Interesse fra Superligaen: Det er spændende!

Jeppe Erenbjerg tog i sidste sæson 2.division med storm, og nu er han ved at indtage 1.division, men snart kan han være på vej til Superligaen. Tipsbladet har talt med B.93's altoverskyggende profil.



På Østerbro Stadion kender man ham bedst som "Jeppe ja-tak". 

Og B.93-fansene har da også meget at takke Jeppe Erenbjerg for.

Jeppe Erenbjerg trådte nemlig i kraft, da der var allermest brug for ham i sidste sæson. Med fem mål og tre assists i de sidste otte kampe i 2.division, havde han en stor andel i, at B.93 nu er at finde i landets næstbedste række. 

Men den 23-årige offensivspiller har ikke tænkt sig at spille i 1.division i resten af sit liv. Han mener nemlig, at han har niveau til mere end det. 

– Jeg synes, at jeg har niveauet til at spille i Superligaen. Nu har jeg aldrig spillet i Superligaen, men jeg synes, at jeg klarede steppet fra 2.division til 1.division godt. Så selvfølgelig vil jeg gerne prøve mig af på det bedste niveau i Danmark. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger holder flere Superliga-klubber øje med B.93-spilleren. Det kan du læse mere om her. 

Men uanset hvilken Superliga-klub, der har intentioner om at købe Jeppe Erenbjerg, vil svaret til dem være "ja tak". Det fortæller han til Tipsbladet. 

– Hvis der kom nogen og prikkede mig på skulderen, og sagde, at de ville have mig i Superligaen, så vil jeg have svært ved at sige nej. Der er mange fede hold, og jeg tror, at jeg vil sige ja til at spille på ethvert hold, der spiller i Superligaen. Der er jeg ikke så kræsen.  

Kæmpe kærlighed for B.93

Jeppe Erenbjerg kender dog ikke til andet end at spille i B.93, da han aldrig har spillet andre steder. 

– B.93 har betydet virkelig meget. Det er svært at sætte ord på, når man har brugt hele sit liv i én klub. Da jeg var yngre var det hver eneste eftermiddag og aften, jeg brugte i klubben. Nu er det hver eneste morgen og formiddag, jeg bruger i klubben. Det er blevet til mange timer i B.93, og de betyder helt sindssygt meget. 

Selvom kærligheden til hjerteklubben er stor, skal det dog ikke stå i vejen for et skifte til en større adresse, og hvis sådan et skifte skulle komme på tale, lover Jeppe Erenbjerg, at han aldrig glemmer, hvor han kommer fra. 

– Jeg har ambitioner, der rækker ud over B.93, så jeg er klar til at sige farvel til klubben, selvom det selvfølgelig vil blive vemodigt. Uanset hvad der sker, vil jeg altid nyde at komme tilbage i klubben. Selvom jeg ikke er B.93-spiller, vil jeg altid være B.93'er. 

Det virker da også til at kærligheden er gengældt fra B.93's fans, der weekend efter weekend står og synger "Jeppe ja tak" på tribunerne. Men hvor kommer kælenavnet egentlig fra? 

– Haha. Ja, jeg har godt hørt det blive sunget. Jeg ved ikke, hvor det kommer fra, men jeg kan huske, at lige pludselig var der dén sang, som mange synes var sjov og catchy. 

Hvis fansene skulle være i tvivl, er hovedpersonen selv vild med kælenavnet. 

– Det er meget fedt, når man kan høre tilskuerne synge den sang. Et kælenavn betyder altid en eller anden form for kærlighed, så det sætter jeg bare pris på. 

Jeppe Erenbjerg står noteret for 149 kampe for B.93's førstehold, og selvom klubben kun har spillet tre kampe og er ude af pokalturneringen, er han stadig delt topscorer i turneringen med seks mål. 





LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Kasper Dolberg i choktransfer?

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Jakob Poulsen med dyster melding



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Simeone fatter det ikke

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Viborg FF – AGF

FC Nordsjælland – Brøndby IF



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Blandt dette årtusindes bedste

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Roser Superliga-træners søn

OB – FC Fredericia

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Langer ud efter Superliga-stjerne

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

– Han fik et lortetilbud fra OB

Vejle Boldklub – Randers FC

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Hvad f….. sker der Tullberg?

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk