Bekræfter: B.93 bliver på Østerbro

B.93 har fået en særlig dispensation for efteråret, så de fortsat kan spille på Østerbro Stadion.



På Østerbro kan man hos B.93 juble.

Det næste halve år spiller klubben nemlig sine hjemmekampe på Østerbro Stadion, selvom blandt andet banen ikke lever op til kravene om at spille 1. division.

Turneringschef i Divisionsforeningen, Peter Ebbesen, bekræfter overfor Tipsbladet, at man har uddelt en særlig dispensation til B.93 for efteråret 2024.

– Vi har givet dem dispensation for et halvt år, fordi vi har vurderet, at de tre forhold, som mangler at blive lavet, svarer til dem, andre klubber har fået dispensation for i lignende tilfælde.

Mere nøjagtigt skal B.93 have 1.000 individuelle siddepladser, varme og dræn i banen og ekstra lux i deres stadionlamper for at leve op til kravene i 1. division.

I sidste sæson blev B.93 automatisk tildelt en dispensation, hvor renoveringsarbejdet var planlagt til at skulle foregå i foråret 2024. Pengene til projektet var bevilliget af kommunen, men af uransagelige årsager starter renoveringsprojektet nu i foråret 2025, hvis alt går efter planen – altså med et års forsinkelse.

Divisionsforeningen har under deres vedtægter med krav til danske fodboldstadioner et særligt punkt, hvor de kan tildele dispensation til klubber, hvor renoveringsarbejde først kan starte inde i sæsonen af sæson to i eksempelvis 1. division.

Den kan også tildeles, som i B.93's tilfælde, hvis pengene er bevilliget, men arbejdet endnu mangler at blive færdiggjort. Det har været nogle af hovedårsagerne til, at Østerbro-klubben har fået dispensation af Divisionsforeningen for efteråret.

– Vi har blandt andet lagt til grund for vores beslutning om at give dispensation, at der allerede var givet en bevilling, men at man så af forskellige årsager alligevel ikke kunne starte renoveringen rettidigt, siger Peter Ebbesen.

B.93 indledte også sæsonen på deres normale hjemmebane, Østerbro Stadion, med 0-0 mod Kolding IF. Næste hjemmekamp er på fredag, hvor man får besøg af Vendsyssel FF.

Kolding IF, Næstved BK og Skive IK har også i nyere tid fået særlige dispensationer.





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Klar transfermelding

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Jeg får så ondt i maven over det

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Denne klub drømmer om Højbjerg

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Jagter tidligere FCK-stjerne

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Deadline overskredet: FC København melder ud

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Argentina – Algeriet

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent