Elias Sørensen havde verden for sine fødder, og der var næsten ikke dét, han ikke kunne opnå. Han var blot 18 år og spillede fodbold i Newcastle, mens mange jævnaldrende måtte nøjes med at spille FIFA med Newcastle hjemme på teenageværelset ved mor og far.
I Newcastle tørnede han ud for klubbens reserve- og ungdomshold, hvor han bankede den ene kasse ind efter den anden. Det var da også noget af et kulturchok for den unge dansker, at komme til så stor en klub. Det fortæller han til Tipsbladet.
– Det var sindssygt. Kulturen derovre er helt anderledes end herhjemme. Det var en lille dreng fra Nakskov, der kom til England og skulle spille for Newcastle. Vi var inde at se førsteholdets kampe, og der var udsolgt hver uge. De ånder fodbold. Det var helt vildt.
Ja, selv på U21-landsholdet kunne han ikke lade være med at score mål. Her fik han chancen to gange – og kvitterede med to mål. Ifølge ham selv var det bare et spørgsmål om tid, før han skulle bombe og blomstre på den helt store scene i Premier League for Newcastle.
Men sådan gik det ikke.
Elias Sørensen havde nemlig også et ønske om at vende hjem til Danmark for at spille seniorfodbold. Da EfB kom ind i billedet, øjnede han derfor sin chance for et gennembrud i den danske Superliga. Vestjyderne havde lige akkurat glippet oprykningen med en tredjeplads i den forgangne sæson, og nu var forventningen, at de ville rykke op i landets bedste række.
Det gik dog langt fra som præsten prædikede. EfB endte i frit fald under ledelse af Peter Hyballa. I stedet for en oprykning til Superliga blev det til en nedrykning til 2.division. Her er både EfB og Elias Sørensen stadig at finde. Og det ærgrer selvfølgelig hovedpersonen selv, der havde langt højere ambitioner end den danske 2.division.
– Min ambition var selvfølgelig ikke at spille i 2.division. Jeg regnede med, at jeg skulle spille Superliga-fodbold, da det var et stort ønske for mig at slå igennem i Danmark. Derfor skiftede jeg til EfB. Jeg havde selvfølgelig regnet med at spille på en højere hylde på nuværende tidspunkt, fortæller Elias Sørensen til Tipsbladet.
Nej, ambitionerne var meget højere dengang.
– Da jeg spillede i Newcastle, følte jeg selv, at jeg skulle spille på førsteholdet, fordi jeg scorede så mange mål på U23-holdet, og jeg scorede også mål med U21-landsholdet. Det var mit mål dengang, at jeg skulle for Newcastles førstehold.
– Det var helt sindssygt, hvor god han var
Men i Newcastle fik den nuværende EfB-spiller chancen for at spille sammen med nogle rigtig dygtige fodboldspillere. Her skilte især én spiller sig ud fra mængden med et helt utroligt talent.
– Elliott Anderson. Han var megaung, da jeg var der. Han var oppe at spille med os på U23-holdet, da han kun var 16-17 år. Han var helt voldsom allerede dengang. Når han havde bolden, det var helt sindssygt, hvor god han var.
I samme ombæring husker Elias Sørensen tilbage på en anden spiller, der ligeledes efterlod et stort indtryk på ham. En spiller, der i dag har drevet det så vidt, at han tidligere på måneden scorede i en gruppespilskamp ved Champions League mod PSG.
– Jeg spillede også sammen med Sean Longstaff. Han har også altid været god. Han spiller hver uge i Premier League.
Foto: Getty Images. Sean Longstaff har netop scoret til 3-0 mod PSG i Champions League.
Elliott Anderson og Sean Longstaff nåede begge to til Premier League. Men Elias Sørensen må altså tage til takke med en skæbne i Danmarks tredjebedste række.
Men det betyder ikke, at Elias Sørensen er utilfreds med, hvor han er endt. Tværtimod. Han er meget glad i Esbjerg, hvor han i øjeblikket også er topscorer i 2.division. Det kan du læse mere om her:
– Hvis vi rykker op, er der ikke nogen klub, jeg hellere vil spille for i 1.division end EfB. Jeg tænker ikke på næste skridt. Jeg tænker bare på at score mange mål og rykke op med Esbjerg.
EfB fører 2.division med seks point ned til nærmeste forfølger fra Aarhus Fremad. Elias Sørensen er topscorer i rækken med 11 mål.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
MEDIE
Choktransfer?
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
Medie peger på FC København
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
Færdig i Brøndbys bestyrelse
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
Forlænger med stortalent
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
José Mourinho klarmelder dansker
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
HELT VILDT