Bekræfter: Dansk bomber nærmer sig stort skifte

Esbjerg fB har modtaget mindst et bud på Elias Sørensen, der forventes at være fortid i klubben efter dette transfervindue.



En stor stjerne kan være på vej væk fra NordicBet Ligaen.

Elias Sørensen scorede i sidste sæson mål på samlebånd for Esbjerg fB, hvor han blev topscorer i 2.division med imponerende 23 mål. 

Det har nu fået flere klubber i udlandet til at vise interesse for den danske bomber, der har et år tilbage af sin kontrakt i EfB.

Sportsdirektør Jens Hammer Sørensen erkender da også i EfB-podcasten Gl. Vardevej, at der har været en bred interesse for Elias Sørensen, men at klubben indtil videre har afvist. 

– Der har faktisk været noget på Elias Sørensen, som klubben har sagt nej tak til, fordi hans værdi for os er lidt større, end der er budt. Tyskland er et af stederne, hvor der har været interesse for Elias, men der er en bred interesse for ham. 

– Jeg er ikke i tvivl om, at han skal videre fra EfB på et tidspunkt. Han har et år tilbage af sin kontrakt, og han er ikke interesseret i at forlænge den, så hvis vi skal tjene penge på ham, så skal han afsted i dette vindue. Hvis der kommer nogen, der vil betale pengene, og Elias er interesseret i skiftet, så vil vi ikke stå i vejen for det. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har der også været interesse fra Championship, og hvis sådan et skifte skulle gå igennem, vil det betyde en retur til England, hvor Elias Sørensen tidligere har gjort sig gældende som ungdomsspiller. 

Dengang bombede han mål ind for Newcastle i ungdomsrækkerne og drømte om at spille Premier League. Det kan du læse mere om i et interview med Tipsbladet her.





LIVE

TransferLIVE: Superliga-salgsemner ude af truppen

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Han er en Superliga-stjerne in spe

Stor ændring i AGF?



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-spiller vraget igen

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Eriksen spottet – nu er der nyt

Kæmpe transfer under opsejling

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Dansker scorer mod Barcelona



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Midtjylland – AC Horsens

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Brøndby IF – Viborg FF

Christian Nørgaard tæt på skifte

Ingen klausul i FC København-aftale

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

FC Nordsjælland – Randers FC

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Silkeborg IF – FC København

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen