Bekræfter: B.93 bliver på Østerbro

B.93 har fået en særlig dispensation for efteråret, så de fortsat kan spille på Østerbro Stadion.



På Østerbro kan man hos B.93 juble.

Det næste halve år spiller klubben nemlig sine hjemmekampe på Østerbro Stadion, selvom blandt andet banen ikke lever op til kravene om at spille 1. division.

Turneringschef i Divisionsforeningen, Peter Ebbesen, bekræfter overfor Tipsbladet, at man har uddelt en særlig dispensation til B.93 for efteråret 2024.

– Vi har givet dem dispensation for et halvt år, fordi vi har vurderet, at de tre forhold, som mangler at blive lavet, svarer til dem, andre klubber har fået dispensation for i lignende tilfælde.

Mere nøjagtigt skal B.93 have 1.000 individuelle siddepladser, varme og dræn i banen og ekstra lux i deres stadionlamper for at leve op til kravene i 1. division.

I sidste sæson blev B.93 automatisk tildelt en dispensation, hvor renoveringsarbejdet var planlagt til at skulle foregå i foråret 2024. Pengene til projektet var bevilliget af kommunen, men af uransagelige årsager starter renoveringsprojektet nu i foråret 2025, hvis alt går efter planen – altså med et års forsinkelse.

Divisionsforeningen har under deres vedtægter med krav til danske fodboldstadioner et særligt punkt, hvor de kan tildele dispensation til klubber, hvor renoveringsarbejde først kan starte inde i sæsonen af sæson to i eksempelvis 1. division.

Den kan også tildeles, som i B.93's tilfælde, hvis pengene er bevilliget, men arbejdet endnu mangler at blive færdiggjort. Det har været nogle af hovedårsagerne til, at Østerbro-klubben har fået dispensation af Divisionsforeningen for efteråret.

– Vi har blandt andet lagt til grund for vores beslutning om at give dispensation, at der allerede var givet en bevilling, men at man så af forskellige årsager alligevel ikke kunne starte renoveringen rettidigt, siger Peter Ebbesen.

B.93 indledte også sæsonen på deres normale hjemmebane, Østerbro Stadion, med 0-0 mod Kolding IF. Næste hjemmekamp er på fredag, hvor man får besøg af Vendsyssel FF.

Kolding IF, Næstved BK og Skive IK har også i nyere tid fået særlige dispensationer.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Monsterbud på vej

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brasiliansk VM-mavepuster

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Arsenal-dansker vender hjem



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De jagter Henrik Meister

Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende