Slagsmål og ballade i Esbjerg: Vejle-fanbus fik smadret en rude

Vejle Boldklub vil i dialog med Esbjerg efter tirsdagens topkamp i 1. division, hvor der var ballade uden for banen.



Der var masser af drama på banen, da Vejle og Esbjerg mødtes på Blue Water Arena i et underholdende topopgør i NordicBet Ligaen tirsdag aften. Der var chancer i begge ender af banen, og undervejs var temperamenterne på kogepunktet i en sådan grad, at to spillere blev udvist. 

Men også uden for banen var der ballade. Vejle Boldklub oplyser således på sin hjemmeside, at den bus, der skulle fragte Vejle-fansene fra Esbjerg efter kampen, blev udsat for hærværk. Der blev således smadret en rude i bussen, og Vejle-ledelsen ønsker nu at få en forklaring fra Esbjerg. 

– Vi er ved at undersøge situationen, og i den forbindelse er det naturligt at tage fat i Esbjerg FB. Klubben er kendt for at være gode værter, og derfor må der være gået noget galt i det setup, som normalt følger, når der kommer modstanderfans til stadion. Det er naturligvis ikke i orden, at en samarbejdspartner til Vejle Boldklub og bussen, som vores fans transporteres i, bliver udsat for dette, siger direktør hos Vejle Boldklub, Henrik Tønder, i en meddelelse på Vejle Boldklubs hjemmeside.

På Twitter har profilen “Forenet Nørreskoven lagt et billede op af den knuste rude. 

Udover den smadrede busrude var der også slagsmål mellem en gruppe tilhængere, og politiet bekræfter overfor TV Syd, at hele 15 Esbjerg-fans blev anholdt efter kampen.

Kampen mellem Vejle og Esbjerg endte med en 1-0-sejr til førstnævnte klub, der lige nu er nummer 1 landets næstbedste række. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.







LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Hold nu kæft, hvor er han god!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk stortalents værdi eksploderer

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Osula sender West Ham tæt på nedrykning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker

AGF sluttede af med et brag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Teaser for ny AGF-aftale

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Så er det officielt

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Lewandowski forlader FC Barcelona

AGF forhører sig om legendes nevø – men…