Bekræfter: Dansk bomber nærmer sig stort skifte

Esbjerg fB har modtaget mindst et bud på Elias Sørensen, der forventes at være fortid i klubben efter dette transfervindue.



En stor stjerne kan være på vej væk fra NordicBet Ligaen.

Elias Sørensen scorede i sidste sæson mål på samlebånd for Esbjerg fB, hvor han blev topscorer i 2.division med imponerende 23 mål. 

Det har nu fået flere klubber i udlandet til at vise interesse for den danske bomber, der har et år tilbage af sin kontrakt i EfB.

Sportsdirektør Jens Hammer Sørensen erkender da også i EfB-podcasten Gl. Vardevej, at der har været en bred interesse for Elias Sørensen, men at klubben indtil videre har afvist. 

– Der har faktisk været noget på Elias Sørensen, som klubben har sagt nej tak til, fordi hans værdi for os er lidt større, end der er budt. Tyskland er et af stederne, hvor der har været interesse for Elias, men der er en bred interesse for ham. 

– Jeg er ikke i tvivl om, at han skal videre fra EfB på et tidspunkt. Han har et år tilbage af sin kontrakt, og han er ikke interesseret i at forlænge den, så hvis vi skal tjene penge på ham, så skal han afsted i dette vindue. Hvis der kommer nogen, der vil betale pengene, og Elias er interesseret i skiftet, så vil vi ikke stå i vejen for det. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har der også været interesse fra Championship, og hvis sådan et skifte skulle gå igennem, vil det betyde en retur til England, hvor Elias Sørensen tidligere har gjort sig gældende som ungdomsspiller. 

Dengang bombede han mål ind for Newcastle i ungdomsrækkerne og drømte om at spille Premier League. Det kan du læse mere om i et interview med Tipsbladet her.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

‘Vi må se, hvad FC København vil’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Dansk træner vinder stor pris

Bayern – PSG

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Premier League-klub går all-in

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen