Der var masser af drama på banen, da Vejle og Esbjerg mødtes på Blue Water Arena i et underholdende topopgør i NordicBet Ligaen tirsdag aften. Der var chancer i begge ender af banen, og undervejs var temperamenterne på kogepunktet i en sådan grad, at to spillere blev udvist.
Men også uden for banen var der ballade. Vejle Boldklub oplyser således på sin hjemmeside, at den bus, der skulle fragte Vejle-fansene fra Esbjerg efter kampen, blev udsat for hærværk. Der blev således smadret en rude i bussen, og Vejle-ledelsen ønsker nu at få en forklaring fra Esbjerg.
– Vi er ved at undersøge situationen, og i den forbindelse er det naturligt at tage fat i Esbjerg FB. Klubben er kendt for at være gode værter, og derfor må der være gået noget galt i det setup, som normalt følger, når der kommer modstanderfans til stadion. Det er naturligvis ikke i orden, at en samarbejdspartner til Vejle Boldklub og bussen, som vores fans transporteres i, bliver udsat for dette, siger direktør hos Vejle Boldklub, Henrik Tønder, i en meddelelse på Vejle Boldklubs hjemmeside.
På Twitter har profilen “Forenet Nørreskoven lagt et billede op af den knuste rude.
Vejles fanbus angrebet med stenkast efter den smukke 1-0 sejr i Esbjerg.#VejleB @Vejle_B @EsbjergfB pic.twitter.com/ywX9iB2rJe
— Forenet Nørreskoven (@FN1891) 24. april 2018
Udover den smadrede busrude var der også slagsmål mellem en gruppe tilhængere, og politiet bekræfter overfor TV Syd, at hele 15 Esbjerg-fans blev anholdt efter kampen.
Kampen mellem Vejle og Esbjerg endte med en 1-0-sejr til førstnævnte klub, der lige nu er nummer 1 landets næstbedste række.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.
LIVE
TransferLIVE: Teaser for skifte?
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
Frankrig – Spanien
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
NYHEDER
Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
AVIS
Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese
MEDIE
