En stor stjerne kan være på vej væk fra NordicBet Ligaen.
Elias Sørensen scorede i sidste sæson mål på samlebånd for Esbjerg fB, hvor han blev topscorer i 2.division med imponerende 23 mål.
Det har nu fået flere klubber i udlandet til at vise interesse for den danske bomber, der har et år tilbage af sin kontrakt i EfB.
Sportsdirektør Jens Hammer Sørensen erkender da også i EfB-podcasten Gl. Vardevej, at der har været en bred interesse for Elias Sørensen, men at klubben indtil videre har afvist.
– Der har faktisk været noget på Elias Sørensen, som klubben har sagt nej tak til, fordi hans værdi for os er lidt større, end der er budt. Tyskland er et af stederne, hvor der har været interesse for Elias, men der er en bred interesse for ham.
– Jeg er ikke i tvivl om, at han skal videre fra EfB på et tidspunkt. Han har et år tilbage af sin kontrakt, og han er ikke interesseret i at forlænge den, så hvis vi skal tjene penge på ham, så skal han afsted i dette vindue. Hvis der kommer nogen, der vil betale pengene, og Elias er interesseret i skiftet, så vil vi ikke stå i vejen for det.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har der også været interesse fra Championship, og hvis sådan et skifte skulle gå igennem, vil det betyde en retur til England, hvor Elias Sørensen tidligere har gjort sig gældende som ungdomsspiller.
Dengang bombede han mål ind for Newcastle i ungdomsrækkerne og drømte om at spille Premier League. Det kan du læse mere om i et interview med Tipsbladet her.
LIVE
LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Færdig: Nu er han rejst til København
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Neymar er tilbage
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
OPTAKT