På Østerbro Stadion kender man ham bedst som "Jeppe ja-tak".
Og B.93-fansene har da også meget at takke Jeppe Erenbjerg for.
Jeppe Erenbjerg trådte nemlig i kraft, da der var allermest brug for ham i sidste sæson. Med fem mål og tre assists i de sidste otte kampe i 2.division, havde han en stor andel i, at B.93 nu er at finde i landets næstbedste række.
Men den 23-årige offensivspiller har ikke tænkt sig at spille i 1.division i resten af sit liv. Han mener nemlig, at han har niveau til mere end det.
– Jeg synes, at jeg har niveauet til at spille i Superligaen. Nu har jeg aldrig spillet i Superligaen, men jeg synes, at jeg klarede steppet fra 2.division til 1.division godt. Så selvfølgelig vil jeg gerne prøve mig af på det bedste niveau i Danmark.
Ifølge Tipsbladets oplysninger holder flere Superliga-klubber øje med B.93-spilleren. Det kan du læse mere om her.
Men uanset hvilken Superliga-klub, der har intentioner om at købe Jeppe Erenbjerg, vil svaret til dem være "ja tak". Det fortæller han til Tipsbladet.
– Hvis der kom nogen og prikkede mig på skulderen, og sagde, at de ville have mig i Superligaen, så vil jeg have svært ved at sige nej. Der er mange fede hold, og jeg tror, at jeg vil sige ja til at spille på ethvert hold, der spiller i Superligaen. Der er jeg ikke så kræsen.
Kæmpe kærlighed for B.93
Jeppe Erenbjerg kender dog ikke til andet end at spille i B.93, da han aldrig har spillet andre steder.
– B.93 har betydet virkelig meget. Det er svært at sætte ord på, når man har brugt hele sit liv i én klub. Da jeg var yngre var det hver eneste eftermiddag og aften, jeg brugte i klubben. Nu er det hver eneste morgen og formiddag, jeg bruger i klubben. Det er blevet til mange timer i B.93, og de betyder helt sindssygt meget.
Selvom kærligheden til hjerteklubben er stor, skal det dog ikke stå i vejen for et skifte til en større adresse, og hvis sådan et skifte skulle komme på tale, lover Jeppe Erenbjerg, at han aldrig glemmer, hvor han kommer fra.
– Jeg har ambitioner, der rækker ud over B.93, så jeg er klar til at sige farvel til klubben, selvom det selvfølgelig vil blive vemodigt. Uanset hvad der sker, vil jeg altid nyde at komme tilbage i klubben. Selvom jeg ikke er B.93-spiller, vil jeg altid være B.93'er.
Det virker da også til at kærligheden er gengældt fra B.93's fans, der weekend efter weekend står og synger "Jeppe ja tak" på tribunerne. Men hvor kommer kælenavnet egentlig fra?
– Haha. Ja, jeg har godt hørt det blive sunget. Jeg ved ikke, hvor det kommer fra, men jeg kan huske, at lige pludselig var der dén sang, som mange synes var sjov og catchy.
Hvis fansene skulle være i tvivl, er hovedpersonen selv vild med kælenavnet.
– Det er meget fedt, når man kan høre tilskuerne synge den sang. Et kælenavn betyder altid en eller anden form for kærlighed, så det sætter jeg bare pris på.
Jeppe Erenbjerg står noteret for 149 kampe for B.93's førstehold, og selvom klubben kun har spillet tre kampe og er ude af pokalturneringen, er han stadig delt topscorer i turneringen med seks mål.
TRANSFER
Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’
AVIS
Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?
HELT VILDT
Brøndby-afvisning overrasker Farzam Abolhosseini
HELT VILDT
Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’
Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer
MEDIE
Klubskifte kan ske – møde i denne uge
MEDIE
Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel
NYHEDER
Thomas Frank og Tottenham vinder stort
NYHEDER
Skuffer fælt igen!
NYHEDER
Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet
NYHEDER
‘Det blev et hundeslagsmål’
EKSKLUSIVT
– Han får en stor stemme i FC København
HELT VILDT
Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
TRANSFER
118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit
TIPSBLADETS DOM
De kommer til at have mareridt i nat
HELT VILDT
Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha
Tadej Pogacar får superhjælper
NYHEDER
Fire på stribe for Hjulmand
Dansk stjerne vinder finale
TOPNYHED
Dame N’Doye bliver cheftræner
TOPNYHED
Økonomisk bombe i ny aftale
STORT INTERVIEW
Tabte kæben konstant: ‘Skete det lige?’
HELT VILDT
I svime over dansker
OPTAKT
OB – Brøndby IF
NYHEDER
Roony tabte sit første El Clásico
TRANSFER
‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’
FC Midtjylland buldrer videre med storsejr
HELT VILDT
Superliga-bombe? ‘Jeg hører, han koster 340 mio.’
NYHEDER
Eriksen med stor hyldest
TRANSFER
Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?
NYHEDER
‘Min røvballe er fuldstændig smadret’
TIPSBLADETS DOM
Tudetosset – det må aldrig nogensinde ske!
NYHEDER
Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’
OPTAKT
FC København – Viborg FF
NYHEDER
Bejler til Mads P.: ‘Min drømmerytter’
Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime
MEDIE
Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd
NYHEDER
Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’
TOPNYHED
Tidl. Superliga-profiler går sammen i nyt projekt
NYHEDER
– Hvis det øjeblik kommer, stopper jeg
Liverpool har ét stort problem
Randers FC og Sønderjyske deler
Arsenal nyt førerhold i Premier League
Vejle-krisen fortsætter
NYHEDER
Melder ud om Daramy
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
NYHEDER
– Ingen har pengene til at friste mig
Tre års skadeshelvede – skal dansker nu videre?
NYHEDER