På Østerbro Stadion kender man ham bedst som "Jeppe ja-tak".
Og B.93-fansene har da også meget at takke Jeppe Erenbjerg for.
Jeppe Erenbjerg trådte nemlig i kraft, da der var allermest brug for ham i sidste sæson. Med fem mål og tre assists i de sidste otte kampe i 2.division, havde han en stor andel i, at B.93 nu er at finde i landets næstbedste række.
Men den 23-årige offensivspiller har ikke tænkt sig at spille i 1.division i resten af sit liv. Han mener nemlig, at han har niveau til mere end det.
– Jeg synes, at jeg har niveauet til at spille i Superligaen. Nu har jeg aldrig spillet i Superligaen, men jeg synes, at jeg klarede steppet fra 2.division til 1.division godt. Så selvfølgelig vil jeg gerne prøve mig af på det bedste niveau i Danmark.
Ifølge Tipsbladets oplysninger holder flere Superliga-klubber øje med B.93-spilleren. Det kan du læse mere om her.
Men uanset hvilken Superliga-klub, der har intentioner om at købe Jeppe Erenbjerg, vil svaret til dem være "ja tak". Det fortæller han til Tipsbladet.
– Hvis der kom nogen og prikkede mig på skulderen, og sagde, at de ville have mig i Superligaen, så vil jeg have svært ved at sige nej. Der er mange fede hold, og jeg tror, at jeg vil sige ja til at spille på ethvert hold, der spiller i Superligaen. Der er jeg ikke så kræsen.
Kæmpe kærlighed for B.93
Jeppe Erenbjerg kender dog ikke til andet end at spille i B.93, da han aldrig har spillet andre steder.
– B.93 har betydet virkelig meget. Det er svært at sætte ord på, når man har brugt hele sit liv i én klub. Da jeg var yngre var det hver eneste eftermiddag og aften, jeg brugte i klubben. Nu er det hver eneste morgen og formiddag, jeg bruger i klubben. Det er blevet til mange timer i B.93, og de betyder helt sindssygt meget.
Selvom kærligheden til hjerteklubben er stor, skal det dog ikke stå i vejen for et skifte til en større adresse, og hvis sådan et skifte skulle komme på tale, lover Jeppe Erenbjerg, at han aldrig glemmer, hvor han kommer fra.
– Jeg har ambitioner, der rækker ud over B.93, så jeg er klar til at sige farvel til klubben, selvom det selvfølgelig vil blive vemodigt. Uanset hvad der sker, vil jeg altid nyde at komme tilbage i klubben. Selvom jeg ikke er B.93-spiller, vil jeg altid være B.93'er.
Det virker da også til at kærligheden er gengældt fra B.93's fans, der weekend efter weekend står og synger "Jeppe ja tak" på tribunerne. Men hvor kommer kælenavnet egentlig fra?
– Haha. Ja, jeg har godt hørt det blive sunget. Jeg ved ikke, hvor det kommer fra, men jeg kan huske, at lige pludselig var der dén sang, som mange synes var sjov og catchy.
Hvis fansene skulle være i tvivl, er hovedpersonen selv vild med kælenavnet.
– Det er meget fedt, når man kan høre tilskuerne synge den sang. Et kælenavn betyder altid en eller anden form for kærlighed, så det sætter jeg bare pris på.
Jeppe Erenbjerg står noteret for 149 kampe for B.93's førstehold, og selvom klubben kun har spillet tre kampe og er ude af pokalturneringen, er han stadig delt topscorer i turneringen med seks mål.
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
TOPNYHED
Belønnes af FC København
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
Stor ros til FC Midtjylland
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
MEDIE
I spil til stort job
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
Revser Dorgu: Bliver erstattet
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
– Det er lidt kaotisk
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Har ikke spillet kamp i tre uger