Slagsmål og ballade i Esbjerg: Vejle-fanbus fik smadret en rude

Vejle Boldklub vil i dialog med Esbjerg efter tirsdagens topkamp i 1. division, hvor der var ballade uden for banen.



Der var masser af drama på banen, da Vejle og Esbjerg mødtes på Blue Water Arena i et underholdende topopgør i NordicBet Ligaen tirsdag aften. Der var chancer i begge ender af banen, og undervejs var temperamenterne på kogepunktet i en sådan grad, at to spillere blev udvist. 

Men også uden for banen var der ballade. Vejle Boldklub oplyser således på sin hjemmeside, at den bus, der skulle fragte Vejle-fansene fra Esbjerg efter kampen, blev udsat for hærværk. Der blev således smadret en rude i bussen, og Vejle-ledelsen ønsker nu at få en forklaring fra Esbjerg. 

– Vi er ved at undersøge situationen, og i den forbindelse er det naturligt at tage fat i Esbjerg FB. Klubben er kendt for at være gode værter, og derfor må der være gået noget galt i det setup, som normalt følger, når der kommer modstanderfans til stadion. Det er naturligvis ikke i orden, at en samarbejdspartner til Vejle Boldklub og bussen, som vores fans transporteres i, bliver udsat for dette, siger direktør hos Vejle Boldklub, Henrik Tønder, i en meddelelse på Vejle Boldklubs hjemmeside.

På Twitter har profilen “Forenet Nørreskoven lagt et billede op af den knuste rude. 

Udover den smadrede busrude var der også slagsmål mellem en gruppe tilhængere, og politiet bekræfter overfor TV Syd, at hele 15 Esbjerg-fans blev anholdt efter kampen.

Kampen mellem Vejle og Esbjerg endte med en 1-0-sejr til førstnævnte klub, der lige nu er nummer 1 landets næstbedste række. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Kræver flere hold i Superligaen

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

I dialog om Albert Grønbæk

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

FC Midtjylland – Viborg FF

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

10. gang i træk