På Østerbro Stadion kender man ham bedst som "Jeppe ja-tak".
Og B.93-fansene har da også meget at takke Jeppe Erenbjerg for.
Jeppe Erenbjerg trådte nemlig i kraft, da der var allermest brug for ham i sidste sæson. Med fem mål og tre assists i de sidste otte kampe i 2.division, havde han en stor andel i, at B.93 nu er at finde i landets næstbedste række.
Men den 23-årige offensivspiller har ikke tænkt sig at spille i 1.division i resten af sit liv. Han mener nemlig, at han har niveau til mere end det.
– Jeg synes, at jeg har niveauet til at spille i Superligaen. Nu har jeg aldrig spillet i Superligaen, men jeg synes, at jeg klarede steppet fra 2.division til 1.division godt. Så selvfølgelig vil jeg gerne prøve mig af på det bedste niveau i Danmark.
Ifølge Tipsbladets oplysninger holder flere Superliga-klubber øje med B.93-spilleren. Det kan du læse mere om her.
Men uanset hvilken Superliga-klub, der har intentioner om at købe Jeppe Erenbjerg, vil svaret til dem være "ja tak". Det fortæller han til Tipsbladet.
– Hvis der kom nogen og prikkede mig på skulderen, og sagde, at de ville have mig i Superligaen, så vil jeg have svært ved at sige nej. Der er mange fede hold, og jeg tror, at jeg vil sige ja til at spille på ethvert hold, der spiller i Superligaen. Der er jeg ikke så kræsen.
Kæmpe kærlighed for B.93
Jeppe Erenbjerg kender dog ikke til andet end at spille i B.93, da han aldrig har spillet andre steder.
– B.93 har betydet virkelig meget. Det er svært at sætte ord på, når man har brugt hele sit liv i én klub. Da jeg var yngre var det hver eneste eftermiddag og aften, jeg brugte i klubben. Nu er det hver eneste morgen og formiddag, jeg bruger i klubben. Det er blevet til mange timer i B.93, og de betyder helt sindssygt meget.
Selvom kærligheden til hjerteklubben er stor, skal det dog ikke stå i vejen for et skifte til en større adresse, og hvis sådan et skifte skulle komme på tale, lover Jeppe Erenbjerg, at han aldrig glemmer, hvor han kommer fra.
– Jeg har ambitioner, der rækker ud over B.93, så jeg er klar til at sige farvel til klubben, selvom det selvfølgelig vil blive vemodigt. Uanset hvad der sker, vil jeg altid nyde at komme tilbage i klubben. Selvom jeg ikke er B.93-spiller, vil jeg altid være B.93'er.
Det virker da også til at kærligheden er gengældt fra B.93's fans, der weekend efter weekend står og synger "Jeppe ja tak" på tribunerne. Men hvor kommer kælenavnet egentlig fra?
– Haha. Ja, jeg har godt hørt det blive sunget. Jeg ved ikke, hvor det kommer fra, men jeg kan huske, at lige pludselig var der dén sang, som mange synes var sjov og catchy.
Hvis fansene skulle være i tvivl, er hovedpersonen selv vild med kælenavnet.
– Det er meget fedt, når man kan høre tilskuerne synge den sang. Et kælenavn betyder altid en eller anden form for kærlighed, så det sætter jeg bare pris på.
Jeppe Erenbjerg står noteret for 149 kampe for B.93's førstehold, og selvom klubben kun har spillet tre kampe og er ude af pokalturneringen, er han stadig delt topscorer i turneringen med seks mål.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
‘Det er tæt på uforklarligt’
‘Jeg er fucking irriteret’
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Dansk drømmehug i Serie A
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
NYHEDER