På Østerbro Stadion kender man ham bedst som "Jeppe ja-tak".
Og B.93-fansene har da også meget at takke Jeppe Erenbjerg for.
Jeppe Erenbjerg trådte nemlig i kraft, da der var allermest brug for ham i sidste sæson. Med fem mål og tre assists i de sidste otte kampe i 2.division, havde han en stor andel i, at B.93 nu er at finde i landets næstbedste række.
Men den 23-årige offensivspiller har ikke tænkt sig at spille i 1.division i resten af sit liv. Han mener nemlig, at han har niveau til mere end det.
– Jeg synes, at jeg har niveauet til at spille i Superligaen. Nu har jeg aldrig spillet i Superligaen, men jeg synes, at jeg klarede steppet fra 2.division til 1.division godt. Så selvfølgelig vil jeg gerne prøve mig af på det bedste niveau i Danmark.
Ifølge Tipsbladets oplysninger holder flere Superliga-klubber øje med B.93-spilleren. Det kan du læse mere om her.
Men uanset hvilken Superliga-klub, der har intentioner om at købe Jeppe Erenbjerg, vil svaret til dem være "ja tak". Det fortæller han til Tipsbladet.
– Hvis der kom nogen og prikkede mig på skulderen, og sagde, at de ville have mig i Superligaen, så vil jeg have svært ved at sige nej. Der er mange fede hold, og jeg tror, at jeg vil sige ja til at spille på ethvert hold, der spiller i Superligaen. Der er jeg ikke så kræsen.
Kæmpe kærlighed for B.93
Jeppe Erenbjerg kender dog ikke til andet end at spille i B.93, da han aldrig har spillet andre steder.
– B.93 har betydet virkelig meget. Det er svært at sætte ord på, når man har brugt hele sit liv i én klub. Da jeg var yngre var det hver eneste eftermiddag og aften, jeg brugte i klubben. Nu er det hver eneste morgen og formiddag, jeg bruger i klubben. Det er blevet til mange timer i B.93, og de betyder helt sindssygt meget.
Selvom kærligheden til hjerteklubben er stor, skal det dog ikke stå i vejen for et skifte til en større adresse, og hvis sådan et skifte skulle komme på tale, lover Jeppe Erenbjerg, at han aldrig glemmer, hvor han kommer fra.
– Jeg har ambitioner, der rækker ud over B.93, så jeg er klar til at sige farvel til klubben, selvom det selvfølgelig vil blive vemodigt. Uanset hvad der sker, vil jeg altid nyde at komme tilbage i klubben. Selvom jeg ikke er B.93-spiller, vil jeg altid være B.93'er.
Det virker da også til at kærligheden er gengældt fra B.93's fans, der weekend efter weekend står og synger "Jeppe ja tak" på tribunerne. Men hvor kommer kælenavnet egentlig fra?
– Haha. Ja, jeg har godt hørt det blive sunget. Jeg ved ikke, hvor det kommer fra, men jeg kan huske, at lige pludselig var der dén sang, som mange synes var sjov og catchy.
Hvis fansene skulle være i tvivl, er hovedpersonen selv vild med kælenavnet.
– Det er meget fedt, når man kan høre tilskuerne synge den sang. Et kælenavn betyder altid en eller anden form for kærlighed, så det sætter jeg bare pris på.
Jeppe Erenbjerg står noteret for 149 kampe for B.93's førstehold, og selvom klubben kun har spillet tre kampe og er ude af pokalturneringen, er han stadig delt topscorer i turneringen med seks mål.
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
MEDIE