Det bliver formentlig et hundeslagsmål.
Oprykning til Superligaen er stort for alle hold i dansk fodbold, og i år ligner det, at det bliver usandsynligt tæt.
Efter grundspillet i 1. division har OB distanceret sig med ni point ned til andenpladsen, men herfra er det usandsynligt tæt. FC Fredericia og AC Horsens har begge 40 point på anden- og tredjepladsen, hvorfra der kun er seks point ned til Kolding IF og Esbjerg fB, der med 34 point har færrest point i oprykningsspillet. Hvidovre ligger midt i det hele med 36 point.
Allerede inden det hele går løs efter landsholdspausen, er cheftræneren i AC Horsens, David Nielsen, begejstret for det, han og det østjyske hold kigger ind i.
– Vi er kommet rigtig fint fra start, vi har taget mange point nu. Jeg så Hvidovre sidst nede i Esbjerg – de var fremragende og rigtig godt spillende. Og Fredericia kommer i gang på et eller andet tidspunkt, de har vist sig at være det næstbedste hold i ligaen hele efteråret. Kolding har sin stil, så det bliver pisse fedt at komme i gang med det her. Det er dejligt, vi er med og har en chance, og den spiller vi 100 procent efter, siger cheftræneren efter kampen til Viaplay.
Den mulige oprykning til landets bedste række – og det kan blive nogle vilde kampe, hvor alt står på spil.
– Det bliver det for alle holdene. Dem, der rykker op, er dem, der håndterer det bedst. Vi har bragt os i en situation, hvor vi nemt kunne have stået her og været ni eller otte point efter i de kampe, der er spillet. Nu har vi selv sørget for, at vi er med i det igen. Vi er selvfølgelig på jagt efter det, men det er der også andre hold, der er.
AC Horsens har efter forårets første fire kampe hentet ni point.
Du kan se hele interviewet med David Nielsen i videoen oven over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Gartenmann præsenteret i ny klub
OPTAKT
Spanien – Østrig
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
England – DR Congo
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Belgien – Senegal
TRANSFER