Slagsmål og ballade i Esbjerg: Vejle-fanbus fik smadret en rude

Vejle Boldklub vil i dialog med Esbjerg efter tirsdagens topkamp i 1. division, hvor der var ballade uden for banen.



Der var masser af drama på banen, da Vejle og Esbjerg mødtes på Blue Water Arena i et underholdende topopgør i NordicBet Ligaen tirsdag aften. Der var chancer i begge ender af banen, og undervejs var temperamenterne på kogepunktet i en sådan grad, at to spillere blev udvist. 

Men også uden for banen var der ballade. Vejle Boldklub oplyser således på sin hjemmeside, at den bus, der skulle fragte Vejle-fansene fra Esbjerg efter kampen, blev udsat for hærværk. Der blev således smadret en rude i bussen, og Vejle-ledelsen ønsker nu at få en forklaring fra Esbjerg. 

– Vi er ved at undersøge situationen, og i den forbindelse er det naturligt at tage fat i Esbjerg FB. Klubben er kendt for at være gode værter, og derfor må der være gået noget galt i det setup, som normalt følger, når der kommer modstanderfans til stadion. Det er naturligvis ikke i orden, at en samarbejdspartner til Vejle Boldklub og bussen, som vores fans transporteres i, bliver udsat for dette, siger direktør hos Vejle Boldklub, Henrik Tønder, i en meddelelse på Vejle Boldklubs hjemmeside.

På Twitter har profilen “Forenet Nørreskoven lagt et billede op af den knuste rude. 

Udover den smadrede busrude var der også slagsmål mellem en gruppe tilhængere, og politiet bekræfter overfor TV Syd, at hele 15 Esbjerg-fans blev anholdt efter kampen.

Kampen mellem Vejle og Esbjerg endte med en 1-0-sejr til førstnævnte klub, der lige nu er nummer 1 landets næstbedste række. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.





TransferLIVE: Diant Ramaj tæt på ny klub




LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Supercomputer: De vinder Superligaen

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Arsenal jagter Spurs-stjerne

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen