Begejstret David Nielsen: ‘Det bliver pisse fedt!’

David Nielsen glæder sig til at komme i gang med oprykningsspillet.



Det bliver formentlig et hundeslagsmål.

Oprykning til Superligaen er stort for alle hold i dansk fodbold, og i år ligner det, at det bliver usandsynligt tæt.

Efter grundspillet i 1. division har OB distanceret sig med ni point ned til andenpladsen, men herfra er det usandsynligt tæt. FC Fredericia og AC Horsens har begge 40 point på anden- og tredjepladsen, hvorfra der kun er seks point ned til Kolding IF og Esbjerg fB, der med 34 point har færrest point i oprykningsspillet. Hvidovre ligger midt i det hele med 36 point.

Allerede inden det hele går løs efter landsholdspausen, er cheftræneren i AC Horsens, David Nielsen, begejstret for det, han og det østjyske hold kigger ind i.

– Vi er kommet rigtig fint fra start, vi har taget mange point nu. Jeg så Hvidovre sidst nede i Esbjerg – de var fremragende og rigtig godt spillende. Og Fredericia kommer i gang på et eller andet tidspunkt, de har vist sig at være det næstbedste hold i ligaen hele efteråret. Kolding har sin stil, så det bliver pisse fedt at komme i gang med det her. Det er dejligt, vi er med og har en chance, og den spiller vi 100 procent efter, siger cheftræneren efter kampen til Viaplay.

Den mulige oprykning til landets bedste række – og det kan blive nogle vilde kampe, hvor alt står på spil.

– Det bliver det for alle holdene. Dem, der rykker op, er dem, der håndterer det bedst. Vi har bragt os i en situation, hvor vi nemt kunne have stået her og været ni eller otte point efter i de kampe, der er spillet. Nu har vi selv sørget for, at vi er med i det igen. Vi er selvfølgelig på jagt efter det, men det er der også andre hold, der er.

AC Horsens har efter forårets første fire kampe hentet ni point.

Du kan se hele interviewet med David Nielsen i videoen oven over artiklen.





Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’




LIVE

LIVE: Kent Nielsen overrasker

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

FCK lurer på landsholdsspiller

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Emre Mor færdig

Melder Lindstrøm helt færdig



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Miraklernes tid er ikke forbi

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Manchester United – Liverpool

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Et markant problem for Silkeborg

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Martin Jørgensen lander nyt job

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det ser sort ud for B.93

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’