Andreas Bjellands karriere startede i Lyngby Boldklub, og det ser også ud til, at den slutter i den kongeblå trikot.
Det er i hvert fald, hvad der er lagt op til, efter at den tidligere landsholdsspiller er vendt tilbage til sin barndsomsklub. I sommerens transfervindue blev midtstopperen udlejet fra FC København til Lyngby.
Inde midt i København var der ikke udsigt til spilletid, men det er der ude i forstaden hos Lyngby.
– Det er dejligt at være tilbage. Det er en klub, der betyder rigtig meget for mig, og det er en klub, hvor jeg har brugt mange timer som ungdomsspiller og som senior. Det var naturligt for mig at komme tilbage, og her er stadig mange af de samme mennesker omkring klubben. Det føles lidt som at være kommet hjem. Det er dejligt at være en del af et omklædningsrum, hvor jeg føler mig værdsat og har lyst til at være.
– Jeg har altid haft en idé om at slutte, hvor det hele startede, og kunne give noget tilbage til klubben på et tidspunkt, hvor jeg stadig kan bidrage. Det har altid ligget i mig, at jeg gerne ville tilbage til Lyngby, siger Andreas Bjelland til tipsbladet.dk.
Den 33-årige midtstopper var én af flere topspillere, der kom med en check, da Lyngby Boldklub for nogle år siden var ved at gå konkurs, og Andreas Bjelland kan derfor kalde sig spillende medejer af klubben.
En klub, der på mange måder ligner den, han som ung forlod i 2009.
– Klubhuset er det samme, og kælderen ligner sig selv, men der er selvfølgelig sket en del omkring ejerkredsen. Der er en masse spændende ting på vej med et stadion i udbud og en stadig spirende ungdomsafdeling. Jeg synes, det er en god klub med gode værdier og en god kultur. Her er selvfølgelig professionelle rammer, og vi presser hinanden, men Lyngby er et rart sted at være, siger Bjelland.
Midtstopperen er noteret for 29 landskampe for Danmark, og det er blot et år siden, at han spillede kvartfinale i Europa League for FC København mod Manchester United.
Nu består hverdagen af kampe mod Jammerbugt, Nykøbing FC og de øvrige hold i landets næstbedste række.
– Det er, som det er. Det var, hvad der var af muligheder lige nu, og vi har en drøm om at rykke i Superligaen, og det vil jeg gerne være en del af, siger Andreas Bjelland og fortsætter:
– Vi spiller på nogle lidt mindre stadions, og rammerne er meget ydmyge, men jeg er ikke så fin på den. Jeg spillede på mange af de samme stadions, da jeg tidligere spillede 1. division med Lyngby, så jeg har prøvet det før, men det er klart, at det er noget andet, når man kommer fra FC København, som er den største klub i Skandinavien. Men jeg kendte godt præmissen og har ingen problemer med det.
Andreas Bjelland har foreløbig spillet seks kampe for Lyngby siden sit comeback i klubben – to i pokalturneringen.
– Jeg synes, det er gået okay. Jeg skulle lige i gang oven på en skade, men jeg har kunnet bidrage og være med. Alt i alt ser det fornuftigt ud, og jeg synes, vi har et godt hold, hvor vi presser hinanden, siger midtstopperen.
33-årige Andreas Bjelland har ikke indgået en kontrakt for næste sæson, og han har næppe mange år tilbage i sig på højeste niveau. Han håber dog, at han har flere, og han ved godt, hvor han helst vil tilbringe dem.
– Jeg håber og tror, jeg har flere sæsoner i mig. Jeg er i en klub, hvor jeg føler mig værdsat, og det nyder jeg. Forhåbentlig kan jeg fortsætte i Lyngby. Drømmescenariet er, at vi rykker op, og jeg indgår en ny aftale med Lyngby, slutter Andreas Bjelland.
Lyngby Boldklub er på tredjepladsen i NordicBet Ligaen. De kongeblå har en kamp i baghånden i forhold til de øvrige tophold, fordi lørdagens opgør mod Vendsyssel FF blev afbrudt.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Her skal Sepp Piontek begraves
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
‘Jeg hadede verden’
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
‘Han er tilgivet’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
Ny hooliganpakke er vedtaget
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Liverpool – West Ham United
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
INTERVIEW
