Begejstret David Nielsen: ‘Det bliver pisse fedt!’

David Nielsen glæder sig til at komme i gang med oprykningsspillet.



Det bliver formentlig et hundeslagsmål.

Oprykning til Superligaen er stort for alle hold i dansk fodbold, og i år ligner det, at det bliver usandsynligt tæt.

Efter grundspillet i 1. division har OB distanceret sig med ni point ned til andenpladsen, men herfra er det usandsynligt tæt. FC Fredericia og AC Horsens har begge 40 point på anden- og tredjepladsen, hvorfra der kun er seks point ned til Kolding IF og Esbjerg fB, der med 34 point har færrest point i oprykningsspillet. Hvidovre ligger midt i det hele med 36 point.

Allerede inden det hele går løs efter landsholdspausen, er cheftræneren i AC Horsens, David Nielsen, begejstret for det, han og det østjyske hold kigger ind i.

– Vi er kommet rigtig fint fra start, vi har taget mange point nu. Jeg så Hvidovre sidst nede i Esbjerg – de var fremragende og rigtig godt spillende. Og Fredericia kommer i gang på et eller andet tidspunkt, de har vist sig at være det næstbedste hold i ligaen hele efteråret. Kolding har sin stil, så det bliver pisse fedt at komme i gang med det her. Det er dejligt, vi er med og har en chance, og den spiller vi 100 procent efter, siger cheftræneren efter kampen til Viaplay.

Den mulige oprykning til landets bedste række – og det kan blive nogle vilde kampe, hvor alt står på spil.

– Det bliver det for alle holdene. Dem, der rykker op, er dem, der håndterer det bedst. Vi har bragt os i en situation, hvor vi nemt kunne have stået her og været ni eller otte point efter i de kampe, der er spillet. Nu har vi selv sørget for, at vi er med i det igen. Vi er selvfølgelig på jagt efter det, men det er der også andre hold, der er.

AC Horsens har efter forårets første fire kampe hentet ni point.

Du kan se hele interviewet med David Nielsen i videoen oven over artiklen.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

El Clásico kan afgøre det hele

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FC Midtjylland – Viborg FF

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Real Madrid

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

10. gang i træk

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK