Dansk angriber på vej mod vild milepæl

Esbjerg fB har scoret 40 mål i de første 11 kampe i 2.division. Det er flest af alle i de tre bedste rækker i dansk fodbold på nuværende tidspunkt. Det har de i høj grad gjort på grund af topscorer Elias Sørensen, der nu kan begynde at dufte en helt vanvittig milepæl. Tipsbladet har talt…



Han er velsagtens den farligste angriber i dansk divisionsfodbold i øjeblikket. Og han spiller for dét hold, der er bedst til at lave mål. Det går så godt, at både Elias Sørensen og EfB står til at kunne opnå en helt vild milepæl.

Elias Sørensen står noteret for 14 mål på 13 kampe i alle turneringer for EfB. Ingen andre spillere i de bedste danske rækker har lavet flere mål. 11 af Sørensens 14 scoringer er kommet i 2. division, hvor han ikke overraskende er topscorer lige nu.

Men i stedet for at lade sig hylde, sender han roserne videre til sine holdkammerater. Uden dem kunne han ikke have gjort det, mener han.

– Jeg scorede nogle mål i starten og fik noget selvtillid. Jeg skal bare spille kampe, fordi så ved jeg, at målene kommer. Det hjælper meget, at jeg spiller sammen med Mathias Jørgensen og Emil Holten. Vi spiller sammen på tredje år. Dét, at vi kender hinandens styrker, gør det meget nemmere for os alle.

Det er da også langt fra Elias Sørensen, der scorer alle mål for vestjyderne. Emil Holten og Mathias Jørgensen har nemlig også bidraget med syv mål hver i 2. division. Elias Sørensen skal derfor se sig over skuldrene, hvis ikke han vil blive overhalet på topscorerlisten i 2. division af sine egne legekammerater.

– Jeg tror helt sikkert, at jeg skal kæmpe med Emil Holten og Mathias Jørgensen om at blive topscorer i ligaen. Det er to mega gode spillere. Men som hold kreerer vi så mange chancer. Det er ikke kun os tre. Chancerne kan lige så godt falde til dem, som de kan falde til mig. Det bliver helt sikkert mellem os, fortæller målmageren til Tipsbladet. 

Elias Sørensen, der har en fortid i Newcastle Uniteds ungdomsafdeling samt i HB Køge, har altså været flyvende foran modstanderens mål.

Man fristes næsten til at kalde ham for den farligste mand i dansk fodbold lige nu, og det er ikke ord, den 24-årige angriber er uenige i.

– Ha ha. Man kan da godt sige, at jeg er den farligste angriber i dansk fodbold. Hvis tallene siger det, passer det jo. Det er nemmere, når man spiller på et godt et hold, der kommer frem til mange chancer.

Samlet set er det blevet til vanvittige 40 mål på de første 11 ligakampe for Esbjerg fB. Det er et snit på næsten fire mål pr. kamp. Og hvis den tendens fortsætter, kan Elias Sørensen og holdkammeraterne se frem til at blive det første hold siden årtusindeskiftet i dansk fodbold til at score over 100 mål.

En vild rekord, man også er begyndt at drømme om i klubben.

– Det er faktisk sjovt. Vi talte om det i omklædningsrummet forleden. Det er lige før, at man tror på det. Hvis vi fortsætter med det snit, vi har nu, og hvis vi fortsætter med den selvtillid, begynder man at tro på det.

EfB vandt senest med 4-2 mod Aarhus Fremad, og i weekenden skal de mållystne vestjyder op imod FA 2000.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Stort medie hylder AGF-profil

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Overvejer AGF-forlængelse

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Nu er de færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Massiv kritik efter skandaløse scener

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby-flop færdig i danskerklub

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco