Bekræfter: Dansk bomber nærmer sig stort skifte

Esbjerg fB har modtaget mindst et bud på Elias Sørensen, der forventes at være fortid i klubben efter dette transfervindue.



En stor stjerne kan være på vej væk fra NordicBet Ligaen.

Elias Sørensen scorede i sidste sæson mål på samlebånd for Esbjerg fB, hvor han blev topscorer i 2.division med imponerende 23 mål. 

Det har nu fået flere klubber i udlandet til at vise interesse for den danske bomber, der har et år tilbage af sin kontrakt i EfB.

Sportsdirektør Jens Hammer Sørensen erkender da også i EfB-podcasten Gl. Vardevej, at der har været en bred interesse for Elias Sørensen, men at klubben indtil videre har afvist. 

– Der har faktisk været noget på Elias Sørensen, som klubben har sagt nej tak til, fordi hans værdi for os er lidt større, end der er budt. Tyskland er et af stederne, hvor der har været interesse for Elias, men der er en bred interesse for ham. 

– Jeg er ikke i tvivl om, at han skal videre fra EfB på et tidspunkt. Han har et år tilbage af sin kontrakt, og han er ikke interesseret i at forlænge den, så hvis vi skal tjene penge på ham, så skal han afsted i dette vindue. Hvis der kommer nogen, der vil betale pengene, og Elias er interesseret i skiftet, så vil vi ikke stå i vejen for det. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har der også været interesse fra Championship, og hvis sådan et skifte skulle gå igennem, vil det betyde en retur til England, hvor Elias Sørensen tidligere har gjort sig gældende som ungdomsspiller. 

Dengang bombede han mål ind for Newcastle i ungdomsrækkerne og drømte om at spille Premier League. Det kan du læse mere om i et interview med Tipsbladet her.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

De køber ham for 740 mio.

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Brøndby tæt på denne keeper

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Brøndby med transferscoop?

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Kryptisk transfermelding

Mexico – Ecuador

England – DR Congo

Spår rekordtransfer i dette vindue

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spændende melding

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’