Der var masser af drama på banen, da Vejle og Esbjerg mødtes på Blue Water Arena i et underholdende topopgør i NordicBet Ligaen tirsdag aften. Der var chancer i begge ender af banen, og undervejs var temperamenterne på kogepunktet i en sådan grad, at to spillere blev udvist.
Men også uden for banen var der ballade. Vejle Boldklub oplyser således på sin hjemmeside, at den bus, der skulle fragte Vejle-fansene fra Esbjerg efter kampen, blev udsat for hærværk. Der blev således smadret en rude i bussen, og Vejle-ledelsen ønsker nu at få en forklaring fra Esbjerg.
– Vi er ved at undersøge situationen, og i den forbindelse er det naturligt at tage fat i Esbjerg FB. Klubben er kendt for at være gode værter, og derfor må der være gået noget galt i det setup, som normalt følger, når der kommer modstanderfans til stadion. Det er naturligvis ikke i orden, at en samarbejdspartner til Vejle Boldklub og bussen, som vores fans transporteres i, bliver udsat for dette, siger direktør hos Vejle Boldklub, Henrik Tønder, i en meddelelse på Vejle Boldklubs hjemmeside.
På Twitter har profilen “Forenet Nørreskoven lagt et billede op af den knuste rude.
Vejles fanbus angrebet med stenkast efter den smukke 1-0 sejr i Esbjerg.#VejleB @Vejle_B @EsbjergfB pic.twitter.com/ywX9iB2rJe
— Forenet Nørreskoven (@FN1891) 24. april 2018
Udover den smadrede busrude var der også slagsmål mellem en gruppe tilhængere, og politiet bekræfter overfor TV Syd, at hele 15 Esbjerg-fans blev anholdt efter kampen.
Kampen mellem Vejle og Esbjerg endte med en 1-0-sejr til førstnævnte klub, der lige nu er nummer 1 landets næstbedste række.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
Bo Svensson favorit til stort job
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
Biereth og Dolberg bryder måltørke
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Her er Kamil Wilczek i dag
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
OPTAKT
Randers FC – OB
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
Liverpool ydmyget
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
Newcastle spænder ben for Manchester City
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
Pogba kan få comeback
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
Lyngby går alene i front
