Slagsmål og ballade i Esbjerg: Vejle-fanbus fik smadret en rude

Vejle Boldklub vil i dialog med Esbjerg efter tirsdagens topkamp i 1. division, hvor der var ballade uden for banen.



Der var masser af drama på banen, da Vejle og Esbjerg mødtes på Blue Water Arena i et underholdende topopgør i NordicBet Ligaen tirsdag aften. Der var chancer i begge ender af banen, og undervejs var temperamenterne på kogepunktet i en sådan grad, at to spillere blev udvist. 

Men også uden for banen var der ballade. Vejle Boldklub oplyser således på sin hjemmeside, at den bus, der skulle fragte Vejle-fansene fra Esbjerg efter kampen, blev udsat for hærværk. Der blev således smadret en rude i bussen, og Vejle-ledelsen ønsker nu at få en forklaring fra Esbjerg. 

– Vi er ved at undersøge situationen, og i den forbindelse er det naturligt at tage fat i Esbjerg FB. Klubben er kendt for at være gode værter, og derfor må der være gået noget galt i det setup, som normalt følger, når der kommer modstanderfans til stadion. Det er naturligvis ikke i orden, at en samarbejdspartner til Vejle Boldklub og bussen, som vores fans transporteres i, bliver udsat for dette, siger direktør hos Vejle Boldklub, Henrik Tønder, i en meddelelse på Vejle Boldklubs hjemmeside.

På Twitter har profilen “Forenet Nørreskoven lagt et billede op af den knuste rude. 

Udover den smadrede busrude var der også slagsmål mellem en gruppe tilhængere, og politiet bekræfter overfor TV Syd, at hele 15 Esbjerg-fans blev anholdt efter kampen.

Kampen mellem Vejle og Esbjerg endte med en 1-0-sejr til førstnævnte klub, der lige nu er nummer 1 landets næstbedste række. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.






Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub




LIVE

TransferLIVE: De jagter VM-helt

Knuser transferrekord

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



LIVE

VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi

Medier jubler over USA’s nedtur

Stor nedtur for Superliga-komet

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Argentina – Egypten



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hvor er Kasper Dolberg?

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Her er Juventus’ nye fodbolddirektør

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Schweiz – Colombia



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Enig med FC Midtjylland-angriber