Slagsmål og ballade i Esbjerg: Vejle-fanbus fik smadret en rude

Vejle Boldklub vil i dialog med Esbjerg efter tirsdagens topkamp i 1. division, hvor der var ballade uden for banen.



Der var masser af drama på banen, da Vejle og Esbjerg mødtes på Blue Water Arena i et underholdende topopgør i NordicBet Ligaen tirsdag aften. Der var chancer i begge ender af banen, og undervejs var temperamenterne på kogepunktet i en sådan grad, at to spillere blev udvist. 

Men også uden for banen var der ballade. Vejle Boldklub oplyser således på sin hjemmeside, at den bus, der skulle fragte Vejle-fansene fra Esbjerg efter kampen, blev udsat for hærværk. Der blev således smadret en rude i bussen, og Vejle-ledelsen ønsker nu at få en forklaring fra Esbjerg. 

– Vi er ved at undersøge situationen, og i den forbindelse er det naturligt at tage fat i Esbjerg FB. Klubben er kendt for at være gode værter, og derfor må der være gået noget galt i det setup, som normalt følger, når der kommer modstanderfans til stadion. Det er naturligvis ikke i orden, at en samarbejdspartner til Vejle Boldklub og bussen, som vores fans transporteres i, bliver udsat for dette, siger direktør hos Vejle Boldklub, Henrik Tønder, i en meddelelse på Vejle Boldklubs hjemmeside.

På Twitter har profilen “Forenet Nørreskoven lagt et billede op af den knuste rude. 

Udover den smadrede busrude var der også slagsmål mellem en gruppe tilhængere, og politiet bekræfter overfor TV Syd, at hele 15 Esbjerg-fans blev anholdt efter kampen.

Kampen mellem Vejle og Esbjerg endte med en 1-0-sejr til førstnævnte klub, der lige nu er nummer 1 landets næstbedste række. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.





Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Vild med ny Eriksen-løsning

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Brøndbys store karantænemareridt

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

FC København interesseret i denne angriber

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Køber sig ind i dansk klub

Revser stjerner: ‘Skidt!’

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Trist Kvistgaarden-melding

‘Jeg har det ikke særlig godt’

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

De vil hente Andreas Maxsø

Rigtig dårlig melding

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Lothar Matthaüs storroser dansker

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

FC København tager vild sejr i Champions League

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Peger på mulig gave til FCK

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Dansk stjerne kan vinde stor pris