ejer også den franske klub Clermont Foot, som netop er rykket op i den bedste franske række.