Tirsdag aften blev en lidt anderledes arbejdsdag, end den danske dommer Philip Warburg var forberedt på.
Han var indkaldt til at være fjerededommer i 1. divisionsopgøret mellem Næstved BK og FC Helsingør. Mostafa Seyfi passede fløjten på banen, men efter seks minutter kunne Philip Warburg fra sin plads mellem trænerbænkene se sin kollega falde til jorden og tage sig til anklen.
Kort efter vidste Philip Warburg, at han skulle i aktion. Det fortæller han til Tipsbladet.
– Mostafa siger: "den er helt gal, og at han ikke kan dømme længere." Der ved jeg så, at jeg hurtigst muligt skal gøre mig klar. Men jeg skal også være i balance, for jeg skal have skiftet tøj og have skiftet ledningerne til headsettene. Inden jeg sætter kampen i gang, skal jeg også lige nå at have lidt varme i kroppen, så jeg ikke også ender med en skade.
Mens Mostafa Seyfi blev båret fra banen af en holdlæge, gjorde Philip Warburg sig mentalt og fysisk klar på, at hans arbejdsdag blev med lidt flere kampafgørende aktioner.
– Jeg har ikke prøvet at være i sådan en situation, men det handlede for mit vedkommende om at få ro på og ikke skynde mig ud af omklædningen igen, efter at jeg havde været dernede. Jeg tog mig den nødvendige tid for at være mentalt klar i hovedet, siger Philip Warburg og tilføjer:
– Det handlede lige om at komme ind i kampen, og der findes jo mange forskellige dommertyper. Det kan være, at Mostafa gør det på en måde, og jeg gør det på en anden måde. Men det var ikke noget, der fyldte for mig. Der gik lige et par minutter, og så tror jeg, at spillerne kendte til min linje. Man prøver altid at tilpasse linjen til holdene og spillerne på banen.
Mens Philip Warburg dømte opgøret færdig, der iø vrigt endte 2-2, overtog linjedommeren tættest på de to trænerbænke opgaverne som fjerdedommer.
– Nogle af mine dommerkollegaer har skrevet til mig. Jeg har også godt set, at det er kommet lidt op i medierne, men det er ikke noget, som jeg har tænkt videre over. Jeg synes selvfølgelig, det er mega synd for Mostafa, at han er blevet skadet, siger Philip Warburg, der ikke kender omfanget af dommerkollegaens skade.
Den pludselig dommertjans i Næstved er den blot anden i 1. division for Philip Warburg. Tilbage i 2022 fik han debut i den næstbedste danske række, da han dømte et opgør på Sundby Idrætspark mellem Fremad Amager og Vendsyssel FF.
Han har dømt omkring 50 kampe i 2. division, mens han også har passet fløjtet i Reserveligaen og Kvindeligaen. Den 26-årige dommer drømmer dog stort.
– Jeg har stadig ambitionerne og visionerne, men jeg ved også godt, at der er en ting, som hedder alder. Men jeg føler stadig, at jeg har muligheder for at gå hele vejen.
– Det handler om at sætte nogle delmål, og der er det første at komme op i Superligaen, og derfra vil det selvfølgelig være at komme ud i Europa.
Philip Warburg afslutter iøvrigt med at fortælle, at banen, som på tv-billederne så meget knoldet ud, og som også har modtaget kritik efterfølgende, blev godkendt af sikkerhedsfolk, klubberne og dommerteamet inden kickoff.
I afspilleren øverst i artiklen kan du se episoden, hvor Mostafa Seyfi bliver skadet og må bæres fra banen på ryggen af en holdlæge.
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
MEDIE
Chokskifte?
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT