Bjelland har fundet lykken: Er ikke så fin på den

Andreas Bjelland nyder igen at gå på arbejde hver dag, og han satser på, at han har flere gode sæsoner i sig.



Andreas Bjellands karriere startede i Lyngby Boldklub, og det ser også ud til, at den slutter i den kongeblå trikot.

Det er i hvert fald, hvad der er lagt op til, efter at den tidligere landsholdsspiller er vendt tilbage til sin barndsomsklub. I sommerens transfervindue blev midtstopperen udlejet fra FC København til Lyngby.

Inde midt i København var der ikke udsigt til spilletid, men det er der ude i forstaden hos Lyngby.

– Det er dejligt at være tilbage. Det er en klub, der betyder rigtig meget for mig, og det er en klub, hvor jeg har brugt mange timer som ungdomsspiller og som senior. Det var naturligt for mig at komme tilbage, og her er stadig mange af de samme mennesker omkring klubben. Det føles lidt som at være kommet hjem. Det er dejligt at være en del af et omklædningsrum, hvor jeg føler mig værdsat og har lyst til at være.

– Jeg har altid haft en idé om at slutte, hvor det hele startede, og kunne give noget tilbage til klubben på et tidspunkt, hvor jeg stadig kan bidrage. Det har altid ligget i mig, at jeg gerne ville tilbage til Lyngby, siger Andreas Bjelland til tipsbladet.dk.

Den 33-årige midtstopper var én af flere topspillere, der kom med en check, da Lyngby Boldklub for nogle år siden var ved at gå konkurs, og Andreas Bjelland kan derfor kalde sig spillende medejer af klubben.

En klub, der på mange måder ligner den, han som ung forlod i 2009.

– Klubhuset er det samme, og kælderen ligner sig selv, men der er selvfølgelig sket en del omkring ejerkredsen. Der er en masse spændende ting på vej med et stadion i udbud og en stadig spirende ungdomsafdeling. Jeg synes, det er en god klub med gode værdier og en god kultur. Her er selvfølgelig professionelle rammer, og vi presser hinanden, men Lyngby er et rart sted at være, siger Bjelland.

Midtstopperen er noteret for 29 landskampe for Danmark, og det er blot et år siden, at han spillede kvartfinale i Europa League for FC København mod Manchester United.

Nu består hverdagen af kampe mod Jammerbugt, Nykøbing FC og de øvrige hold i landets næstbedste række.

– Det er, som det er. Det var, hvad der var af muligheder lige nu, og vi har en drøm om at rykke i Superligaen, og det vil jeg gerne være en del af, siger Andreas Bjelland og fortsætter:

– Vi spiller på nogle lidt mindre stadions, og rammerne er meget ydmyge, men jeg er ikke så fin på den. Jeg spillede på mange af de samme stadions, da jeg tidligere spillede 1. division med Lyngby, så jeg har prøvet det før, men det er klart, at det er noget andet, når man kommer fra FC København, som er den største klub i Skandinavien. Men jeg kendte godt præmissen og har ingen problemer med det.

Andreas Bjelland har foreløbig spillet seks kampe for Lyngby siden sit comeback i klubben – to i pokalturneringen.

– Jeg synes, det er gået okay. Jeg skulle lige i gang oven på en skade, men jeg har kunnet bidrage og være med. Alt i alt ser det fornuftigt ud, og jeg synes, vi har et godt hold, hvor vi presser hinanden, siger midtstopperen.

33-årige Andreas Bjelland har ikke indgået en kontrakt for næste sæson, og han har næppe mange år tilbage i sig på højeste niveau. Han håber dog, at han har flere, og han ved godt, hvor han helst vil tilbringe dem.

– Jeg håber og tror, jeg har flere sæsoner i mig. Jeg er i en klub, hvor jeg føler mig værdsat, og det nyder jeg. Forhåbentlig kan jeg fortsætte i Lyngby. Drømmescenariet er, at vi rykker op, og jeg indgår en ny aftale med Lyngby, slutter Andreas Bjelland.

Lyngby Boldklub er på tredjepladsen i NordicBet Ligaen. De kongeblå har en kamp i baghånden i forhold til de øvrige tophold, fordi lørdagens opgør mod Vendsyssel FF blev afbrudt. 



På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Transfer på vej? AaB spørger på profil

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Bekræfter FC København-historie

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Meldes på vej mod nyt skifte

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Dansk målsluger færdig

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt