Begejstret David Nielsen: ‘Det bliver pisse fedt!’

David Nielsen glæder sig til at komme i gang med oprykningsspillet.



Det bliver formentlig et hundeslagsmål.

Oprykning til Superligaen er stort for alle hold i dansk fodbold, og i år ligner det, at det bliver usandsynligt tæt.

Efter grundspillet i 1. division har OB distanceret sig med ni point ned til andenpladsen, men herfra er det usandsynligt tæt. FC Fredericia og AC Horsens har begge 40 point på anden- og tredjepladsen, hvorfra der kun er seks point ned til Kolding IF og Esbjerg fB, der med 34 point har færrest point i oprykningsspillet. Hvidovre ligger midt i det hele med 36 point.

Allerede inden det hele går løs efter landsholdspausen, er cheftræneren i AC Horsens, David Nielsen, begejstret for det, han og det østjyske hold kigger ind i.

– Vi er kommet rigtig fint fra start, vi har taget mange point nu. Jeg så Hvidovre sidst nede i Esbjerg – de var fremragende og rigtig godt spillende. Og Fredericia kommer i gang på et eller andet tidspunkt, de har vist sig at være det næstbedste hold i ligaen hele efteråret. Kolding har sin stil, så det bliver pisse fedt at komme i gang med det her. Det er dejligt, vi er med og har en chance, og den spiller vi 100 procent efter, siger cheftræneren efter kampen til Viaplay.

Den mulige oprykning til landets bedste række – og det kan blive nogle vilde kampe, hvor alt står på spil.

– Det bliver det for alle holdene. Dem, der rykker op, er dem, der håndterer det bedst. Vi har bragt os i en situation, hvor vi nemt kunne have stået her og været ni eller otte point efter i de kampe, der er spillet. Nu har vi selv sørget for, at vi er med i det igen. Vi er selvfølgelig på jagt efter det, men det er der også andre hold, der er.

AC Horsens har efter forårets første fire kampe hentet ni point.

Du kan se hele interviewet med David Nielsen i videoen oven over artiklen.





LIVE

VM-LIVE: Voldsom startellever fra Frankrig

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Denne klub drømmer om Højbjerg

Klar transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

England – Kroatien

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Elias Jelert færdig

Deadline overskredet: FC København melder ud

Frankrig – Senegal

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Irak – Norge

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Argentina – Algeriet

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers