Interesse fra Superligaen: Det er spændende!

Jeppe Erenbjerg tog i sidste sæson 2.division med storm, og nu er han ved at indtage 1.division, men snart kan han være på vej til Superligaen. Tipsbladet har talt med B.93's altoverskyggende profil.



På Østerbro Stadion kender man ham bedst som "Jeppe ja-tak". 

Og B.93-fansene har da også meget at takke Jeppe Erenbjerg for.

Jeppe Erenbjerg trådte nemlig i kraft, da der var allermest brug for ham i sidste sæson. Med fem mål og tre assists i de sidste otte kampe i 2.division, havde han en stor andel i, at B.93 nu er at finde i landets næstbedste række. 

Men den 23-årige offensivspiller har ikke tænkt sig at spille i 1.division i resten af sit liv. Han mener nemlig, at han har niveau til mere end det. 

– Jeg synes, at jeg har niveauet til at spille i Superligaen. Nu har jeg aldrig spillet i Superligaen, men jeg synes, at jeg klarede steppet fra 2.division til 1.division godt. Så selvfølgelig vil jeg gerne prøve mig af på det bedste niveau i Danmark. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger holder flere Superliga-klubber øje med B.93-spilleren. Det kan du læse mere om her. 

Men uanset hvilken Superliga-klub, der har intentioner om at købe Jeppe Erenbjerg, vil svaret til dem være "ja tak". Det fortæller han til Tipsbladet. 

– Hvis der kom nogen og prikkede mig på skulderen, og sagde, at de ville have mig i Superligaen, så vil jeg have svært ved at sige nej. Der er mange fede hold, og jeg tror, at jeg vil sige ja til at spille på ethvert hold, der spiller i Superligaen. Der er jeg ikke så kræsen.  

Kæmpe kærlighed for B.93

Jeppe Erenbjerg kender dog ikke til andet end at spille i B.93, da han aldrig har spillet andre steder. 

– B.93 har betydet virkelig meget. Det er svært at sætte ord på, når man har brugt hele sit liv i én klub. Da jeg var yngre var det hver eneste eftermiddag og aften, jeg brugte i klubben. Nu er det hver eneste morgen og formiddag, jeg bruger i klubben. Det er blevet til mange timer i B.93, og de betyder helt sindssygt meget. 

Selvom kærligheden til hjerteklubben er stor, skal det dog ikke stå i vejen for et skifte til en større adresse, og hvis sådan et skifte skulle komme på tale, lover Jeppe Erenbjerg, at han aldrig glemmer, hvor han kommer fra. 

– Jeg har ambitioner, der rækker ud over B.93, så jeg er klar til at sige farvel til klubben, selvom det selvfølgelig vil blive vemodigt. Uanset hvad der sker, vil jeg altid nyde at komme tilbage i klubben. Selvom jeg ikke er B.93-spiller, vil jeg altid være B.93'er. 

Det virker da også til at kærligheden er gengældt fra B.93's fans, der weekend efter weekend står og synger "Jeppe ja tak" på tribunerne. Men hvor kommer kælenavnet egentlig fra? 

– Haha. Ja, jeg har godt hørt det blive sunget. Jeg ved ikke, hvor det kommer fra, men jeg kan huske, at lige pludselig var der dén sang, som mange synes var sjov og catchy. 

Hvis fansene skulle være i tvivl, er hovedpersonen selv vild med kælenavnet. 

– Det er meget fedt, når man kan høre tilskuerne synge den sang. Et kælenavn betyder altid en eller anden form for kærlighed, så det sætter jeg bare pris på. 

Jeppe Erenbjerg står noteret for 149 kampe for B.93's førstehold, og selvom klubben kun har spillet tre kampe og er ude af pokalturneringen, er han stadig delt topscorer i turneringen med seks mål. 





EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Kommer til AGF efter monstersæson

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

FC København byder på kantspiller



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Det er ret let at se’

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Brøndby har IKKE budt

Stjerne på vej: Her er han i særklasse



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Brøndby forhandler om stor transfer

I chok over Tottenham

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Han skal væk fra FC Midtjylland 

FCK-emne smidt af holdet efter interview

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Den værste i 18 år – de overvejer det

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Storklub lurer på Jonas Wind

Manchester City køber landsholdsspiller

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?