Det bliver formentlig et hundeslagsmål.
Oprykning til Superligaen er stort for alle hold i dansk fodbold, og i år ligner det, at det bliver usandsynligt tæt.
Efter grundspillet i 1. division har OB distanceret sig med ni point ned til andenpladsen, men herfra er det usandsynligt tæt. FC Fredericia og AC Horsens har begge 40 point på anden- og tredjepladsen, hvorfra der kun er seks point ned til Kolding IF og Esbjerg fB, der med 34 point har færrest point i oprykningsspillet. Hvidovre ligger midt i det hele med 36 point.
Allerede inden det hele går løs efter landsholdspausen, er cheftræneren i AC Horsens, David Nielsen, begejstret for det, han og det østjyske hold kigger ind i.
– Vi er kommet rigtig fint fra start, vi har taget mange point nu. Jeg så Hvidovre sidst nede i Esbjerg – de var fremragende og rigtig godt spillende. Og Fredericia kommer i gang på et eller andet tidspunkt, de har vist sig at være det næstbedste hold i ligaen hele efteråret. Kolding har sin stil, så det bliver pisse fedt at komme i gang med det her. Det er dejligt, vi er med og har en chance, og den spiller vi 100 procent efter, siger cheftræneren efter kampen til Viaplay.
Den mulige oprykning til landets bedste række – og det kan blive nogle vilde kampe, hvor alt står på spil.
– Det bliver det for alle holdene. Dem, der rykker op, er dem, der håndterer det bedst. Vi har bragt os i en situation, hvor vi nemt kunne have stået her og været ni eller otte point efter i de kampe, der er spillet. Nu har vi selv sørget for, at vi er med i det igen. Vi er selvfølgelig på jagt efter det, men det er der også andre hold, der er.
AC Horsens har efter forårets første fire kampe hentet ni point.
Du kan se hele interviewet med David Nielsen i videoen oven over artiklen.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Millionregn over ‘PC’
Arsenal er i Champions League-finalen
Tv-vært stopper på Viaplay
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER